Forum

Domain Kurulumu ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Kurulumu ve Cal Lisans Hakkında

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
688 Görüntüleme
(@enesiscan)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

A Binamızda windows 2008 server R2 Std (100 Cal) kurulu. Domain ortamıda gerçekleştirildi. A Binasındaki kullanıcı sayısı 60 adet ve hepsi de domaine dahildir.

B Binamımzda 35 adet bilgisayar bulunmaktadır.1 Adet server da bu binada boş ta durmaktadır. İki Bina Arasında 5Mb Fiber Bağlantı yaptık.

* İnternet te yaptığım araştırmalarda B Binasına kuracağımız server ı A Binasında ki Ana DC ye bağlı olarak çalıştırabileceğimi okudum.

Bunun için B Binasındaki kurulacak server windows server 2008 Ent. olması yeterlimidir ?

B Binasına kurulacak domain yapısı Additional Domain mi olmalıdır ?

B Binasındakı Client Kullanıcılar için ayrıca 35 adet cal lisans almam gerekir mi? Mevcut Ana DC deki 100 Cal yeterli olurmu ?

Bu Sistem için başka bir strateji uygulanabilinir mi ? , Tavsiyeleriniz ne olur.  

Şimdiden ilginize teşekkür eder , iyi günler dilerim. 

Gönderildi : 14/03/2013 21:55

(@ErcihanNESELi)
Gönderiler: 10
Active Member

5Mbit Fiber değinize göre siz aradaki bağlantıyı Türktelekomdan kiralık hat aldınız yada Metro ethernet bağlantı aldınız. 

Aradaki bağlantı hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz ?

Gönderildi : 15/03/2013 18:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

A Binamızda windows 2008 server R2 Std (100 Cal) kurulu. Domain ortamıda gerçekleştirildi. A Binasındaki kullanıcı sayısı 60 adet ve hepsi de domaine dahildir.

B Binamımzda 35 adet bilgisayar bulunmaktadır.1 Adet server da bu binada boş ta durmaktadır. İki Bina Arasında 5Mb Fiber Bağlantı yaptık.

* İnternet te yaptığım araştırmalarda B Binasına kuracağımız server ı A Binasında ki Ana DC ye bağlı olarak çalıştırabileceğimi okudum.

Bunun için B Binasındaki kurulacak server windows server 2008 Ent. olması yeterlimidir ? Forest ve domain functional level 2008 olarak kuruldu ise adc olarak kurabilirsiniz.

B Binasına kurulacak domain yapısı Additional Domain mi olmalıdır ? Tek sistem altında çalışacaksanız adc olması uygundur.

B Binasındakı Client Kullanıcılar için ayrıca 35 adet cal lisans almam gerekir mi? Mevcut Ana DC deki 100 Cal yeterli olurmu ? Aynı domainde olacaksanız 100 cal yeterlidir.

Bu Sistem için başka bir strateji uygulanabilinir mi ? , Tavsiyeleriniz ne olur.  

Arada fiber yani aynı networkte olduklarına göre dc ve adc mantığı mantıklı duruyor.

Şimdiden ilginize teşekkür eder , iyi günler dilerim. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/03/2013 23:20

Paylaş: