Forum

GPO Uygulama İzni

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO Uygulama İzni

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,036 Görüntüleme
(@KaanUral)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Uzun bir süredir araştırma yaptığım fakat sonucuna ulaşamadığım bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Web üzerinden çalışan bir uygulama admin hakkı istediğinden tam istediğimiz verimde çalışmıyor.

Uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde; 

1- Login ekranını geliyor giriş yapılıyor.

2- Activex çalışıyor ve yazma yetkisi istiyor.

3- Eğer yetkisi yok ise uygulama çalışmıyor (Win7 UAC özelliği aktif olanlarda uygulama çalışana kadar sürekli yetkili kullanıcı adı şifre istiyor) 

Şuana kadar bulunan çözümler ise;

1- Win7 de bilgisayar üzerinden UAC ayarlarında minumum a indirmek.

2- Workgroup olan makinalarda ise direk local admin yetkisi vermek.

Not: Uygulama eğer internet ex. admin hakları ile açılırsa sorunsuz çalışıyor.

Tavsiyelerinizi merakla bekliyor olacağım. 

Gönderildi : 11/03/2013 14:48

(@muratkoseoglu)
Gönderiler: 208
Estimable Member

Domaine bağlı pclerde de kullanıcılara local admin vererek denedinizmi?

Gönderildi : 11/03/2013 22:37

(@KaanUral)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Local admin yetkisi ile sorun çözülüyor benim istediğim kullanıcıya admin yetkisi vermeden bu sorunu çözebilirmiyim.

Mesala kullanıcının pc de internet explorer ı yönetici olarak açtırırsam web üzerinden çalışan yazılım sorunsuz çalışıyor çünkü Internet Ex. kaynakları kullanırken başladığı admin hakkı ile çalışıyor.

İşte sadece internet ex. ı admin hakkı ile açmasını nasıl sağlarım ve bunu group policy uzerinden yapmak mümkünmüdür?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim, 

Gönderildi : 12/03/2013 20:25

(@KaanUral)
Active Member
Konu başlatıcı

Varmıdır fikri olan?

Gönderildi : 15/03/2013 14:12

(@KaanUral)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncel

Gönderildi : 19/03/2013 12:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

1- Ex admin ne demek ben anlamadım 🙂

2- Aşağıdaki linki incelemen gerekir. Domain Users registry pathlerde değişiklik yapamadığı için yüklemiş olsa da doğru çalışmayabilir :

3- Registry'de her bilgisayarda write yetkisi vermek yukarıdaki tezime göre başka bir yöntem. 

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/winservergen/thread/91d2781f-9427-4ce7-8473-3bed9b41082c/

Gönderildi : 19/03/2013 12:56

(@ozgur.tahsin)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Merhaba , 

Internet Explorerin admin olarak calismasindan ziyade muhtemelen admin yetkisi ile eristiginiz yerler yuzunden calisiyordur. Ne kadar saglikli bir cozum olabilecegi tartisilir belki ama Regmon ve Filemon tarzi kucuk uygulamalar ile programin nerelere erismeye calistigini izleyip kullanicilara bu dizinlere izin verseniz ? 

Gönderildi : 19/03/2013 14:40

(@KaanUral)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba , 

Internet Explorerin admin olarak calismasindan ziyade muhtemelen admin yetkisi ile eristiginiz yerler yuzunden calisiyordur. Ne kadar saglikli bir cozum olabilecegi tartisilir belki ama Regmon ve Filemon tarzi kucuk uygulamalar ile programin nerelere erismeye calistigini izleyip kullanicilara bu dizinlere izin verseniz ? 

Aynı fikirdeyim bu yol aklımdaydı fakat nasıl izleyebilirimin cevabını bulamamıştım dediğiniz programları deneyeceğim teşekkür ederim.

Bu arada bir üsttekiye cevaben;

Ex. derken Explorerdan bahsediyordum. Group policy de her yolu denedim neredeyse denebilir ama direk uygulamaya admin hakları ile çalıştır yetkilendirmesi hatırladığım kadarı ile yok.

Gönderildi : 19/03/2013 17:53

(@cozumpark)

Şu ana kadar denedikleriniz benim söylediğim çözüm yolunu içeriyor mu? İçeriyor ise event'e düşen warning yada error nedir?

Gönderildi : 20/03/2013 01:35

(@KaanUral)
Active Member
Konu başlatıcı

Şu ana kadar denedikleriniz benim söylediğim çözüm yolunu içeriyor mu? İçeriyor ise event'e düşen warning yada error nedir?

Merhabalar,

event e düşen bir hata vermiyor önceden de dediğim gibi internet explorer i local admin yada domain admin hakkı ile başlattığımda web üzerinden çalışan uygulama sorunsuz çalışıyor.

Örneğin;

Uygulama içinden bir tarama yaptırıp çıkan sonucu excele aktar tuşu ile aktarabiliyorum.

Ama ne zaman ki oturumu user ile başlatıyorum excel e aktar dediğimde hata aliyorum.

İhityacım olan internet explorer ı user için sürekli admin olarak başlamasını sağlamak. Mümkünse GPO dan toollar vasıtası ile bunu yaptırtabiliyorum...

Gönderildi : 21/03/2013 20:00

(@cozumpark)

GPO 'dan software restriction policy kullanarak internet explorer'ın bulunduğu path'i hash yada path rule olarak gösterip unrestricted konuma çekin (hem regedit pathini hem de .exe'nin pathini). Böylece uygulama açılırken kısıtlamaya tabii olmayacaksınız. Belki bu işe yarar. Eğer bu da işe yaramazsa ve kullanıcı sayısı çok değilse, her kullanıcıda mecburen internet explorer'ın advanced tabından run as administrator bölümünü always olarak seçmelisiniz.

Gönderildi : 22/03/2013 00:43

(@cozumpark)

+ Bir öneri daha : sunucudaki internet explorer'ın advanced ayarını run as administrator olarak ayarlayıp tüm userlara GPO ile shortcut olarak map etmeyi deneyebilirsiniz. Test etmedim ama belki bu da iş görür.

Gönderildi : 22/03/2013 23:10

Paylaş: