Forum

Raid Konfigüra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Konfigürasyonu Hatası

18 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,420 Görüntüleme
(@emre_uzuner)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Fujitsu siemens primergy rx300 s4 marka bir sunucum var.

Dosya sunucu olarak kullanmak istiyorum.

2 adet 73 gb harddisk

3 adet 146 gb  harddisk bulunuyor.

73 gb lık harddiskleri raid 1 ve 146 gb lık harddiskleri raid 5 olarak yapılandırmak istiyorum.

Sunucumun biosunda megaraid programı var. Bu program ile raidleri yapılandırıyorum. Fakat nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum; işletim sistemi yüklerken (server 2003 yada windows xp) hata veriyor.kurulum ekranına geliyorum.Yükleme için enter a basın ekranına gelince basıyorum ve kur , bilgisayarınıza takılı sabit disk bulamadı, doğru yapılandırıldığından yada takıldığından emin olun yazıyor.

Resimleri atamadım buraya.

MegaRaid programının anasayfasında

Adapter Properties/Scan Devices/Virtual Disks/Physical Drives/Configuration Wizard/Adapter Selection/Physical view/Events/exit

Clear/New/Add configuration sekmelerinden new configurationa giriyorum. 

Custom/Auto (with redundancy (recommend)) configurasyon sekmesinden customu seçiyorum

Solda fiziksel olarak harddisklerim görüntüleniyor.Sağda disk groups var.

Raid 1 yapacak olduğum diskleri dg0 için/ raid 5 yapacak olduğum diskleri dg1 için ayarlıyorum.Addtoarray yapıp accept yapıyorum.

Bu configurationu kaydetmek istiyor musun diyor ve onaylıyorum.

Online olarak görünüyor harddisklerim ve optimal yazıyor yanlarında.Sonuç bu fakat işletim sistemi yükleyemiyorum.wipe (fdisk) ile formatlıyorum orda görüyor harddiski fakat işletim sistemi kurulurken görünmüyor.Yardımınızı bekliyorum 

Gönderildi : 26/01/2013 23:28

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Siz direk windows server 2003 cd'sini takıyorsunuz galiba. Sunucunun yanında PRIMERGY Startup Disc gibi bir cd gelmiş olmalı. Onunla başlatıp yükleme yapmalısınız.

http://www.fujitsu.com/downloads/PRMRGY/b7fh-5841-01en.pdf Buradan detaylı kuruluma bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 26/01/2013 23:44

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet direk takıyorum.sunucu 2. el geldi bana ve cd si yoktu yanında. smart start gibi bir cd bekledim bende fakat gelmedi 🙁 bu arada verdiğiniz linkte problem olabilir mi ?

Gönderildi : 26/01/2013 23:52

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Evet direk takıyorum.sunucu 2. el geldi bana ve cd si yoktu yanında. smart start gibi bir cd bekledim bende fakat gelmedi 🙁 bu arada verdiğiniz linkte problem olabilir mi ?

Merhaba,

http://support.ts.fujitsu.com/Download/Index.asp  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2013 01:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

XP ile kesinlikle, 2003 ile de ekseriyetle Raid driver'ını setup öncesi kuruluma göstermeden kurulum yapamazsınız yada nlite gibi bir araç ile sürücüleri image içerisine gömmeniz lazım. Ekseriyetle de R2, son service paketine sahip 2003 ile kurulum denemelisiniz sebebi driverların gösterilmesine rağmen bazı raid birimlerin de kurulumun tamamlanamadığıdır önceki sürümler ile. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2013 06:35

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

XP ile kesinlikle, 2003 ile de ekseriyetle Raid driver'ını setup öncesi kuruluma göstermeden kurulum yapamazsınız yada nlite gibi bir araç ile sürücüleri image içerisine gömmeniz lazım. Ekseriyetle de R2, son service paketine sahip 2003 ile kurulum denemelisiniz sebebi driverların gösterilmesine rağmen bazı raid birimlerin de kurulumun tamamlanamadığıdır önceki sürümler ile. 

Kusura bakmayın bir noktayı anlayamadım. Yukarıda  Engin KOSOVA nın vermiş olduğu linkte driverler mevcut fakat setup şeklinde bulunuyor. Birkaç tanesini indirdim ve biostan boot şeklinde açılabilir değil. Nasıl kurcam bunu. Ayrıca birçok program var linkte raid ile ilgili ben tam olarak hangisini kurmalıyım.direk boot şeklinde bir başlangıç cd si bulamaz mıyım.Kafam karıştı iyice benim 🙁 NOT: Server 2008 r2 kurmayı planlıyorum sunucuma 

Gönderildi : 27/01/2013 18:39

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımınızı bekliyorum henüz bir cevap gelmed hala kimseden.biraz daha yardımcı olsanız ?

Gönderildi : 29/01/2013 12:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Kusura bakmayın bir noktayı anlayamadım. Yukarıda  Engin KOSOVA nın vermiş olduğu linkte driverler mevcut fakat setup şeklinde bulunuyor. Birkaç tanesini indirdim ve biostan boot şeklinde açılabilir değil. Nasıl kurcam bunu. Ayrıca birçok program var linkte raid ile ilgili ben tam olarak hangisini kurmalıyım.direk boot şeklinde bir başlangıç cd si bulamaz mıyım.Kafam karıştı iyice benim 🙁 NOT: Server 2008 r2 kurmayı planlıyorum sunucuma 

Sizin setup'a değil de sürücü dosyalarına ihtiyacınız var. Bu ekseriyetle support driver bölümlerin de fdd sata/raid şeklinde geçer. Bu driver .inf dosyalarını kurulum başlangıcında usb flash, usb floppy vs ile göstermeniz gerekiyor. Böyle birşey yoksa da raid controller driver'ına ait setup'lar bilgisayarda açılarak içerisinden x86/64 dikkat ederek .inf dosyaları alınmalı. Cihaz bilgilerinizi bilmediğimden sitesinden bakma ihtimalim yok malum. Öyle bir başlangıç cd'si 2008 için bulamazsınız daha önce dediğim gibi nlite ile (izahı forumumuzda sıklıkla geçti) hazırlayacaksınız yada manuel driver'ları win setup başlangıcında göstereceksiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2013 19:35

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Smart start cd sinin imajını temin ettim bir yerden ve usb ye atmam gerekiyor.önerebileceğiniz bir program var mı? win to flash programını kabul etmedi .

Gönderildi : 31/01/2013 13:57

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

sayfaya tıklayınca aşağıdaki yazıyı alıyorum

ürücü ve destek uyarı bildirimlerine abone ol

Özelleştirilmiş sürücü, güvenlik, düzeltme eki ve destek e-postası uyarıları için Şimdi Kaydolun . İsterseniz sadece belirteceğiniz ürün ile ilgili yeniliklerden haberdar olabilir ya da istediğiniz zaman sahip olabilirsiniz.

Özür dileriz, istediğiniz sürücü açıklamasını bulamıyoruz.
Belirli bir HP ürünüyle ilgili kullanılabilir tüm yüklemeleri görüntülemek için lütfen bir ürün seçin.

Bilgi eklendiğinde bildirim almak için yukarıdaki bağlantıyı kullanarak sürücü ve Destek uyarılarına abone olun. 

Gönderildi : 31/01/2013 17:26

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Ürünüm : Fujitsu Siemens primergy rx300 s4  

2 adet 73 gb  /  3 adet 146 gb harddisklim mevcut

raid1  / raid 5 olarak yapılandırdım

server 2008 r2 kurucam ürüne

işletim sistemini kurmak için smart start dvd sinin imajını buldum.usb içine boot olarak atmak istiyorum (elimde 4.7 gb üstünde dvd yok)

1- bu dvd yi nasıl usb ye boot olarak atarım ?

2- usb ye atamazsam başka nasıl bir yolla yüklerim ben bu programı ?

3- raid yapılandırmaktan vazgeçicem artık olmazsa, düz olarak işletim sistemini nasıl kurarım ilk 2 sorumun cevabı yoksa ?

Gönderildi : 31/01/2013 17:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Siz bence gereksiz, yorucu uğraşlara giriyorsunuz. Sizden s/n, p/n istenebilirdi ancak gerek olmadığını gördüm.
http://support.ts.fujitsu.com/Download/ShowFiles.asp 
bu adres üzerinden modeli girdiğiniz de işletim sistemine göre raid driverlarını .zip olarak indirebiliyorsunuz. Ben 2003 sata/raid driver'ını indirebildim. Sunucu da LSI controller'ları kullanılıyor. Sata controller harici raid birimi olarak birkaç model yer alıyor hepsi indirilerek bir klasör de toplanabilir ve usb, cd vs 2008 kurulumunda gösterilebilir. nlite ile image hazırlayamıyorsanız budan daha kolay bir yöntem malesef yok.

Gönderildi : 31/01/2013 19:43

(@emre_uzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Siz bence gereksiz, yorucu uğraşlara giriyorsunuz. Sizden s/n, p/n istenebilirdi ancak gerek olmadığını gördüm.
http://support.ts.fujitsu.com/Download/ShowFiles.asp 
bu adres üzerinden modeli girdiğiniz de işletim sistemine göre raid driverlarını .zip olarak indirebiliyorsunuz. Ben 2003 sata/raid driver'ını indirebildim. Sunucu da LSI controller'ları kullanılıyor. Sata controller harici raid birimi olarak birkaç model yer alıyor hepsi indirilerek bir klasör de toplanabilir ve usb, cd vs 2008 kurulumunda gösterilebilir. nlite ile image hazırlayamıyorsanız budan daha kolay bir yöntem malesef yok.

Teşekkür ederim sorunum çözüldü verdiğiniz yöntemle 🙂 iyi çalışmalar  ... 

Gönderildi : 07/02/2013 12:10

(@cemildogan)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Bizde 2.el fujitsu rx300 s4 aldık ...fakat cd leri yok...Şu anda IMB x226 kullanıyoruz server 2003 ü kurmak için floppy den scsı dosyalarını windowsu kurarken F6 ya basıp oradan scsı driverlarını gösterdikmi windows 2003 ü kuruyorduk...şimdi fujitsuda windowsu kurmadan önce raid konfigürasyonunu ayarlamam lazım ondan sonra 2003 server kurmam lazım...raid için başlangıçta raid konf yapılacak iso dosyasını bulamadım.Isodan başlangıç cd si yapıp raidleri konfig etmem lazım...o kadar aradım bununla alakalı dosyaları bulamadım...

ikincisi şu anda cihazda 300 GB lık 6 disk var..hepsi SAS...2003 server kurarken F6 ya basıp onların driverlarını kurmam  lazım...Fakat cihazda Floppy yok ..usb 

taktım başlangıçta onuda okumadı ve 2003 server kurarken F6 ya basınca sadece flopy arıyor bunu nasıl halledeceğim bilmiyorum... Bana hızlı cevap verirseniz çok makbula geçecek..Çünkü fujitsu yu devreye almam lazım...Şimdiden Teşekkürler

Gönderildi : 05/07/2013 02:23

(@cemildogan)
Trusted Member

Bana cevap verebilecek bir arkadaştan yardım rica ediyorum..2008 server cd sini taktım kurdum...fakat windows kurmadan önce raid yapılandırması için server raid managerin dosta çalışan cd si lazım ..bunun içinde bunun iso dosyasını bulup nero da bootable cd yapmam lazım...bazı iso dosyalarını buldum hatta fujitsu türkiyeye yazdım bana link gönderdi..fakat o iso dosyasını indirdim ve neroda kalıp olarak dvd ye yazdırdım...fakat başlangıçta cd den başlamadı sadece windowsta açtığımda içinde jawa,raid maneger gibi rogramlar mevcut...
bana verilen link

ftp://ftp.ts.fujitsu.com/images/serverview

bu linkte SOFTWARE_111305_02.iso dosyası dediler ama bunu indirip neroda kalıp olarak dvd ye yazdırdım ...fakat bu bootable değil...acaba hangi iso dosyası...

raid için...

Gönderildi : 06/07/2013 02:25

(@CemErkanKaradaL)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Öncelikle bu olay benimde başıma geldi fakat farklı bir türü ile. İbrahim beyin de dediği gibi iso dosyasını bootable hale getirmeniz veya raid'ler için gerekli olan dosyayı indirip kurulum aşamasında f6'ya basıp disket ile yüklemeniz yada nLite programı ile kurulum cd'sine raid sürücülerini entegre etmeniz gerekiyor. Dışarıya link vermek yasak mı değil mi bilmiyorum ama Google'a nlite resimli anlatım yazıp birinci ve ikinci siteye girip yapabilirsiniz. Gayette basittir. Hangi iso dosyası olduğunu ise dosyaları indirmeden maalesef bilemiyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 06/07/2013 04:45

(@cemildogan)
Trusted Member

2003 yerine 2012 lisans aldık ve 2008 kurmayı denedim...Raid yapılandırmasını 2008 kurulum diski ile her hangi bir diske windowsu kurup siteden raid manageri indirip windows üzerine kurulum yaptığınızda oradan raid yapılandırmsını yapıp ona göre tekrar kurulum yapılması gerekiyor...başlangıç raid yapılandırma cd si olmadığı için...benim sorum aslında 2008 server 64 bit kurmak istedim ama her seferinde mavi ekran geliyor...32 bit kurarsam sıkıntı yok...acaba biosla alakalı bir durummu 64 bit kurulumda mavi ekran yada başka bir şeylerdenmi....Bu konuda bilgi rica ediyorum...

Gönderildi : 15/07/2013 02:27

(@cemildogan)
Trusted Member

2003 yerine 2012 lisans aldık ve 2008 kurmayı denedim...Raid yapılandırmasını 2008 kurulum diski ile her hangi bir diske windowsu kurup siteden raid manageri indirip windows üzerine kurulum yaptığınızda oradan raid yapılandırmsını yapıp ona göre tekrar kurulum yapılması gerekiyor...başlangıç raid yapılandırma cd si olmadığı için...benim sorum aslında 2008 server 64 bit kurmak istedim ama her seferinde mavi ekran geliyor...32 bit kurarsam sıkıntı yok...acaba biosla alakalı bir durummu 64 bit kurulumda mavi ekran yada başka bir şeylerdenmi....Bu konuda bilgi rica ediyorum...

çözüm olarak fujitsuya mail attım bana bir dvd gönderdiler 64 bit başlangıç ayarlarıyla ilgili kurdum ve şu anda sistem canavar gibi çalışıyor...herkese teşekkürler

Gönderildi : 07/08/2013 19:07

Paylaş: