Forum

Domainde bir bilgis...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainde bir bilgisayarda diğer kullanıcıların oturum açmasını engelleme

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,291 Görüntüleme
(@SerkanKilic)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yerel bilgisayarda ayar yapmam yeterli mi? Yerel bilgisayarda Gpedit.msc ayarlarına girip bilgisayar yapılandırmasından kullanıcı haklarına girip bu bilgisayara ağ üzerinden eriş polisisini düzenlemeye çalıştığımda domain'den kullanıcı eklerken "belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı" hatası veriyor.

Gönderildi : 14/01/2013 19:13

(@abdullahissever)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Domain yapısında varsayıyorum.

Active Directory kısmında kullanıcılara gelip ilgili kullanıcıyı seçmelisin ve üzerin sağ tıklayıp Properties girmelisin.

Account>Log On To... kısmına kullanıcını bilgisayar adını girmelisin. Bilgisayar adını girdiğinde sadece o bilgisayarda oturum açabilir.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 14/01/2013 19:41

(@SerkanKilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Active Directory kısmında kullanıcılara gelip ilgili kullanıcıyı seçmelisin ve üzerin sağ tıklayıp Properties girmelisin.

Account>Log On To... kısmına kullanıcını bilgisayar adını girmelisin. Bilgisayar adını girdiğinde sadece o bilgisayarda oturum açabilir.

Geçmiş olsun.

Evet araştırma yapınca dediğiniz yöntemide buldum ama policy olarak yapmak daha mantıklı geldi diğer türlü tüm kullanıcılarla uğraşmak gerekir ama sadece o bilgisayarı etkileyecek policy ayarlarında yapmak istiyorum ama yukarıda verdiğim hatayı alıyorum..

Gönderildi : 17/01/2013 16:56

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Geçmiş olsun.

Evet araştırma yapınca dediğiniz yöntemide buldum ama policy olarak yapmak daha mantıklı geldi diğer türlü tüm kullanıcılarla uğraşmak gerekir ama sadece o bilgisayarı etkileyecek policy ayarlarında yapmak istiyorum ama yukarıda verdiğim hatayı alıyorum..

bilgisyara ağ üzerinden erişim ve lokal logon olma aynı şeyler değil 

Gönderildi : 17/01/2013 18:04

(@SerkanKilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Geçmiş olsun.

bilgisyara ağ üzerinden erişim ve lokal logon olma aynı şeyler değil 

Yani policy ayarlarıyla engelleyemem mi başka kullanıcıların o bilgisayara login olmasını? 

Gönderildi : 17/01/2013 19:43

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

group policy ile bu isteğinizi yapmanız bildiğim kadarıyla mümkün değil.Goup policy tarafında bilgisayarlar için bir policy oluşturup Computer Configuration--> Policies--> Windows Settings--> Security Settings--> Local Policies--> User Rights Assignments bölümünde bulunan Allow log on localy seçeneğinden kullanıcı yada grupları ekleyerek bu bilgisayarlarda yalnızca bu kişiler oturum açabilsin diyebilirsiniz ama bu sizin ihtiyacınızı görmüyor.Script ile yapılabiliyor olabilir ama bana kalırsa ilk etapta herkes için kullanıcı özelliklerinden log on to kısmından pc isimlerini ekleyin, bundan sonrası için sadece yeni kullanıcı açtığınız zaman bu ayarı yapmak çokta iş yükü getirmeyecektir.

Benzer ihtiyaç hakkında forumda daha önce konu açılmış.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/286508.aspx 

Gönderildi : 17/01/2013 21:56

Paylaş: