Forum

DHCP Migration işle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Migration işlemi yapacağım yardım lütfen.

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,315 Görüntüleme
(@HakanUgurlu)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. 2003 DC den 2012 Dc ye DHCP migration yapmam lazım. Aşağıdaki makaleye göre hareket ediyorum. Fakat bir satırda takıldım.

Yazı şu şekilde:

NOT: Kaynak sunucumuzun ip bilgilerini hedef sunucumuz üzerine taşıyacağımız için yukarıda ki işlemin ardından kaynak sunucumuzu kapatmalıyız. Aksi takdirde ip çakışması yaşanacaktır.

Hedef sunucumuz üzerinde import işlemini gerçekleştirebilmek için aşağıda genel hali ile yazılan komut satırını kendimiz için uyarlayıp PowerShell üzerinde çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Import-SmigServerSetting -featureid DHCP -User All -Group -IPConfig <All | Global | NIC> 
-SourcePhysicalAddress <SourcePhysicalAddress-1>,<SourcePhysicalAddress-2> 
-TargetPhysicalAddress <TargetPhysicalAddress-1>,<TargetPhysicalAddress-2> 

-Force -path <storepath> -Verbose 

Benim takıldığım yer ise -Force -path <storepath> -Verbose    satırındaki  <storepath>  ifadesi. Buradan kastedilen nedir?  Nereyi göstermem lazım?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/06/05/dhcp-server-migration-2003-to-2008-r2.aspx 

Gönderildi : 29/12/2012 20:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

2012 tarafında denemedim fatak 2008 icin netsh ile migration yapılabilir

netsh dhcp server export c:\dhcp.txt all  (bu 2003 de calısacak) 

sonra c:\dhcp.txt dosyasını diger servere aktarıp aynı komutu import parametresi ile çalıştırmak yeterli olacaktır

Gönderildi : 29/12/2012 20:45

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sonra c:\dhcp.txt dosyasını diger servere aktarıp aynı komutu import parametresi ile çalıştırmak yeterli olacaktır

Hocam emin misiniz bu kadar basit olduğuna..  Yani makalede bir dünya işlemden bahsediyor. Yani sizin dediğiniz işlemi yapınca DHCP aynen eski serverdaki gibi kaldığı yerden görevini icra edebilecek mi? Eski kayıtlar içinde olacak mı? Çünkü bir çok router  vs nin ipleri vs. burada tanımlı sonra ortalık karışmasın :))) 

Gönderildi : 29/12/2012 21:00

(@vasviuysal)
Üye

Hocam emin misiniz bu kadar basit olduğuna..  Yani makalede bir dünya işlemden bahsediyor. Yani sizin dediğiniz işlemi yapınca DHCP aynen eski serverdaki gibi kaldığı yerden görevini icra edebilecek mi? Eski kayıtlar içinde olacak mı? Çünkü bir çok router  vs nin ipleri vs. burada tanımlı sonra ortalık karışmasın :))) 

bunu onlarca defa yaptım ve henuz bir sorunla karşılaşmadım 

eski kayıtlar içinde olmayacak olsa zaten migration olmaz o iş 

Gönderildi : 29/12/2012 21:04

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Eski kayıtlar içinde olmayacak derken? Bana 2003 deki DHCP nin 2012 de aynısı lazım. Yani eski kayıtlar içinde olmazsa bu işlemin bize getirisi nedir hocam? Adı migration veya herneyse artık bana içindeki kayıtlar, ayarlar vs. ile aynısı lazım -ki 2012 de tekrar uğraşmayayım, kaldığım yerden devam edeyim. 

Gönderildi : 30/12/2012 18:05

(@vasviuysal)
Üye

bende aynı şeyi diyorum zaten

içinde eski bilgiler olmayacak olsa migrationa egrek olmaz zaten yeni serverde aynı dhcp blogunu olusturmanız yeterdi 

bize eski bilgiler gerekli oldugu icin bu tip export import işlemleri ile migrate etme gereği duyuyoruz 

Gönderildi : 30/12/2012 19:36

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

içinde eski bilgiler olmayacak olsa migrationa egrek olmaz zaten yeni serverde aynı dhcp blogunu olusturmanız yeterdi 

bize eski bilgiler gerekli oldugu icin bu tip export import işlemleri ile migrate etme gereği duyuyoruz 

Hocam merhaba. Sizinle daha önce şu DHCP olayı hakkında yazışmıştık. Ben konuyu sanal ortamda test etmeye çalışıyorum. Fakat sürekli aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum (20012 ekranında) 

Error while importing subnet 192.168.0.0 "HAKANUGURLU."

This subnet already exists on the local server.

TLS supported but not configured

Not: Benim sanalda kullandığım ip aralığı 192.168.0.*  şeklinde 

Gönderildi : 28/04/2013 21:41

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu aşağıdaki videodaki adımları takip ederek çözdüm. Aynı sorunla karşılaşan arkadaşların izlemesini tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=DWl945adTRY

Gönderildi : 01/05/2013 16:39

(@vasviuysal)
Üye

önce dhcp scope oluşturup sonrasında işlemi yapmaya çalışmışsınız zaten bu isimde bir scope oldugu için hata vermiş

herhangi bir scope oluşturmadan import etmeliydiniz.

Hocam merhaba. Sizinle daha önce şu DHCP olayı hakkında yazışmıştık. Ben konuyu sanal ortamda test etmeye çalışıyorum. Fakat sürekli aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum (20012 ekranında) 

Error while importing subnet 192.168.0.0 "HAKANUGURLU."

This subnet already exists on the local server.

TLS supported but not configured

Not: Benim sanalda kullandığım ip aralığı 192.168.0.*  şeklinde 

Gönderildi : 28/09/2013 23:24

Paylaş: