Forum

dns çalışmıyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns çalışmıyor

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@tolgaunsal)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

win 2003 snt server kurulu sistemde elektrik kesiliyor ve server kapanıyor.Server açılıyor DHCP çalışıyor fakat DNS  çalışmıyor.Üzerinde çarpı işareti var.Hizmetlerden dns sunucunu yeniden başlatamıyorum menuler pasif.

Sonucda ne yapmam gerekir ?

Gönderildi : 22/12/2012 18:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba,
Event loglarda bir uyarı ve elinizde yakın zamanın sağlam bir system state yedeği var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/12/2012 21:50

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

win 2003 snt server kurulu sistemde elektrik kesiliyor ve server kapanıyor.Server açılıyor DHCP çalışıyor fakat DNS  çalışmıyor.Üzerinde çarpı işareti var.Hizmetlerden dns sunucunu yeniden başlatamıyorum menuler pasif.

Sonucda ne yapmam gerekir ?

DNS servislerini de tekrardan başlatmanız sorunu çözmeyecektir muhtemelen. Fakat Server'a restart verirseniz, DNS servisi çalışmaya başlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2012 22:32

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Servislerden netlogon servsini, ve dns servisini satart durumnda oldugunu kontrol edin, servisleri restart ettikten sonra dns console açılmalı. Eğer açılmıyorsa event loglardan error logounu paylaşırsanız fix için adımları bulalaım.

Ayrıca

·         Önce loglaı temizleyin, sonra dns servisini restart edin bakalım sorun düzelcek mi? Log üretecek mi?   Eğer olmazsa dns servisini kaldırıp cachelerini de temizleyip yeniden kurman ve fix etmen gerekir.

·         Dnsi kaldırıp kurduktan sonra netdiag /fix komutunu çalıştır. 15 dakika bekle ( hata giderme ve replication süreci ). _msdsc.domain.local gibi bir zone ve altında kayıtlar oluşmalı. Yüzde yüz kayıtlar oluşur diye bişey yok oluşmazsa ortamda adc varsa ve dns burada da secondary olarak varsa bunu primary yaparak diğerini secondary yaparsın vonra dns buraya replike olunca tekrar primary yaparsın

·         Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/01/2013 13:37

Paylaş: