Forum

modem de ip dağıtıy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

modem de ip dağıtıyor, dhcp serverda ve ben ikisinide aktif istiyorum ne yapmalıyım

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
826 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar,

arkadaşımla kullandığımız adsl modem ip dağıtma işlemini yapıyor ve bende deneme projeleri yapmak için kendime üzerinde dhcp servisi çalışan bir dc server kurmak istiyorum. Bu şekilde düşündüğümde iki tarafta ip dağıtıcak ve serverdan ip alan aygıt internete gircemicek. girmesi için ayarları yapmış olsam bile serverı sadece denemelerimde açmayı düşündüğüm için bu sıkıntı yaşatıcaktır.

benim istedigim arkadaşımın ve benim notebook cihazlarımın net 'inin bu işlemlerden etkilenmeden, hem modemde ip dağıtımı açık olsun, hemde denemelerimi yapmak ve serverdada aynı zamanda net olmasını sağlamak. umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir.

arada bir server üzerinde yaptığım işlemleri notebook üzerinden test etmekte istiyorum. (client olarak düşünerek)

server 2003 enterprise işletim sistemi yüklü ve server üzerinde dns serviside kurulu ve dns olarak kendini görüyor.

özetlemek gerekirse siz bilgili arkadaşlardan istediğim; nasıl bir bağlantı izlemeliyim ki hem deneme projelerimde kısıtlamam olmasın bütün servisleri test etmiş denemiş olabiliyim, hemde mevcut arkadaşla kullandığımız net bağlantısı bundan etkilenmesin.. 

Gönderildi : 16/12/2012 18:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

serveri sanal bir makinada kurup sadece sanal networkunuze ip dagitmasını saglarsanız sorunus zbir sekilde tum sistemi kullanabilirsiniz

Gönderildi : 16/12/2012 20:31

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

başka bir alternatifi yok sanırım. cevap için teşekkürler Vasvi hocam.

Gönderildi : 17/12/2012 01:33

(@FarukTascioglu)
Gönderiler: 68
Trusted Member

bir şey dağa var eğer onu yapamazsanız dhcp kurduğunuz laprotuarınızda ip aralığını 200/205 ip aralıgında verirseniz ortamda çok client olmadığından diğer pc lerle ip çakışması yaşamayacaktır. sanal pc lerinizede ip lerinizi mac adresinden rezerve ederseniz sorunsuz şekilde 2 dhcp i kullana bilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2012 12:26

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Modem üzerindeki DHCP nin range aralığını kısıtlayabilirsin örneğin 192.168.1.10-192.168.1.100 arasında diğer dhcp yi de 192.168.1.101-192.168.1.200 arasında kendi ip ni rezervasyon yaparsın sürekli o ip yi alır yada exclude edersen yani hariç tutarsın o ip aralığından böylelikle 2 dhcp serveri rahatlıkla çalıştırmış olursunuz.

Gönderildi : 17/12/2012 13:03

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bir şey dağa var eğer onu yapamazsanız dhcp kurduğunuz laprotuarınızda ip aralığını 200/205 ip aralıgında verirseniz ortamda çok client olmadığından diğer pc lerle ip çakışması yaşamayacaktır. sanal pc lerinizede ip lerinizi mac adresinden rezerve ederseniz sorunsuz şekilde 2 dhcp i kullana bilirsiniz.

evet dediginiz mantıkta ip çakışmasını önlüyorum. fakat bu sefer serverın dhcp servisine default gateway ve dns olarak modemi göstermem gerekmicek mi? aksi taktirde server, ip'yi bizim arkadaşın bilgisayarına verirse ve ben serverı kapatırsam ancak bu şekilde sorun yaşamadan kurtulabilirim sanırım. fakat bu seferde server üzerindeki dns servisini kullanamamış olucam diye düşünüyorum.  yani benim amacım lab ortamındaki server ın tam fonksiyonlu çalışabilmesi.. bütün servisleriyle.

Gönderildi : 17/12/2012 13:37

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şu şekilde yapmayı planlıyorum. öncelikle dediginiz gibi modem ile server dhcp aralıklarını farklı vericem. zaten arkadaşım direk modem üzerinden bağlı olduğu için taa gelipte server üzerinden ip almıcaktır. arkadaşın sorununu hallettikten sonra, server üzerinde ise dns servise forwarders dns olarak modemin  ipsini ya da 208.67.220.220 yi vericem. böylelikle her iki taraftada hem internetim olucak ve bütün servislerim aktif hale gelicek.. yanlışım varsa düzeltin tabi arkadaşlar 🙂

Gönderildi : 17/12/2012 13:48

(@FarukTascioglu)
Gönderiler: 68
Trusted Member

dediğiniz şeylerin birçoğu uygulana bilir ama zaten dns i de dhcp den ayarlıcanız için dns server dhcp de nereyi gösterirse oradan alır. dhcp i bir yerden dns i başka yerden almaması lazım

Gönderildi : 17/12/2012 13:55

(@ismailcetin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dediğiniz şeylerin birçoğu uygulana bilir ama zaten dns i de dhcp den ayarlıcanız için dns server dhcp de nereyi gösterirse oradan alır. dhcp i bir yerden dns i başka yerden almaması lazım

karışıklığı gidermekten ziyade bu şekilde yaptığımda server üzerinde net baglantısıda sağlanmış olucak. 

Gönderildi : 17/12/2012 15:30

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba;

Belirttiğiniz işlemlere ek olarak Modem DHCP server ının dağıttığı IP Bloğu 192.x.x.x şeklindeyse siz serverınıza farklı bir IP bloğu verin, dhcp yi kurarken dns olarakta belirttiğiniz gibi modem ıp sini dns olarak verdiğinizde her iki taraftanda nete çıkabiliyor olacaksınız, bir diğer işlem ise basit bir şekilde VPN kurup modem arayuzunden gerekli port yönlendirmelerini yaptıktan sonra sizin serverınız ve servisleriniz örneğin 172.x.x.x şeklinde IP bloğunbda VPN ile bağlantı kurduktan sonra (VPN IP aralığı belirtirsiniz onun dışına kesinlikle çıkmaz) sanki 192.x.x.x li IP bloğundaymış gibi işlem yapacaktır. Bu ve bu gibi değişik denemelerle çeşitli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi çalışmalar

Kolay Gelsin 

Gönderildi : 18/12/2012 02:27

(@abdullahissever)
Gönderiler: 86
Trusted Member

İki farlki ip yi ayni agda kullanmayi deneyin. Switch tarafinda vLan olusturup birbirleriyle haberlesmeyi saglayin. Boylece farkli IP ler ile ayni agi kullanmis olacaksiniz. DHCP iki taraftanda yayin yapabilir duruma gelir.

Gönderildi : 20/12/2012 03:43

Paylaş: