Forum

Server2008 TS Sessi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server2008 TS Session Broker

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@OnurZENGiN)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle çözümpark ailesine katılmaktan mutlu olduğumu söylemek istiyorum..Aklıma takılan bir konuda bilgili arkadaşların,hocalarımızın yardımına ihtiyacım var..Şu an halihazırda kobimizde server 2003 EE R2 altyapısında terminal sunumcum ve hizmet verdiği ince istemcilerim mevcut..Çeşitli nedenlerden dolayı 2008 e geçemedik.Şu günlerde Server 2008 R2 ye geçmeyi planlıyorum.DC mi kurdum şu an ayakta.Soruma gelince,Server 2003 te terminal serverım üzerinde TftpServermt kurulu idi..Client larım dhcp den ip aldıktan sonra tftpserver yardımıyla C sürücüsünde bulunan tftpboot klasöründeki pxe dosyası kullanarak sisteme logon olabiliyorlardı..2008 de TS Session Broker hizmetini kullanarak DNS Round Robin yaparak istemcilerimi nasıl boot ettirebilirim.Yine TftpServer tarzında bir uygulama kullanacakmıyım..İstemcilerin dhcp den ip aldıktan sonraki gidecekleri ekran neresi olacak...Yine pxe dosyası kullanacakmıyım..Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..Umarım derdimi anlatabilmişimdir..

Gönderildi : 13/12/2012 20:12

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Birden fazla sunucu kullanacaksanız session broker servisini tam olarak kullanabilir ve gerekti politikaları belirleyebilirsiniz. Ancak tek sunucu için pek fazla bir şey yapmanıza gerek yok. PXE boot işine gelince yine aynı programı kurabilirsiniz ancak bu programı DC üzerine veya ayrı bir host üzerinde tutmanızda fayda bulunmaktadır. Bu arada Terminal Server rolunü DC makina  üzerine kurmanız tavsiye edilmez ve Hiç bir şekilde Mikrosoft bu konuda DESTEK VERMEZ. Pxe boot için DHCP'ye gerekli tanımlamaları yapmanız yeterlidir. Eğer birden fazla DNS hizmeti rolü üstlenen sunucunuz varsa Round-Robin yapılandırması DNS performansınızı attırabilir yani kısaca bu yapılandırmanın çok büyük bir kuruluş değilseniz bir anlamı yok. Pxe için ise sunucunun ip adresi ve ya FQDN adını boot konfigurasyonu içerindeki gerekli yerleri düzeltmeniz yeterlidir.

Gönderildi : 17/12/2012 00:56

Paylaş: