Forum

Windows Sever 2008 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Sever 2008 ile gelen Hyper-v sanallaştırma teknolojisi

26 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
789 Görüntüleme
(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Virtual Machine Manager 2008 şu an beta durumda. Buradan indirebilirsiniz.

Virtual Machine Manager 2007 ise kullanımda ancak Hyper-V üzerindeki VM leri desteklemiyor.

Gönderildi : 13/08/2008 15:45

(@TarikMuratislam)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Başka bir kaynakta Hyper-v'nin network(ağ) özellikleri için aşağıdakileri desteklediğini gördüm.

1.  Her Bir Sanal makina için 12 Adet Network Kartı'na kadar desteği var, 

2.  8 Ad Synthetic Netwrok kartı 

3.  4 Ad Emulated Netwrok Kartı 

4.  Her Bir Network Kartı Statik veya Dinamik MAC Adresi kullanabilir 

5.  Her Bir Netwrok Kartı VLAN atamalarını kullanarak VLAN'da dahil olabilir 

6.  Her bir Sanal Makine Switch'i Sınırsız olarak Siwtch'lere ve VLAN'lara Bağlayabiliyorsunuz

Buradan ben sanal makinelere fiziksel bilgisyara bağlı kalmaksızın, fiziksel makinenin ip uzayından farklı ip uzaylarında sanal makinelerimizin ip alabileceğini anlıyorum (özellikle son maddeden).
    5. maddede söylediği özelliği test edebildim her bir sanal makine VLAN'a dahil olduğu gibi başka fiziksel bilgisayarlardan da paylaşımlarına erişmek mümkün.
    1. maddede söylediği 12 adet network kartı desteği sanal kartlar mı oluyor. Şu an için bu maddeler benim için biraz havada. Ben biraz daha araştırıp aynı zamanda test de edeceğim. Fakat ayrıca yardımlarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/08/2008 22:00

(@serhatakinci)
Famed Member

Açıklamaya çalışayım.

1. Evet VM'ler üzerinde NIC konusunda bir limit var. Ama bunun sayısını bilemiyorum. 12 bilgisini nerede okudunuz. Teyid edelim. Ayrıca bunlar sanal NIC limiti. Yani bir sunucu üzerine 12 adet fiziksel NIC takma şansımız zaten yok 🙂

2 ve 3 VM'ler için NIC tipleri 8+4=12. yani verdiğiniz rakamı sağlıyor 🙂

4. Bildiğiniz gibi her NIC'in bir MAC adresi vardır ve üretici tarafından verilir ve unique tir. VM'ler üzerindeki sanal NIC lerin birer MAC adresi olmadığı için bizim tarafımızdan verilir. Hyper-V de static olarak MAC verebileceğimiz gibi dinamik olarakta MAC verebiliriz. Eğer dinamik MAC atıyorsak şuna dikkat etmek gerekir. iki farklı Hyper-V sunucusunun aynı MAC adreslerini verme olasılığı vardır çünkü birbirlerinin hangi MAC leri verdiğini bilmezler. Bu nedenle her iki sunucu üzerindeki başlangıç MAC adresini, birbirinden uzak adresler seçmeliyiz. Birkaç gün sonra bu konuda kısa bir yazı yayınlayacağım.

5. Evet, sizinde test ettiğiniz gibi her NIC için VLAN tanımlanabilir.

6. Doğru anlamışsınız. VLAN ve VM Switch konusunda herhangi bir limit yok..

Gönderildi : 15/08/2008 02:59

(@serhatakinci)
Famed Member

1nci soru için:

Evet, VM üzerinde çalışabilen NIC sayısı 12.

8 Network Addapter + 4 Legacy Network Addapter. Yukarıda da söylediğim gibi bu Virtual NIC sayısı.

Gönderildi : 18/08/2008 02:17

(@TarikMuratislam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba;

ben hyper-v kurulu server 2008 yüklü makinemde virtual machine manager 2008 beta'yı kurmak istiyorum, fakat; şçyle bir hata alıyorum. "to install the virtual machine manager server, you must be logged on under a domain account that has administrative credentials on the local computer". makineyi domaine almamı söylüyor, ben server 2008'de nasıl domain oluştururum?,  oluşturduğum sanal makineler için de ayrıca domain ortamı kurmam gerekli midir? fiziksel sunucu ve sanal makineleri aynı domaine alabilir miyim ya da farklı domainlerde olmalarının bir sakıncası var mıdır? 

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/08/2008 22:21

(@serhatakinci)
Famed Member

VMM 2008 için domain gerekiyor.

Hyper-V sunucunu DC yapabilirsin ama bu tavsiye edilmez. Production Networklerde çalışan Hyper-V sunucular, sadece Hyper-v rolüne adanmış olmalı (var olan bir domaine member yapılması tavsiye edilir) . Ama test amaçlı kullanıyorsanız, DC yapmak için makale: http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-ve-active-directory-servisi.aspx 

Veya var olan bir domain'e member yapabilirsin. Sonuç olarak yetkili bir domain hesabı ile logon olman gerekiyor.

VM ler için domain zorunluluğu yok. Farklı domainde çalışabilecekleri gibi aynı domainde de çalışabilirler ve ya workgroup olarak ta kalabilirler.

Gönderildi : 19/08/2008 00:00

(@TarikMuratislam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fiziksel sunucuda yeni domain oluşturup sonrasında VMM2008 betayı kurabildim. VMM'de sanal makineleri ekleyip kontrol altına alamadım. "New Virtual Machine" seçeneğini seçip devam ettiğimde "Select Library Resource" penceresi açılıyor, kütüphaneye sanal makineleri eklemeye çalışıyorum o da olmuyor:(. Nasıl yapılacağımı bilmiyorum, yardım edebilir misiniz? Başka bir sorumda;  biz sanal makinede 12(8+4) adete kadar network kartı oluşturabiliyoruz ya bu sayede makinemiz 12 adet farklı İP'ye sahip olabiliyor. Bunun bize faydaları nelerdir?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 20/08/2008 13:28

Sayfa 2 / 2
Paylaş: