Forum

C Diski Genişletme ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

C Diski Genişletme Tüm Windows Ailesi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,228 Görüntüleme
(@BerkerYILMAZ)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar sizlere elimden geldiğince bir çok kişinin de raid yapısında veya normal bir yapıda sıkıntısını yaşadığı C diskini 3 party bir programla basit bir şekilde nasıl genişletebileceğinizi anlatmaya çalışacağım

Kullanacağımız program  MiniTool Partition Wizard Server Edition.

Diyelim ki sunucunuzda raid5 yapısında C ve D şeklinde 2 bölüm var veya daha fazla da olabilir ben örneğimde 2008 server üzerine kurulu raid5 yapısında 2 bölümden oluşan bir örnek vereceğim,diyelim ki yapınıza bir disk daha eklediniz ve eklediğiniz disk D bölümüne eklendi siz D bölümündeki fazla kısmı veya istediğiniz kadarını C bölümüne aktarabilirsiniz. Unutmadan disk genişletme veya birleştirme işlemleri kural gereği sağdan sola doğru gider yani ufak bir örnek vermek gerekirse diyelim C-D-F şeklinde 3 bölümünüz olduğunu varsayalım ve sizin fazla alanınız F kısmında ve siz bu F deki fazla kısmı C ye aktarmak istiyorsunuz yapmanız gereken işlem F deki alanı önce D alanına ekleyip daha sonra D alanından C alanına eklemeniz.

Şimdi resimli bir şekilde D alanındaki fazla alanı C alanına nasıl ekleriz bunu göstereceğim. Burada gösterdiğim uygulamayı siz 3 bölümlü yapınızda da sağdan sola doğru uygulayabilirsiniz.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce yapınızın mutlaka image veya backup almanızı öneririm.Her hangi bir elektrik kesintisi veya sistemde meydana gelen bir donma sonucu yapınızı kaybetme riski yaşamamak için !!!

1.Resim

İlk resimde gördüğünüz gibi programı açtığınız renkli bir ara yüz karşılıyor bizi

2.Resim

evet artık işlemlere başlayabiliriz 2. resimde fazla alana sahip D bölümüne sağ tıklayıp move/resize tıklıyoruz.

3.Resim

D bölümündeki fazla alanı C bölümüne aktaracağımız için kırmızı çerçeve içerisinde belirttiğim kısımdan yani sol taraftan siyah ok işareti olan yerden mause ile basılı tutup ne kadar alan aktaracaksak sağ tarafa doğru sürüklüyoruz.

4.Resim

Ben 4 gb yakın bir alan ayırdım ve ok tıkladım

5.Resim

Evet 3.83 Gb lık bir alan ayırmışım daha sonra sol üst köşedeki  Apply  tıklıyoruz ve 3.83 Gb lık kısmı D bölümünden ayırıyoruz.Ayırma işlemi ayırdığınız alana göre farklılık gösterecektir bu 1 saatte olabilir 2 saatte veya 10dk. Bu işlemi yapmadan önce C bölümüm boş alanı 33.56 Gb

6.Resim

C bölümüne sağ tıklıyoruz move/resize tıklıyoruz. Sizinde gördüğünüz gibi C bölümünün sağ tarafında bir boşluk oluştu mause ile siyah ok işaretine basılı tutup boş alanı C bölümüne ekliyoruz ve ok tıklıyoruz.

7.Resim

Görüldüğü gibi C bölümü 33.56 Gb dan 37.39 Gb yükseldi ve son olarak sol üst köşedeki Apply tekrar tıklıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz hepsi bu 🙂

Tüm bu işlemlerden sonra sunucunuzu yeniden başlatmayı unutmayın.

Gönderildi : 02/11/2012 15:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Paylaşım için teşekkürler keşke makale olarak paylaşsaydınız. Ürün konusunda bilgi verirseniz daha hoş olur lisanslımı v.s.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2012 16:06

(@BerkerYILMAZ)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evt haklısınız rıza bey aklıma gelmedi makale olarak yazmak [:S] ürün lisanslı bir ürün ve 4 çeşit lisans türü var aşağıdaki linkten lisans türlerine bakabilirsiniz ben server olanını kullanıyorum.

http://www.partitionwizard.com/download.html

Gönderildi : 02/11/2012 16:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Teşekkürler bilgilendirme için. Bu tarz çalışmaları makale olarak paylaşırsanız geniş kitledeki insanlara fayda sağlamış olur. Bundan sonra yazmak isterseniz eğer makale kurallarına uygun olarak yazmanızı bekleriz.
Teşekkürler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2012 16:16

Paylaş: