Forum

Slm gene ben..2003 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Slm gene ben..2003 server masaüstünü kısıtlama sorunu

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
528 Görüntüleme
(@HuseyinOZALP)
Gönderiler: 160
Estimable Member
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar ben masaüstü ayarlarını kıstlamak için çok uğraştım sonunda serverdan actevedirectory ve dns kaldırdım tekrar kurdum kullanıcı ekledim..client domaine tekrar soktum..yeniden gpo yarattım ama gene olmadı sorun ararken şunu buldum client bilgisayarı kendini DNS ekletememiş...DNS olay günlüğüne baktığımda şöyle bir mesaj var...(DNS sunucusu activedirectry'den NEWLAB.COM bölgesine yüklemeye çalışırken 32 hatasıyle karşılaştı. DNS sunucus bir sonraki zaman aşımı döngüsünde bu bölgeyi yeniden yüklemeyi deneyecek. Bu activeDirectory yükünün yüksek olmasından kaynaklanabilir ve gicici bir durum olabilir. Ek bilgi için. http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp  adresinden yardım alabilirsiniz.)

yazıyor. bu arada NEWLAB benim domain adıdır.. böyle bir sorun neden çıkabilir bir yorumunuz varmı teşekkür ederim.

hatanı resmi linktedir.

Gönderildi : 06/08/2008 15:14

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba "dnscmd /config /BootMethod" komutunu dns server üzerinde yürütüp server'i restart edermisiniz. Linkte gerekli bilgiyi bulabilirsiniz kolay gelsin.

http://forums.techarena.in/server-dns/708923.htm

Gönderildi : 06/08/2008 15:24

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Forum kurallarına uygun olarak konu başlığı seçimlerine daha çok önem vermenizi rica ederiz.

Gönderildi : 06/08/2008 16:39

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

slm komutu yazdım resarttan sonra dns eventlarında dns çalıtı mesajı aldım ...

ama halen sanırım benim DNS te bazı sorunlar var mesala kullanıcıları otomatik dns altına eklemesi lazım ama eklemiyor şimdi onunla uğraiıyorum...www.bimbilgi.com adresindeki arkadaş sağolsun bazı videolar koymuş..onları seyrediyorum dns ayarlarını yediden configire etmeye çalışıyorum....sonuçları buraya yazacağım denemelerim bitince..

tşk 🙂

Gönderildi : 06/08/2008 17:12

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

özür dlrm.

başlıklara dikkate ederim..

Gönderildi : 06/08/2008 17:29

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba DNS ayarlarında Active Directory İntegrated çalışıp çalışmadığını kontrol edermisiniz ayrıca dynamic updates kısmında ne seçili ?

Gönderildi : 06/08/2008 17:32

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar ...servere çok kuracaladım...baktım işler yoldan çıktı...

🙁 benşimdi servere formatlamaya başladım ...

yükleme bittikten sonra sizden active directort ve DNS ayarları için yardım isteyeceği..

server için şu ip leri vermeyi düşünüyorum 192.168.8.1

255.255.255.000

bu bizim router ipsi                192.168.8.1

buda bizim DNS numaramız  internete çıkmak için.        212.58.4.2  veya 212.58.3 2

teşekkürler

Gönderildi : 06/08/2008 19:11

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

slm benim server kurmaya çalıştığımbilgisayar IBM system X 3650 çok güzel bir makina ama henüz çalıştıramadım...

makinada 2 ethernet var ben biostan birini kapatıım şimdilik tek ethernet tanımlı iken server yüklüyorum aklıma acaba 2 ethernet oluduğu için iplerimi dns ayarlarını karıştırdı falan...onun için önce tek ethetnetle temiz bir 2003 yükleyim sonra gereken ayarları yapmak istiyorum.

tşk.

Gönderildi : 06/08/2008 19:22

(@doganuzun)
Gönderiler: 147
Estimable Member

1-Eternetin birini biostan kapatma server kurulduktan sora disable yaparsın.

2-Verdiğin Türk Telekom ip sini Dc ni kurduktan sora ve dnsni kurduktan sora DNS in Forward kısmına ekleyeceksin.

3-Routurun ip sini serverinin ag geçitine vereceksin.

4-Dc nin ip si ile dns in ip sini aynı yapmaya çalış eğer dnsi dc olan makineye kuracaksın.

5-Dc nin ismini makinenin adi ile aynı yapmaya çalış ilerde event id lerinde host id 3 hatasını görmek istemiyorsan.

6-Serverini kurduktan sora DHCP kur fakat arada adsl modem var ise Modemin DHCP sini devre dışı bırak ve önemli ip lerini rezerve et.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kolay Gelsin;

Dogan UZUN

Gönderildi : 07/08/2008 00:40

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim önerilerini aynen yapacam..

ben DC yapacam ama makina adı ile domain adını aynı kabul ediyormu? ben etmez diye biliyordum ?,

ama senin dediğin gibi deneyecem..olursa zaten benim içinde daha güzel olur teşekürler...

Gönderildi : 07/08/2008 02:14

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Slm arkadaşlar .

önce hepinize teşekür ederim ..biliyorsunuz ben 2003 serverla baya uğraştım..dün akşam makinayı formatladım ..ve kalan ayarları bu gün yaptım...

amacım kullanıcıların masaüstü ayarlarını kısıtlamaktı...sonuç olarak başarıdm...servere kurdum..sonra hiç bir şey yüklemeden ip lerini ayarladım ama telekom dns girdim ve bütün güncellemelerini yaptım..sonra telekom dns sildim ve makinanın kendi ipsini dns yazdım ve activdrectory kurdum zaten sonra kendisi dns kurdu ve ben bir kullanıcı yarattım..bir client bilgisayarım vardı onuda domaine kattım sonra yaptıpım gpo ayarı hemen client tarafında etkin olsu...ve servera baktım internet çalışıyor .???clienta baktım onadada çalışıyor bu nasıl oluyor..

ip configirasyonum şöyle

192.168.8.10

255.255.255.000

192.168.8.1   bu bizim router

192.168.8.10 tabiki buda bu bilgisayarın ipsi   .aslında bizim internet service sağlayıcıdan aldığımız dns 212.58.4.2 bu bunara ile internet bağlanıyorduk...ama bu numarayı burada göremiyorum bu nasıl oluyor ?? aslında 212.58.4.2 ipsini dns bir yere yazmamgerekmez ilerde bir sorun çıkarmı ? bu şekilde benim için çok güzel ama işin henüz başındayım..tam olarak emin olyum...diğer sistemi tamamen bunun üstüne alacam..

bu konuda başka bir önerisi olan olursa teşekür ederim:)

Gönderildi : 07/08/2008 16:45

(@doganuzun)
Estimable Member

DNS in forward kısmına telekom ip lerini eklediysen , bilgisayrına kendi pc nin dns ni versen bile çıkarsın nete çünkü seni dns in telekoma yönlediriyor ondan çıkıyorsun nete.

Gönderildi : 07/08/2008 16:59

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hayır ben hiç bir ip girmedim istersen linkteki resme bak...sanırım demek istediğin yer burası...

ama benim için önemli olan internete girmesi bazen çok uğraşırısn internet girmez bazende böyle kendiliğnden olur ama

tabiki her şeyin bir mantıklı açıklamsı vardır..

benim başak bir sorum var gpo da clinetların honepage sayfasını ayarladım herkese http://www.google.com.tr gelsin diye

ilk client da oldu ...sanra başka bir bilgisayarı domaine ekledim onda olmadı...yani aslında hepsine olması lazım değilmi...ama masa üstü kısıtlama ayarım ikisine de olmuş yani 2 sinide aynı gpo yaptım yaptım bir oldu ayarın biri olmadı ilginç..yani homepage olmadı bu konuda bir fikri olan varmı teşekkür ederim...

Gönderildi : 07/08/2008 18:46

(@doganuzun)
Estimable Member

Kullanıcının polıcyı bir an önce yemesini istiyorsan gpupdate /force komutunu koşturman lazım.

Doğan UZUN

Gönderildi : 07/08/2008 19:28

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

slm onu yapıyorum ....sanırım bir tanesinde explorer 6.5 var ..diğernde explorer 7.0 sıfır var ondan olabilirmi...ama genede 7.0 içinde bir yama falan yüklemek gerekebilirmi??

tşk.

Gönderildi : 07/08/2008 19:34

(@doganuzun)
Estimable Member

Gpo ile explorer versiyonlarının farklı olmasının bir ilgisi olmaz.

Gönderildi : 07/08/2008 19:45

(@HuseyinOZALP)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gpo ile explorer versiyonlarının farklı olmasının bir ilgisi olmaz.

çok özür dilerim valla oldu..düzeldi..demek gpupdate /force demeyi atladı...

valla ne diyeyim..şimdilik her ley yolunda gibi..:)

çok yaşa çözümpark grubu 🙂

Gönderildi : 07/08/2008 19:57

(@doganuzun)
Estimable Member

Sizde çok yaşayın:)

Gönderildi : 07/08/2008 23:17

Paylaş: