Forum

DC 2008 R2 ve SP1 (...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC 2008 R2 ve SP1 (ÇÖZÜLDÜ)

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@cevdetkaykusuz)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

AD yapımızda 1 HDC ve 2 ADC ile birlikte, bunlara ek olarak farklı lokasyonlarda da  (il ve ilçe) 30 kadar RODC bulunmaktadır. AD 2008 R2 lerden oluşmakta ve domain functional level raise de 2008 R2 dir.

Belirli periyodlar da "dcdiag /test:replications" komutunu çalıştırdığımda, yapı içerisinde bulunan tüm DC lerin (rodc lar dahil) durumlarını görebiliyorum. Çalışmayan veya o an yapı içerisinde herhangi bir sebep nedeni ile merkez ile replike olmayan DC ler varsa listede bunlar yer alıyor.  

2008 R2 için SP1 yaması çıkınca ADC lerden birine bu yamayı yükledim. Şimdi durum şundan ibaret:

SP1 yüklü olmayan HDC den bu komutu çalıştırdığımda, kısa bir beklemenin ardından eskisi gibi o an tüm DC lerin merkez ile olan replike durumunu görüyorum.

SP1 yüklü ADC den komutu çalıştırdığımda ise hiç beklemeden çıkan sonucu görüyorum. Anladığım kadarı ile komut sadece merkezdeki HDC ve iki ADC arasındaki replikasyonu sorguluyor. RODC leri sorgulamıyor.

Bu durumla karşılaşan oldu mu?

İyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 05/07/2012 13:28

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

"dcdiag /test:replications" komutunun rodc veya adc tüm dcler arasındaki replikasyonu sorgulayabiliyor olması lazım. ad sites and services altında tüm dclerinizin sağlam yerinde olduğunu kontrol edermisiniz.

Gönderildi : 05/07/2012 14:28

(@cevdetkaykusuz)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam cevap için çok teşekkür ediyorum.

sanırım çok ilginç bir durum bu. SP1 yüklü olmayan HDC ve ADC nin bir tanesinde bu komut halen düzgün olarak çalışıyor ve sonuç veriyor.

deneme amaçlı rodc lardan birinin bağlantısını koparıyorum, SP1 yüklü olmayan DC ler bu komutla bağlatısı kopuk RODC yi tespit ediyor. Aynı anda SP1 yüklü ADC den bu komutu çalıştırdığımız, herhangi bir sorun göstermiyor. zaten anladığım kadarı ile SP1 yüklü ADC de bu komut RODC ları sorgulamıyor. Sadece HDC ile diğer ADC nin iletişimine bakıyor. neden derseniz, SP1 olmayan DC lerde komutu çalıştırdığınızda bir bekleme süresi var. anlıyoruz ki yapıdaki tüm DC ler sorgulanıyor. Ancak SP1 yüklü DC de komutu çalıştırmanızla, sonucun çıkması bir anda gerçekleşiyor. bekleme yok.

Gönderildi : 05/07/2012 14:44

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bildiğim ve kontrol ettiğim kadarıyla dcdiag üzerinde rodc veya adc gibi bir farklılık yok. dclere bakıyor.

DCDIAG /Test:VerifyReplicas komutunu da bir denermisiniz.

Gönderildi : 05/07/2012 14:58

(@cevdetkaykusuz)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam durum diğer komutta olduğu gibi aynı.

SP1 yüklü DC de komutu çalıştırdım. 15 - 20 saniyelik bir bekleme sonunda sonucu veriyor.

SP1 yüklü DC de komutu çalıştırmamla sonucun karşıma gelmesi bir oluyor. iddia ediyorum, SP1 ile birlikte bu komut aynı IP bloğu dışını bence sorgulamıyor. bi gariplik var. ve sırf bu yüzden aylardır HDC ile diğer ADC ye SP1 yüklemiyorum. ADC nin bir tanesini sürekli güncelleyerek, bu komutu test ediyorum.

aynı problemi yaşayan arkadaşlar var mı acaba?  

Gönderildi : 05/07/2012 15:17

(@cevdetkaykusuz)
Active Member
Konu başlatıcı

bu sorun ile ilgili çıkan herhangi bir yama veya hotfix var mı acaba?

Gönderildi : 09/07/2012 12:57

(@cevdetkaykusuz)
Active Member
Konu başlatıcı

konu ile ilgili olarak microsoft ile görüştüm. aslında SP1 öncesi dcdiag /test:replications komutu ile alınan çıktının bir bug olduğu yönünde görüş bildirdiler. Bizimde farkettiğimiz gibi SP1 ile bu sorgu kaldırılmış. Bu tip bir yapıya sahip olan arkadaşlar, yapıdaki tüm (dc - rodc) replikasyon sorgusunu eskiden olduğu gibi repadmin /replsum komutu ile sorgulayabilirler.

Gönderildi : 11/10/2012 13:08

Paylaş: