Forum

DHCP Farklı DNS ver...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Farklı DNS veriyor.

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@ozguroner)
Gönderiler: 148
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Sistemlerimizin hepsini sanala geçirdik. Eski fiziksel makinalarımız da bünyemizde duruyor. DNS servislerini pasif yaptım. DHCP yi eski makinadan kaldırdım.  

Yeni sanal makinelere 0 dan bir kurulum oluşturduk AD - DNS - DHCP . hepsi tam randımanlı çalışıyordu. Ta ki elektrikler gidinceye kadar. Eski ve yeni makineler restart edince eski makinedeki dns server ve wins server devreye girmiş.

Kullanıcılarda şimdi durup dururken Yeni makinedeki DHCP den ip yi bırakıyor. Eski makinedeki gateway ve dnsleri alıyor. Ethernet kartını disable enable yapınca düzeliyor.

Eski makineyi komple kapadım. Fakat hala problem devam ediyor.. Kullanıcılar kendilerini bir anda DNS ve gatewayi farklı olan bir yere götürüyor. Böylece kullanıcılar internete çıkış yapamıyor ve ethernet kartı üstünde ünlem işareti çıkıyo

Yardımcı olursanız sevinirim.

Yeni makinede ki DNS ve DHCP servislerini restart ettim.

Eski DNS olan makineyi kapadım.

Gönderildi : 07/06/2012 19:41

(@salihtasdemir)
Gönderiler: 330
Honorable Member

Merhaba;aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

1.pc lerin sysyem32--drivers---etc --host taki  eski kaytılarını silin.Yenilerini girebilirsiniz.

2-DNS sunucuda Name Server tabındaki eski DNS sunucuları kaldırın.(domain--------özellikler-----Name server)

kolay gelsin..

Gönderildi : 07/06/2012 19:58

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Öncelikle UPS alın mutlaka 🙂

Sorun içinse yeni sunucuda ki Dns ve Dhcp servislerini restart edin. Userlarda manuel ipconfig /flushdns - ipconfig /release - ipconfig /renew komutlarını çalıştırın.

Gönderildi : 07/06/2012 20:00

(@ozguroner)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

1.pc lerin sysyem32--drivers---etc --host taki  eski kaytılarını silin.Yenilerini girebilirsiniz.

2-DNS sunucuda Name Server tabındaki eski DNS sunucuları kaldırın.(domain--------özellikler-----Name server)

kolay gelsin..

Hocam cevabınız için teşekkür ederim fakat her ikisin de de eski DNS sunucularımın ipsi veya adı geçmiyor.  

Gönderildi : 07/06/2012 20:09

(@salihtasdemir)
Honorable Member

şuan ki dhcp sunucunuzu mesai saatleri dışında kapatıp;pcleri bir kontrol edermisiniz.yine de ip alıp almadğınından  emin olalım.

Gönderildi : 07/06/2012 20:13

(@ozguroner)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle UPS alın mutlaka 🙂

Sorun içinse yeni sunucuda ki Dns ve Dhcp servislerini restart edin. Userlarda manuel ipconfig /flushdns - ipconfig /release - ipconfig /renew komutlarını çalıştırın.

Bunu da denedim 3 kere flush dns i çalıştırdım. release ile bırakıp renew ile yeni aldım. Yine eski DNS aldı (Oysaki makine kapalı) 2. denemede normal DNS i aldı. bakalım yine yapacak mı? 

Gönderildi : 07/06/2012 20:16

(@salihtasdemir)
Honorable Member

ortamda ikinci bir dhcp olabilir mi?kullanıcılar tarafından kurulmuş olabilir.

Gönderildi : 07/06/2012 20:41

(@ozguroner)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ortamda ikinci bir dhcp olabilir mi?kullanıcılar tarafından kurulmuş olabilir.

Yok hocam, zaten dediğim gibi eski DNS in üzerinde DHCP de vardı ama onu kaldırmıştık. (Zaten eski makine kapalı) 

Gönderildi : 07/06/2012 20:48

(@TanerCort)
Gönderiler: 45
Eminent Member

Yeni makinadaki DHCP yi authoritative yapmak gerekebilir belki.

Gönderildi : 07/06/2012 23:15

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eski makinanızdaki dhcp ayarlarını http://support.microsoft.com/kb/325473  adresinde gösterildiği gibi alın. burada yazılan netsh komutu ile tüm rezervasyonlar, exclusionlar, pool yapısını yedeklersiniz. daha sonra dhcp görevini tamamen kaldırın.

eski domaini sanırım yedek olarak tutuyorsunuz, dhcp eski makinadan kaldırınca zaten dns olarak burayı görmeyeceksiniz ama eğer iki farklı domaininiz varsa eski DNS üzerinde contional forwarding tanımlayabilirsiniz.

Gönderildi : 08/06/2012 00:19

(@salihtasdemir)
Honorable Member

Dhcp   yi aşağıdaki posta göre  yeni makinaya taşırsanız sıkıntı yaşamazsınız.Biz bu şekilde başardık;( http://www.cozumpark.com/forums/thread/332493.aspx)

Kolay gelsin..

Gönderildi : 08/06/2012 02:25

(@ozguroner)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Peki ben bu DHCP deki Adress Lease leri manuel elle silsem. Tekrar oluştursa bir sıkıntı doğar mı? 

Gönderildi : 11/06/2012 14:44

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Sil yeniden olustur bir problemle karsilasmazsin.

Gönderildi : 11/06/2012 14:47

(@salihtasdemir)
Honorable Member

Peki ben bu DHCP deki Adress Lease leri manuel elle silsem. Tekrar oluştursa bir sıkıntı doğar mı? 

( http://www.cozumpark.com/forums/thread/332493.aspx) ben bu posta göre yaptım.hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Gönderildi : 11/06/2012 15:00

Paylaş: