Forum

name server kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

name server kurulumu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
626 Görüntüleme
(@HuseyinOzcan)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar bir name server kurulumu yapıyorum aklıma dah doğrusu mantığını oturtamadığım bir konu var. şimdi ben bir zone oluşturdum buradan bir name server ayarları yaptım ns1.xxx.com, ns2.xxxx.com  şimdi

1 - diğer alan adlarını bu name serverla ilişkilendirme mantığı nedir. bir hosting firmasının yüzlerce alan adı var her birini bu tek name server adı altına kaydediyor. bu name server sadece host edilen serverr göstermek için mi var. diğer bir ifadeyle aynı server ra yyy.com sitesi için bir kayıt daha yapıcam dns ayarları yaptıktan sonra bu name serverı bulunduğu xxxx.com forward lookup zone nu ekstra birşey belirtmem gerekiyor mu? anlamama yardım edersenzi sevinirim?

Gönderildi : 06/04/2012 19:58

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

name server sizin hangi dns sunucuya gideceğiniz gösteriyor.

Örneklemek gerekirse ozgurmazlum.com diye domainim var Name server kayıtlarında da ns1.ozgurmazlum.com ns2.ozgurmazlum.com var. Bunlarda 193.192.98.8 IP adresini görüyor.

Bu alan adı için gelen DNS sorguları 193.192.98.8ip adresine gidecek burada da ikinci bir işlem başlıyor bu sunucu üzerinde bir DNS kurulu olması gerekiyor ve içerisinde ozgurmazlum.com için bir zone kaydı açılmış olması gerekiyor. Bu doğrulamadan sonra zone kaydının içine bakarak web sunucu ip si mail sunucu ipsi hangi serverları gösteriyor bu gibi kayıtları alarak sitenize yada mail servarınıza gidiyor.

Gönderildi : 06/04/2012 21:02

Paylaş: