Forum

Domaine alınan bilg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domaine alınan bilgisayarlarda profil taşıma nasıl olur.

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,851 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirkete Active Directory kurmaya çalışıyorum. Genel müdürümüz fiziksel makinalar üzerinde test yapmamı istedi. Ama bazı sıkıntılar yaşıyorum başlıca sorunlar şunlardır.

* Makinayı domaine alınca malum profil değişiyor. Bir önceki profili yeni oluşturduğum profile çekmek istiyorum. Sağlıklı bir şekilde Nasıl yapacağımı bilmiyorum.

*Kullanıcılara DC üzerinde gpo uyguluyorum. ama kullanıcı tarafında fiziksel makinayı logoff yapıyorum gpupdate / force yapıyorum yine almıyor. link enable olduğunu görüyorum oluşturduğum gpo nun sorun nedir anlamadım. sanalda sorun olmuyor ama fizikselde sıkıntı oluyor.

Gönderildi : 26/03/2012 13:16

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

profil değişikliği için Profwiz yazılımını kullanabilirsiniz. bu yazılımla mevcut profilinizi seçip domaine al ve şu profile at diyebilirsiniz. tek yapmanız gereken outlook hesabınız pop ise şifre girmek olacaktır.

gpo kontrolü içinde makina üzerinde rsop.msc komutunup çalıştırırsanız ona gelen (gelmesi gereken değil gelen) group policy ayarlarını görebilirsiniz.

Gönderildi : 26/03/2012 13:45

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Merhaba;

Şirkete Active Directory kurmaya çalışıyorum. Genel müdürümüz fiziksel makinalar üzerinde test yapmamı istedi. Ama bazı sıkıntılar yaşıyorum başlıca sorunlar şunlardır.

* Makinayı domaine alınca malum profil değişiyor. Bir önceki profili yeni oluşturduğum profile çekmek istiyorum. Sağlıklı bir şekilde Nasıl yapacağımı bilmiyorum.

• Eski profildeki masa üstü belgelerim ve mailleri yeni profile kopyala yapıştır yoluyla taşıya bilirsiniz.

*Kullanıcılara DC üzerinde gpo uyguluyorum. ama kullanıcı tarafında fiziksel makinayı logoff yapıyorum gpupdate / force yapıyorum yine almıyor. link enable olduğunu görüyorum oluşturduğum gpo nun sorun nedir anlamadım. sanalda sorun olmuyor ama fizikselde sıkıntı oluyor.

• Uygulamaya çalıştığınız gpo ları bizimle paylaşır mısınız?

Gönderildi : 26/03/2012 14:06

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

http://s2.dosya.tc/server11/RyhJfz/test.rar.html    gpo yu html olarak export ettim.

Gönderildi : 26/03/2012 14:44

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Oluşturmuş olduğum gpo lar fiziksel makinalarda uygulanmıyor. Ama sanalda bir işletim sistemi kurup gpo yu uyguladım user lardan biri ile açtığım zaman uygulandığını görüyorum. fiziksel makinada uygulanmamasının sebebini bulamadım.

Gönderildi : 26/03/2012 15:12

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Client makinayı domainden çıkarıp tekrar aldım. Sorun düzeldi. Herkese teşekkürler...

Gönderildi : 26/03/2012 16:12

(@MuratSURTEM)
Gönderiler: 81
Estimable Member

userlarınız ve OU larınızı paylaşırmısınız.

Nasıl bir yapı izlediniz.

Sıfırdan şu şekilde yapıyorum;

Önce USERS altında kullanıcımı olutşuruyorum;

Akabinde OU larımı oluşturuyorum.

Sonra yine USERS altında Gruplarımı oluşturuyorum.

kullanıcılarımı ve gruplarımı ilgili OU ya taşıyorum.

OU altında kullanıcıları gruplarına yerleştiriyorum.

sonra OU altında GPO mu oluşturuyorum.İlgili GPO da Güvenlik Filtresi Kısmında Authenticated Users altına GP nin uygulanacağı grubumuda ekliyorum.

sizde adım adım nasıl yaptığınızı anlatırsanız hatayı görmek daha basit olur sanırım.

diğer konuda ise kopyala yapıştır işinizi görücektir ama şöle bişi var.Kullanıcı haklarına dikkat edin.Başıma bir kaç kez geldi.Yani domaine alınacak kullanıcının diğer (eski) profiline domaindeki kullanıcı (yeni kullanıcı) için haklar tanımlanmalı...Ben bunu şu şekilde çözüyorum; domain admin olarak oturumu açıyorum domaine alacağım kullanıcının eski profil klasörüne domaindeki kullanıcı için yetkilendirme yapıyorum.akabinde domaindeki kullanıcı ile oturum açıp diğer profildeki dosyaları kopyalıyorum.Sadece Outlook için bir kaç ek işlem gerekiyor o kadar.Biraz karışık da olsa sanırım dilimin döndüğü kadar anlatabilmişimdir umarım.

Gönderildi : 26/03/2012 16:21

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Murat bey bilgi için teşekkür ederim.

profwin isimli yazılımı sitesinden indirip profili taşınacak olan makinaya kurdum. eski profili yeniye aldım bir sorun çıkmadı outlook ayarlarını yapmamada gerek kalmadı. office autocad erp programları normal çalışmalarına devam ediyor. Bu program güzel oldu ama yükledikten sonra pc yi restart etmek gerekiyor logoff login olunca bir önceki profili bende taşımamıştı restart edince oldu. Gpo da uyguladığım kuralların fizikselde uygulanmamasının nedeni ise Client makinanın domainden düşmüş olmasıydı. Dns ten baktım ip adresi ve pc ismi yok. Pc yi domainden çıkarıp tekrar almak zorunda kaldım. Düzeldi ama dns tekrardan düşüyor. Bunun nedeninin networkten kaynaklandığını düşünüyorum. Umarım sorunu çözerim. Tekrardan teşekkür ederim. Bilgi için.

Gönderildi : 26/03/2012 19:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

https://www.cozumpark.com/user-profile-wizard/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2020 12:29

Paylaş: