Anasayfa » User Profile Wizard

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

User Profile Wizard


 


Bu makalemde sizlere  Forensit firmasının çok başarıl bir ürünü olan User Profile Wizard yazılımının teknik özelliklerini anlatacağım.


Active Directory Domain yapısına sahipseniz kullanıcı profile larının domainler arasında taşımanın ne kadar sancılı bir süreç olduğunu iyi bilirsiniz. Bu makalemde sizlere anlatacağım yazılım sayesinde hedef makineyi tek bir restart ederek A domaininden B domain yapısına profile ile beraber taşıyaiblirsiniz. Evet kulağa çok hoş geliyor değil mi J


Peki o zaman başlayalım ;


Öncelikle  ürünün iki versiyonu var . Bunlardan biri internet sitesi üzerinden indirebileceğiniz ve bireysel taşıma işlemi yapan sürümüdür.http://www.forensit.com/downloads.html


Eğer ürünü şirket içerisinde ve çoklu makinelerde kullanmak istiyorsanız o zaman corporate edition satın almanız gerekli ki ne yazık ki bu ürünü indirme şansınız yok . Ben firma ile görüşüp konuyu anlatınca kibarca bana bu ürünü denemem için her türlü olanağı sağladılar. Kendilerine yeri gelmişken bir kez daha teşekkür ederim .


Kurulum son derece basit ve bir detay içermediği için temel iki resim ile geçiyorum


 


 


 


image001


 


 


 


image002


 


 


 


 


 


 


Kurulum sonrası ise lisans dosyasını yüklememiz gerekiyor . Bunun için stat menüsünden “Deployment Files” bölümüne gelip bize mail ile iletilen lisans dosyasını aynı dizine kopyalamamız yeterli olacaktır.


 


 


image003


 


 


 


image004


 


 


Bundan sonra artık sadece bu iki dosya ile istediğimiz makinede programı kullanabiliriz.


Ürünü sadece bir  yönetici makinesine  kurmanız yeterlidir. Bu sayede yetkisi dahilinde uzak makinelerin profillerini taşıyabilmektedir.


Peki lisans süreci bittikten sonra ilk olarak tekil makineler için nasıl profile migration yapılıyor onu anlatmak istiyorum.


Kurulum sonrasında “User Profile Wizard” kısa yoluna tıklayarak ürünü çalıştırıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor


 


 


 


image005


 


 


 


Next diyerek karşılama ekranını geçiyoruz ve bize profile taşınacak kaynak makine soruluyor


 


 


image006


 


 


 


 


Programı çalıştırdığım makine ip adresi 192.168.1.2 , kaynak makine ise 192.168.1.10. Kaynak makine farklı bir domain de , programı çalıştırdığım makine ise farklı bir domain de. Yani programı isterseniz workgroup bir makinede dahi çalıştırabilirsiniz. Kaynak makinede firewall servisi çalışmıyor olmalı ve eğer durum bu şekilde ise ilerlemeniz halinde farklı domainde olduğunuz için sizden kullanıcı adı ve şifre bilgisi istenecektir. Bu bilgi sağlanması halinde ise bir sonraki ekrana geçebiliriz.


 


 


image007


 


 


 


 


image008


 


 


Bu bölümde ise var olan profile erişecek olan yeni kullanıcının bilgilerini girmeniz gerekmektedir.


Domain ise yeni domain ismini tanımlamanız gerekli . İlerlersek eğer aşağıdaki gibi bir ekra karşımıza çıkar


 


 


image009


 


 


BU bölümde ise o makine üzerinde var olan hangi hesabın yeni kullancı tarafından görüneceğini seçiyoruz.


Makine ismi : W7x64-PC


Dahil olduğu domain : cozumpark.com


Profile sahip kullanıcı : hakan.uzuner


 


Profile Wizard sayesinde ise  yapmak istediğimizi


Makine ismi : W7x64-PC


Domain : hakanuzuner.com


Profile sahibi : hakan.uzuner ( ama hakanuzuner.com daki kullanıcı yani yeni domaindeki hesap )


Burada uygun bir profili seçip ilerliyoruz


 


 


image010


 


 


Makineyi yeni domain e almak için “hakanuzuner.com” domain için DC aranıyor.


Not  ; Eğer istemci makineleriniz mevcut bir domain üyesi ise ki bende yapı bu şekilde , bu durumda dns ip leri olarak cozumpark.com dns lerini görmektedir. Bu durumda hakanuzuner.com domain için dc leri bulma şansınız olmaz. Bunun çözümü ise çok kolay . DNS üzerinde conditional forwarding girmeniz yeterli.


 


 


image011


 


 


Bu girdi eğer cozumpark.com dns lerinde var ise hakanuzuner.com domaini için sorunsuz bir geçiş yapabilirsiniz.


 


 


 


image012


 


 


 


Evet son durumda kaynak makinenin restart edileceğini onaylıyoruz ve Windows 7 makinemize baktığımızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz


 


 


 


image013


 


 


 


Makinemiz yeniden başladıktan sonra ise artık yeni domain e alınmış olduğunu görüyoruz ;


 


 


image014


 


 


 


Hakan kullanıcısı ile logon oluyorum


 


 


image015


 


 


Gördüğünüz gibi masa üstü ve IE üzerindeki açılış sayfasına kadar tüm profile taşınmış oldu.


 


 


image016


 


 


Makine özelliklerinede baktığımızda yeni domain e giriş yaptığını görebiliyoruz.


 


 


Evet gördüğünüz gibi tek bir exe ile uzaktan istediğim bir makineyi A domaininden B domain’ ine profile yapısı ile beraber taşımış oldum. Ama işin özü bunu 500 , 1000 belki daha fazla makinede ve tek tek değilde bir anda yapmak . O zaman makalenin başındada bahsettiğimiz gibi toplu olarak bu işlemi nasıl yaptığımızı gösterelim.


 


Biz burada “User Profile Wizard” kısa yolu ile tekil taşıma işlemini yaptık . Eğer çoklu taşıma yapmak istiyorsanız bu durumda ilk olarak “The User Profile Wizard Deployment Kit” kısa yoluna tıklıyoruz ve config  yapmaya başlıyoruz.


 


 


 


image017


 


 


Next diyerek ilerliyoruz

 

 


image018


 


 


 


Burada Config dosyası seçebilir veya bu sihirbazı ilk defa çalıştırıyor isek “Create new config  file” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.


 


 


 


image019


 


 


 


Sihirbazı ilk defa çalıştırıyor olsanız dahi yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız çünkü lisans için bir config dosyası kopyalamıştık buraya. Buna ok diyerek geçiyoruz.


 


 


 


image020


 


 


 


Bu bölümde mevcut makinelerimizi almak istediğimiz yeni domain adınız yazıyoruz. Join Domain kutucuğu sayesinde workgroup veya domaindeki makineler yeni domain e join olacaklardır. Force Join ise  ; eğer aynı domain ismi ile yeni bir domain kurmuşsanız bu durumda işe yarayacaktır.


 


 


image021


 


 


 


Tabiki makineleri bu yeni domain e alabilmek için bu yeni domain in yönetici parolasını biliyor olmanız gerekmektedir.


 


 


image022


 


 


image023


 


 


Ardından makine hesaplarını yeni domain içerisinde hangi OU ya alacağımızı seçiyoruz ve istersek bir csv dosyası yardımı ile makine isimlerini değiştirebiliriz.


Dosya formatı aşağıdaki şekilde olacaktır


Computer1,NewName1


Computer2,NewName2


 


 


image024


 


 


 


Bu bölümde ise hangi domain’ den migration yapıyorsak onun ismini yazıp “yes” bölümüne tıklıyoruz. Eğer eski domain yapısı bir microsoft active directory yapısı değil ise “no” demeniz yeterli olacaktır. Alt bölümde ise bu script ile migration olacak makinedeki bütün profilleri mi yoksa sadece logon olan kullanıcının mı profili taşınacak karar verebiliyorsunuz.


 


 


 


image025


 


 


 


Eğer eski kullanıcı profilleri yeni sistemde yeni kullanıcılara bağlanacak ise yine bir csv ile bunun tanımını yapabiliriz.


Dosya formatı aşağıdaki şekilde olacaktır


Username1,NewUser1


Username2,NewUser2


Eğer böyle bir şey yapacak iseniz tabiki hemen bu seçeneğin bir altında bulunan kutucuğu işaretleyerek eski profile isimlerinin yeni kullanıcılar ile aynı olmasını sağlayabilirsiniz.


Alt bölümde ise taşıma sonrası var olan hesabın “disable” edilmesi veya silinmesine karar verebiliyorsunuz.


 


 


 


image026


 


 


 


Migration işleminin gerçekleşmesi için makinelerde yerel admin hesabına ihtiyaç duymaktayız. Eski domain’ in administrator kullanıcısı tüm makinelerde yerer admin olduğu için onu kullandım . Ancak siz bu geçişi A domain den B domain yapısı değilde workgroup tan domain e yapacaksanız o zaman GPO ile bu geçiş yapma şansınız olmadığı için tek tek script çalıştırarak yapacaksınız demektir ki bu durumda buraya tüm makinelerdeki admin hesabının şifresini girmelisiniz ( yani bir nevi tüm workgroup olan makinelerin administrator hesabının şifresi buradaki ve hepsi aynı olmalı ).


Alt bölümde ise bu sihirbaz ilse hazırladığımız script’ in nereye kayıt edileceğini seçiyoruz.


 


 


image027


 


 


 


Son bölümde ise bu işlem ile ilgili logların hangi dizinde tutulacağı , işlemden sonra restart için nasıl bir eylem yapılacağı ve oluşturulacak olan script’ in ismini belirtiyoruz.


Bir sonraki ekranda ise istersek migration işleminden sonra tanımlayacağımız bir script’ i çalıştırabiliriz.


 


 


image028


 


 


 


image029


 


 


Son bölüme geldik. Burada artık script dosyamız oluştu ve bize 3 seçenek sunulmaktadır.


1 – Sadece script in oluştuğu dizini açar ve dosyalara erişmemizi sağlar


2 – Kolay dağıtım veya uzak kullanıcıya vermek üzere bunu exe yapabiliriz.


3 – Dosyalar kopyalar uygun bir paylaşım dizinine yapıştırmak için.


 


Bundan sonra buradaki script dosyasını eski domain üzerindeki sharing üzerinden GPO ile dağıtmanız yeterli.


 


 


 


image030


 


 


 


Gördüğünüz gibi “Migrate.vbs” yi GPO ile logon script yapıyorum .


 


 


 


image031


 


 


 


Kullanıcı logon olduktan kısa bir süre sonra karşısına yukarıdaki gibi bir uyarı gelir . Çünkü Script çalışmış ve işini tamamlaması için restart etmek istemektedir. ( hatırlarsanız bu bölümüde biz ayarlayabiliyorduk )


 


 


 


image032


 


 


Ve işte cozumpark.com domain yapısındaki Windows 7 makinesi hakanuzuner.com domain yapısına dahi oldu ve tabiki profile ile beraber J


Eğer ortamda bir domain yapısı yok ise aşağıdaki yazılımı indirin


http://www.forensit.com/downloads/Profbat.zip


Daha sonra “Profbat.exe “ yi Deployment Files bölümüne kopyalayın. Ardından User Profile Wizard Command Line açarak Profbat’ I çalıştırın. Bu exe Profwiz.config içerisindeki <MachineLookupFile> bölümüne bakarak taşınacak olan makineleri öğrenir ve taşımaya başlar. Sonuçları ise “C:\Migration\Logs\Migrate.log” içerisinden kontrol edebilirsiniz.


Evet makalemizin sonuna geldik . Böylesine ilginç ve bir o kadarda başarılı bir programı sizler için inceledim ve paylaştım. Umarım faydalı bir makale olmuştur.


 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>