Forum

Cluster Heartbeat b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster Heartbeat bacağı

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,463 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar ;

Ben file server cluster yapmaya çalışıyorum . Kurulum bitiriyorum manuel olarak servisi diğer node'a  move edebiliyorum  . Fakat sormak istediğim şey network kartlarından heartbeat olarak anlandırdığım bacağı kesmeme rağmen servis diğer node'â geçmiyor . Yada SAN bacağının bağlantısını kestiğim halde servis diğer node'a gecmiyor. San bacağındaki bağlantıyı kesince haliyle hizmet veremiyorum.

LAN: 10.10.10.0 / 24
SAN: 172.16.0.0 / 24
HEARBEAT : 192.168.168.0 / 24

Gönderildi : 06/03/2012 20:03

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Kullanmış olduğunuz işletim sistemlerini bizimle paylaşabilirmisiniz. Validate Conf. yaptığınızda bir hata veriyor mu?

Gönderildi : 07/03/2012 11:27

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Server2008 R2 X64 kullaniyorum validate hatasi almiyorum duzgun calisiyor zaten sistem. Node1 kapatinca Node2 ye geciyor fakat ethernet kartini disable edince gecmek bilmiyo diger node'a

Gönderildi : 07/03/2012 12:08

(@mustafakilic)
Prominent Member

Burada yaşadığınız bir sorun yok. Siz bu sistemin testlerini yapıyorsunuz. Dolayısıyla sunucu down olduğunda cluster geçişleri oluyorsa sorun yok demektir.

Test etmek için birde, aynı anda sunucu üzerindeki tüm network bağlantılarını çekerek deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 07/03/2012 13:07

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hocam siz ilk mesajımı tam anlamıyla okumadınız sanırım

Gönderildi : 07/03/2012 14:00

(@mustafakilic)
Prominent Member

Merhabalar Arkadaşlar ;

Ben file server cluster yapmaya çalışıyorum . Kurulum bitiriyorum manuel olarak servisi diğer node'a  move edebiliyorum  . Fakat sormak istediğim şey network kartlarından heartbeat olarak anlandırdığım bacağı kesmeme rağmen servis diğer node'â geçmiyor . Yada SAN bacağının bağlantısını kestiğim halde servis diğer node'a gecmiyor. San bacağındaki bağlantıyı kesince haliyle hizmet veremiyorum.

Merhaba,

Sorunuzu gayet iyi anladım ama test yaparken niye SAN dediğinizi anlamadım. SAN dediğiniz bacak Fiber Storage değilmidir. Zaten SAN Storage her 2 sunucu üzerine MPIO ile bağlı durumdadır. Bu disklerin kullanımını FailoveCluster yaptığınız sunucular belirler. Bu nedenle SAN bacak dediğiniz Fiber bağlantıları koparmanız hiç bir anlam ifade etmeyecektir.

Diğer tarafdan Cluster her 2 sunucunun kendi arasındaki  Heartbeat bacağı önemlidir. Birde Cluster 'ı oluşturan network bacakları. Buradan bir sonuca varmak gerekirse, en son yaptığım öneriyi eğer mantıksız bulduysanız o sizin anlayışınıza kalmış. Dikkat ederseniz amacımız varsa bir sorun onu gidermek.

Sorununuzun en kısa süre içinde giderilmesi dileğiyle...

Gönderildi : 07/03/2012 22:47

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Network kablosunu veya fiber kabloyu çekmeniz servis kesintisi anlamına gelmediği için bu nedenle failover gerçekleşmez. Bunun için NLB kullanmanız gerekir.  

Gönderildi : 07/03/2012 23:33

(@hakanyuksel)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Windows 2008 R2 ile birlikte heartbeat bağlantılar gitse dahi nodlar birbirlerine public interface üzerinden kontrol eder,erişim sağlanıyorsa sistem failover yapmaz.

Cluster üzerinde host ettiğiniz FileServer diskleri SAN ilişkisini kestiğinizde dependencyler düzgün ise sistem failover yapar. Burada kesinti sonrasi disklerin fail olup olmadiklarini ve servis ile diskler arasındaki dependencyleri kontrol edebilirsiniz.  Tabii diğer konfigürasyların değişmediğini varsayıyorum.

Zor bir ihtimalde iSCSI interface yada HBA interface driverların OS'e kendisindeki kesintiye iletemiyordur bu durum güncel olmayan drverlarda yaşanabilmektedir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/03/2012 02:32

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

ISCSI bağlantısı yaptığım SAN bacağı bunun ismini ben böyle verdim . Node'lardan birinin bu SAN bacağının bağlantısını kestiğimde haliyle disk bağlantısı gidiyor ve bu node calısmaz hale gelmesi gerekiyor ama bu olmuyor ?

Gönderildi : 08/03/2012 13:20

(@hakanyuksel)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Diskin ownerı olan sistem her 3 sn.de bir diske erişimi kontrol eder buna "defender" denmekte pasif olan nodlara "challanger" denilmekte bunalrda 10 sn. aralıklar ile diskin owner var mı yokmu kontrolunu yaparlar.

Siz aktif olan node üzeridnen diski bağlantılarını koparırısanız 10 sn sonra pasif olan node diskin sahipliğini alır File Systemde diske depend ise otomatik failover gerçekleşir.

Bu süreçler yaşanmıyor ise driver, event log, cluster log "cluster log /g komutu ile c:\windows\cluster\reports\ altında"  kontrollerini yapınız.

Saygılarımla,

Gönderildi : 08/03/2012 19:31

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hocam çok faydalı bilgi teşekkür ederim . Bu süreleri indirmeye calısıp test edeceğim  . Bu süreleri nerden düşrürebilirim hocam ?

Gönderildi : 08/03/2012 21:15

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Merhabalar Arkadaşlar ;

2008 R2 de durum biraz farklı, canlı olarak yükün bir sunucudan diğerine devralınmasını gözlemlemek istiyor iseniz Cluster servisini o sunucuda Servislere gelerek durdurunuz. 

NOD1 de cluster servisi durunca yük diğer NOD a aktarılacaktır. 

Gönderildi : 09/03/2012 02:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986

Merhaba Arkadaşlar, 10 Mart gecesi sunucu değişikliği olduğu için bu göndermiş olduğunuz mesaj yeni sunucuya değil sizlerin cache inde bulunan ÇözümPark' ın eski sunucusuna gitmiştir. Lütfen cache temizeyip bu soruyu bir kez daha sorunuz - cevaplayınız

Eski ip adresi 188.132.200.4

Yeni ip adresi 188.132.200.15

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2012 05:56

Paylaş: