Forum

Dns sunucu kavram k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns sunucu kavram karmaşası

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar. Kafamı kurcalayan bi kaç soru var. şimdi kurulu bir domainim mevcut eren.com diye.

domain, dns ve web sunucumun ip'si 192.168.1.100 yani hepsi 1 server makina üstünde.

şimdi ben eren.com ismini satın alındığı için alamıyorum diyelim, o yüzdende erenbalta.com domain adını satın aldım diyelim. dış ip numaramda  1.2.3.4 diyelim. Kendi server sistemimde adım adım ne yapmam gerektiğini bana biri anlatabilirmi?

yada ben bildiğim kadarıyla anlatıyım siz eksiğini yanlışını düzeltin.

1) kendi dns sunucumda yeni bir zone oluşturacağım. erenbalta.com olarak

2) oluşturduğum zone'da name server kayıtları oluşturacağım.(nasıl olduğunu bilmiyorum)

3) domaini aldığım yerin kontrol panelinden de benim sunucuyu ns olarak kullan diycem(onuda nasıl yapacağımı bilmiyorum:)

aslında işin özü ben hiçbirşey bilmiyorum 🙂 yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Gönderildi : 04/03/2012 02:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Öncelikle bu konuyu biraz incelemenizi öneririm.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/06/14/182608.aspx
http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry38836.aspx
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/03/2012 03:11

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam ben burda anlatılanları zaten biliyorum. Ama anlamadığım noktalar var onları sordum zaten bunları izledim hala cevabı bulamadım. Ismi aldığım yere dns sunucu olarak benim evimdeki dns sunucumumu göstereceğim. Dns sunucumda name server kaydımı açacağım hala anlamadım. Cevaplarda vakit alacak kadar uzun değildir kanımca.3 adım soru sordum 3adımda cevap verilebilir. Araştırmadan sorduğumu düşünüyosanız bayadır araştırıyorum ama işin içinden çıkamadım. Ben zaten şuna bas buna bas diye bi cevap beklemiyorum işin mantığını anlatırsanız benim işimi daha çok görür en azından öğrenmiş olurum. şimdi tekrar izledim. domain satın aldığım yerde dns sunucu varda nereye yönleneceğini benmi söylüyorum benim ismim şu ip noya gelsin yada ismi çözmek için şu ipdeki benim name server kayıtlarıma baksın mı diycem nedir 🙂 anlamadım diyorum yaw bunu daha açık nasıl anlatabilirim

Gönderildi : 04/03/2012 03:51

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ben sorumu özetlemeye çalışıyım. tam olarak öğrenmek istediğim şu;

dns,domain,web sunucu ortak tek makinada ve ip (192.168.1.100) server.eren.com diye geçiyor.

dns zone name : eren.com

-------------------------------------------------------------------------- 

www.eren.com 192.168.1.100 (birinci web sitem)

www2.eren.com 192.168.1.100 (ikinci web sitem) 

mail.eren.com 192.168.1.101 (ilerde olacak şuan yok)

ftp.eren.com 192.168.1.102 (ilerde olacak şuan yok)

-------------------------------------------------------------------------- 

eren.com satın alınmış bu yüzden erenbey.com adını satın aldım diyelim.

bu yapıyı dışarıya nasıl açarım sorum buraya kadar...sorum gayet açık basit anlaşılır oldu sanırım.

Gönderildi : 04/03/2012 04:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Buradaki http://www.cozumpark.com/forums/315412/ShowThread.aspx#315412  postunuzda yanıtınızı verdim.Öncelikle dns üzerinde zone tanımlayın iis üzerinde gerekli işlemleri http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/12/19/video-_31013101_s-7-zerinde-oklu-websayfas-yay-nlama-multiple-website-publishing.aspx  burada olduğu gibi yaparak siteyi localde çalıştırın.Localde çalıştırdıktan sonra global dns üzerinden www kaydınızı statik ip adresinize yönlendirin.Ortamda modem firewall v.s. ne varsa oradan 80 portunu iis makinanıza yönlendirin.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/03/2012 16:52

Paylaş: