Forum

windows server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2008 r2 kullanıcı bazlı engelleme

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@sertacunal)
Gönderiler: 63
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Bugün Server 2008 r2 Kurduğum Bir Firmada Bazı Bilgisayarların İnternet Sayfalarından Bir kaçını engellemek istiyorum bunu host dosyasından yapabileceğimi biliyorum fakat kullanıcıdan değilde server 2008 üzerinden kişiye özgü web sayfası engelleme yapabilirmiyim.

Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 04/03/2012 00:13

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Öncelikle şunların cevaplarının verilmiş olması gerekiyor.

- kurmuş olduğunuz sunucu üzerinde herhangi bir rol kurulumu.

- yasaklama işlemini bu sunucu da mı yoksa bu sunucu üzerinden internete çıkacak kullanıcılar için mi düşünüyorsunuz.

- kişiye özgü yasaklamak dan kastınız sadece belli kullanıcılar sa kesinlikle local bir yazılım yada proxy/fw üzerinden yapılmalıdır.

Sonuç olarak, detay verebilirseniz hemen çözüm bulunabilir.

Gönderildi : 04/03/2012 02:05

(@sertacunal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

-Evet Rol Olarak DC ve AD Var.

- Yasaklama İşlemini 15 kullanıcım var 10 unda engelleme yapacağım 5 inde yapmayacağım sunucumda filtreleme yapılacakların arasında.

- kişiye özgü derken belli kullanıcılar 15 kullanıcıdan 10 u filtrelenecek.

Teşekkür Ederim

Gönderildi : 04/03/2012 04:39

(@mustafakilic)
Prominent Member

Yapacağınız işlemi için aslında host dosyası üzerinden yapabilirsiniz. Fakat farklı adresler ve IP adresleri olduğunda çalışmaz hale gelecektir. Dolayısıyla size gereken bir Firewall.

Eğer tüm kullanıcıları yasaklamak isteseydiniz bunu DNS üzerinden bir zone tanımı yaparak halledebilirdiniz. Bu zone üzerindeki bir A kaydı ile kullanıcıları istediğiniz bir web adresine yönlendirebilirdiniz. burada önemli olan kullanıcıların DNS adresleri sizin local DNS server ın adresi olması gerekiyor.

Gönderildi : 05/03/2012 12:19

(@sertacunal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Tüm Kullanıcılar Dns Olarak Localdeki Sunucumun Dns Adresi Verilmiş Durumda bende firewall kullanmam gerektiğini düşünmüştüm zaten ama yine de bir bilgi amaçlı sormak istedim böyle birşey yapabilirmiyim firewall olmadan diye bilgi istedim. Tüm herkezi engellemek istersem nasıl yapabilirim peki

Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 05/03/2012 13:20

(@mustafakilic)
Prominent Member

Selamlar,

Yukarıda yazdığım gibi DNS Server üzerinde yasaklamak istediğiniz domain.com için bir zone oluşturabilir. Burada vcereceğiniz IP adresi ve A kaydı ile kullanıcılarınızı başka bir adrese yönlendirebilirsiniz.

Kullanıcılarınızı DNS Server adresi kendi server ınız olduğu için sorun olmayacaktır. Fakat burada kullanıcılar Proxy Web adresleri veya UltraSurf gibi yazılımlar kullanabilir. Bunları engellemek için Firewall ve AntiUltraSuft yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 05/03/2012 13:48

Paylaş: