Forum

Windows deployment ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows deployment services bilgisayar adı

4 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
365 Görüntüleme
(@ahmetakbulut)
Gönderiler: 197
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hayır efendim verilmedi.

makine ismini sabit belirlersek 2. bir bilgisayar için makine ismi ne olacak?

Gönderildi : 10/02/2012 22:35

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ok

Windows deployment services ile pxe booting üzerinden yaklaşık 100 bilgisayara işletim sistemi kurmayı düşünüyoruz

yasklaşık 6 ayrı donanımsal farklılıklar gösteren gurunumuz var.

amacımız 100 tane bilgisayar pxe booting metoduyla işletim sistemi kurulduktan sonra domaine otomatik join etmek

buraya kadar deployment services talebimizi karşılıyor

soru 1.  100 tane bilgisayarın adı ne şekilde olacak ? deployment services da client naming policy var bilgisayar adını %Mac

%Username %First %Last gibi  parametrelerle birlikte adlandırılabiliyor

%Username kullandığımız zaman işletim sistemi kuruldugunda makine adını [email protected] olarak adlandırıyor

sanırım  emin olmamakla birlikte administrator kullanıcısını client tarafında kurulum başlamadan önce deployment servisinde yönetici  yetkisine sahip kullanıcı tarafından yapılması istediğinden bizde administrator kullanıcısı ile kurulum başlattığımız için makine adını administrator yapiyor bunun dışında administrator kullanıcısını kurulum bitene kadar kullanabileceğimiz bir kısım yok.. eğer bize deployment services %Username değişkenini kurulumu başlatan kullanıcı kimse ona göre değerlendirecekse bütün bilgisayarların adları administrator olacak yada o bilgisayarı kullanacak kişilere işletim sistemi kurma yetkisi verecez. buda kullanıcı tarafında kontolsüz işletim sistemi kurma sıkıntısı ortaya çıkartır.

windows server 2008 r2 de active directory  yeni bir bilgisayar ekle  dediğimizde GIUD ve GID girebileceğiğmiz kısımlar ve deployment services seçme kısmı  var GUID kısmına bios da ki GUID benzersiz kimliğini girdiğimizde umudumuz şu şekilde oluyor deployment services kurulumu bitirdiğinde bizim belirlediğimiz bilgisayar adıyla domaine katılması.. ama bunu yapmıyor Windows deployment services da namin policy de tanımlanan kurala göre hareket ediyor

yani amacımız 100 bilgisayar networkden kuruldugunda bizim daha önceden tanımladığımız bilgisayar adlarıyla yada %Mac adresi dışında anlasılır bilgisayar adlandırmasıyla kurulumu yaptirmak Ardından o client a tekrar işletim sistemi kurmak istediğimizde aynı isimle domaine tekrar sokmak istediğimizde SID gibi sorunla karşılaşmamak.

Gönderildi : 12/02/2012 02:40

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

belgin hanım

sccm kurulumu yaptım bir cok makaleye baktım istediğim herşeye cevap verebiliyor 

fakat bir türlü pxe boot sorununu aşamıyorum

http://www.freeimagehosting.net/wt82g   şeklinde pxeboot abort oluyor sonra diskden boot etmeye çalışıyor

Gönderildi : 18/02/2012 04:10

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yukardaki sorunu aştım 

http://www.freeimagehosting.net/92yul

http://www.freeimagehosting.net/ikjaq

son olarak karşılaştığım hatalar bunlar 

Gönderildi : 18/02/2012 06:01

Paylaş: