Forum

Active directory &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active directory üzerinden şifre değiştirme.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
580 Görüntüleme
(@serdarozturk)
Gönderiler: 58
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Karmaşık bir durumdayım arkadaşlar. Bir firmada elektronikçi ve bilgisayarcı olarak işe başladım eh işte ucundan bucağından web tasarımda yapmaktayım firmanın kendi server makinası var 2008 konu şudur ki abc.com sitesinde değişiklikler yapacağım ftp ye bağlanmam gerek filan kısacası elimizde şifre filan yok başka bir eleman notlarını teslim etmeden gitmiş dolayısı ile bu şifreleri değiştirmem gerek.

Bir arkadaşıma sordum nasıl yaparız edeiz gibisinden 
VPS server üzerine kurulu, IIS 7.0 da ayarlamaları yapıp, Active directory üzerinden şifreleri değiştirebilirsin. dedi  ama VPS ye nereden bağlanırım IIS 7.0 da ne ayarlamalar yapacağım, 
Active directory de nerelere tıklıcamda şifreleri bulup değiştircem hiç bir fikrim yok. 

Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
İyi Forumlar,

Gönderildi : 29/01/2012 02:21

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

VPS sistemler genellikle hosting formasında barındırılan sistemler.

Arkadaşınız sizi doğru yönlendirmiş bende yönlendirecek olsam aynı ifadeleri kullanmak zorundayım. Eğer bu ifadeleri ve yerlerini bilmiyorsanız biraz makaleleri kurcalayın AD neymiş, ne neredeymiş bir kontrol edin. AD üzerinde kullanıcı nasıl açılır, FTP server nedir, IIS nedir nasıl yönetilir bu konuları bir okuyun sorularınızın asıl cevapları buralarda. Okuyup idrak edince kendiliğinizden çözüme kavuşacaksınız.

Yoksa sizi adım adım yönlendirmek inanın çok zor olur.

Gönderildi : 29/01/2012 03:53

(@serdarozturk)
Gönderiler: 58
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgi için teşekkür ederim,

Aslında çok zor olacağını zannetmiyorum tek problemim uygulama yapamamak. Server kurabilecegim ve denemeler yapabileceğim bir sisteme sahip değilim. Şirkette var olan sistem üzerinde de bilmeden birşey de yapmak istemiyorum öyle ya da böyle hali hazırda çalışan ama erişilemeyen bir sisteme tamamen zarar vermek istemiyorum.

İllaki bir noktadan başlamak gerek tabiki çok fazla döküman var video var ancak o dökümanlardan hangilerinin benim şu anki sorunuma hızlıca çözüm getireceğini bilemiyorum.

Teşekkürler,

Gönderildi : 29/01/2012 04:58

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Serdar Bey,

Problemde bu nokta da ortaya çıkıyor aslında. Yani sizi yönlendirip hata yapmanıza sebep olabilir burada ki yönlendirmeler bu nedenle önce bilgi sahibi olup ondan sonra işlem yapamnız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Test yapabilmeniz için Wmware Workstation indirip trial olarak 30 gün kullanabilirsiniz. Bunun üzerine Windows Server 2008 sistemi 180 gün demo olarak kurabilir testleri bu ortam üzerinde yapabilirsiniz. Ancak işinizi çözmek istiyorsanız asla bilmiyorum kelimesinden korkmayın bilmediğinizi itiraf etmeniz yaparım diyip bütün sistemi çalışamaz duruma getirmekten daha evla olacaktır.

Bir kereye mahsus bilen birinden destek alarak işinizi çözünüz veya çözdürünüz. Daha sonra yukarıda bahsettiğim gibi süreçleri takip edin.

Gönderildi : 29/01/2012 16:30

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhaba Serdar Bey,

Problemde bu nokta da ortaya çıkıyor aslında. Yani sizi yönlendirip hata yapmanıza sebep olabilir burada ki yönlendirmeler bu nedenle önce bilgi sahibi olup ondan sonra işlem yapamnız sizin için daha hayırlı olacaktır.

Test yapabilmeniz için Wmware Workstation indirip trial olarak 30 gün kullanabilirsiniz. Bunun üzerine Windows Server 2008 sistemi 180 gün demo olarak kurabilir testleri bu ortam üzerinde yapabilirsiniz. Ancak işinizi çözmek istiyorsanız asla bilmiyorum kelimesinden korkmayın bilmediğinizi itiraf etmeniz yaparım diyip bütün sistemi çalışamaz duruma getirmekten daha evla olacaktır.

Bir kereye mahsus bilen birinden destek alarak işinizi çözünüz veya çözdürünüz. Daha sonra yukarıda bahsettiğim gibi süreçleri takip edin.

Rafet Hocama katılarak bende şunu ilave etmek istiyorum. Bilen birisinden profesyonel destek almalısınız. Burada biz sizi tabi ki yönlendirmeye çalışırız. Şu şu makaleleri okuyun diyebiliriz. Ama inanın teori ile gerçek hayat çok farklı. Kurslarda bir problem olduğunda troubleshooting yerine "amaaan kaldırın DC'yi yeniden kuralım" deme gibi bir şansınız hiç bir zaman olmayacak.

Ayrıca eski personele ulaşmayı denediniz mi? Bu şifreleri teslim etmekle mükelleftir kendisi.

Gönderildi : 29/01/2012 16:35

Paylaş: