Forum

Klasör iç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Klasör içinde kullanıcı sadece kendi oluşturduğu dosyalarda çalışabilsin

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,398 Görüntüleme
(@mehmetucar)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Terminal Server üzerinde oturum açan kullanıcıların C:\altında bir klasörde dosya oluşturması ama sadece oluşturanın dosya üzerinde işlem yapması gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ?

Gönderildi : 12/01/2012 17:52

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/249185.aspx

Gönderildi : 12/01/2012 17:57

(@mehmetucar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim istediğim şeyle bunun pek bi alakası yok hocam, bi userın profile yeri ile alakalı bir çalışma yapmıcam yanlış anlamışsınız. Sizin için biraz daha detaylı anlatayım. Kullandığımız bir program var C:\ altında bir klasör içerisine tüm kullanıcıların raporlarını atıyor hal böyle olunca herkes bır bırının raporunu goruyor. Mevzuda bahsi geçen klasöre, klasör yetkilerini kullanarak kullanıcının o klasörde dosya oluşturmasını ama sadece kendinin görmesini veya silmesini istiyorum. Mevzu budur.

Gönderildi : 12/01/2012 18:15

(@canbolat)
Noble Member

Şöyle sorayım ,

Kullandığınız program c:\ 'nin altına raporlama yapıyor.Ve bu raporlamayı tek bi klasör içinde dosyalar halinde mi tutuyor ? yoksa Klasör içine işlem yapan kullanıcının adı ile mi klasör oluşturuyor ? Örneğin; c:\Solon-Raporlama\Kullanıcı1\günlüktakip-rapor.xls Kullanıcı bazında klasör oluşturuyorsa sadece o terminal üzerinde oturum açan kullanıcının kendi klasörüne erişim yetkisini full verip diğer everyonu çekersin.Eğer c:\solon-raporlama\gunlükraporlar.xls şeklinde genel bi havuza atıyorsa bu şekilde bunu kısıtlamanın bi yolu var mı bilmiyorum.

Gönderildi : 12/01/2012 18:37

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Mehmet bey selamlar;

Sorunuzu anladığım kadarıyla program: kurulu olduğu makinede atıyorum C:\rapor klasörü içerisine raporları oluşturup atıyor. sizde kullanıcı yine bu C:\rapor klasörüne erişip kendine dosyalar oluştursun değiştirsin silsin vs.. gibi şeyler yapmak istiyorsunuz ? ve bu klasördeki x kişisi tarafından oluşturulmuş dosyalara başkaları (okuma, silme vs..) erişmesin istiyorsunuz. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü zaten hak klasör bazında verilebilir, klasör içerisindeki dosya bazında değil fikrindeyim. ancak şunu önerebilirim : belki o klasör altında alt klasörler oluşturup programınız tarafında bir yapılandırmaya giderek x kullanıcısı raporunu x kişisinin klasörüne at gibi birşey yapabilirsiniz. tabi söz konusu klasörlerede sahiplerini yetkilendirmelisiniz.

Gönderildi : 12/01/2012 19:06

(@mehmetucar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Eray Bey,

Mağlesef yanlış düşünüyorsunuz, yetki hem klasör hem dosya bazında verilebilir. Ben çözüm buldum şöyleki,

Güvenlik tabındaki üst klasörden gelen yetkileri öncelıkle kaldırdım. Daha sonra gereksiz kullanıcı veya gruplarıda kaldırdım. Sonrasında 2 tane yetki verdim. Domain kullanıcıları klasör içinde gezinebiliyor ama dosya ve klasör silemiyor değişiklik yapamıyor.

Domain Users için aşağıdaki yetkileri verdim.

Klasörü gez / dosya çalıştır

Klasör listele / veri oku

Dosya oluştur / veri yaz

Klasör oluştur /veri ekle

-------------------------------------------------------------------

Creator Owner  içinde aşağıdaki yetkileri çıkarttım.

İzinleri değiştir

Sahipliği al

Gönderildi : 12/01/2012 19:50

(@canbolat)
Noble Member

Geçmiş olsun.Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 12/01/2012 20:06

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

sorununuzu çözebildiyseniz sevindim.

ancak bu izinler ile bahsettiğiniz klasördeki x kişisine ait dosyaları bir başka kişinin göremeyeceğine eminmisiniz onu merak ediyorum,, saygılar.

Merhaba Eray Bey,

Mağlesef yanlış düşünüyorsunuz, yetki hem klasör hem dosya bazında verilebilir. Ben çözüm buldum şöyleki,

Güvenlik tabındaki üst klasörden gelen yetkileri öncelıkle kaldırdım. Daha sonra gereksiz kullanıcı veya gruplarıda kaldırdım. Sonrasında 2 tane yetki verdim. Domain kullanıcıları klasör içinde gezinebiliyor ama dosya ve klasör silemiyor değişiklik yapamıyor.

Domain Users için aşağıdaki yetkileri verdim.

Klasörü gez / dosya çalıştır

Klasör listele / veri oku

Dosya oluştur / veri yaz

Klasör oluştur /veri ekle

-------------------------------------------------------------------

Creator Owner  içinde aşağıdaki yetkileri çıkarttım.

İzinleri değiştir

Sahipliği al

Gönderildi : 12/01/2012 20:15

(@mehmetucar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Eray bey, şöyle oluyor klasör içündeki dosyayı görebiliyor ama içeriğini göremiyor, silemiyor sadece dosyanın turunu ve adını gorebılıyor. Buda yeterlidir.

Gönderildi : 13/01/2012 17:06

Paylaş: