Forum

yeni yapılanmada ex...

Bildirimler
Hepsini Temizle

yeni yapılanmada exchange dahil edilmesi ve varsayılan sistemi kullanmak

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
467 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar yakın zamanda yeni girdiğim şirkette bir yapılanma olacak. bende bilgi işlem departmanı olarak bir takım gereksinimleri anlatacağım.

sizlere ilk önce varolan sistemi anlatayım.

sistemimiz ibm x206 4gb ram 80 hdd raid5 2003 srt server mevcut bu serverda DC,dhcp, antivirüs server, file srv, muhasebe programları (tiger,netsiz), sql 2005 bulunmakta

ikinci server dell  64 bit 2008 r2 str server mevcut bunda sql 2008 r2 ve bir yazılım kurulu.

sistemde us robotic modem üzerinden internete giriliyor. gelen misafirler için de ikinci bir hat üzerinden wifi ile bağlanıyorlar.

tüm kullanıcılarda pop3 hesapları  kurulu.

şimdi arkadaşlar bana yapmamı tavsiye ettiklerinizi madde madde yazarmısınız ve benim madde madde soracaklarıma aynı şekilde cvb verimisiniz.

1-exchange server kabul ettirmem için exchange in bize katacakları neler vardır neden exchange i anlatmam için gerekli faydaları.

2-sistemde herhangi bir firewall yok bunun faydaları ve özellikle herşeyi ile gerçekten kurumsal ve profosyonel bir firewall tavsiyeniz.(site blok.-log takip. bant kullanım kontrolü gibi.

3-bu serverları kulanarak ek bir srv alarak hangi yazılımları hangi srv ye kurmalıyız nasıl bir şema oluşturabilirim.

4- bu şekilde dc , dhcp muh. programları olan bir sistem üzerinde nasıl bir yol izlemeliyim. nelere dikkat edebilirim exchange kurulumunu buradaki bilgilerle kurabilirmiyim. hangi server ı hangi yazılımları hangi srv lerde kullanmalıyım. 

5-yeni alacağımız server da exchange kurulumunu ve birlikte dc kurulumunu düşünüyorum bu server da sanallaştırma ile kurulum yapmamın avantajı varmıdır ve varsa nelerdir 

Gönderildi : 12/01/2012 17:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

1-Exchange serveri kullanıcı sayınız çok ise eğer bünyenize almazsanız iyi olur. Zaten şu anda pop kullanıyormuşsunuz. Bunun yerine Microsoft ofis 365 kullanabilirsiniz. Tabi maliyet çalışması v.s. yapmanız gerekir. Microsoft ofis 365 ile sizin yerinize Exchange serveri yapısında tutuyor tönetimini her şeyini kendisi yapıyor siz kullanabiliyorsunuz. Diğer türlü içeride exchange için makina, lisans, internet hattı, antispam yönetim için personel derken birde işi sağlama almak için dag yaaprsanız iyi bir maliyet çıkacaktır. Ofis 365 şu anda 2-3 ay daha test edilebilir durumda ve ücretsiz. http://www.hakanuzuner.com/index.php/office-365-nedir.html  ve http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/12/18/microsoft-office-365.aspx  bu videoyu inceleyebilrisiniz. Artık trend ister istemez bulut ve sanallaştırmaya kayıyor. Ayrıca dilerseniz bu hizmetin google versiyonu olan Google Apps mimarisini inceleyebilrisiniz.

2- Makaleler kısmından inceleyebilrisiniz yazılımsal olarak Microsoft Fore Front TMG 2010, donanımsal olarak ise juniper, watchguard gibi cihazları inceleyebilrisiniz.

3-Nereye ne yazılım kurmanız gerekiyor? Microsoft tarafında önerilen mimaride genelde rollerin ayrı makinalarda kurulmasıdır. Örneğin bir exchange TMg , sql v.s.

4- Exchange kurulumunu buradaki bilgilerle yapabilirsiniz. Sanırım iş yerinde teksiniz ve iş yükünüz bol olacak bu nedenle Exchange serveri içeri almak hem iyi maliyet hemde bol iş yükü getirecektir. Ofis 365 i iyi incelemenizi öneririm.

5- Sanallaştırmak konusunda sorduğunuz konu geniş kapsamlı bir konu videolar kısmında bununla ilgili neden sanallaştırma yapmalıyım videosuna bakabilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2012 17:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

exchange 364 ile ilgili araştırma yapmadım ama bir kaç şey sorayım.

kurumsal firmaların tercihi oluyor mu çünkü bugün 365 e geçip yarın kullanıcılar artar kurumsallaşmada ilerlenilir ve bünyemize almak durumunda olursak yanlış bir seçim ile ve yatırılan para nın bana dönüşü çok iyi olmaz sanırım. firmamız bünyesinde şuanda 30 user gelecekte bu 60 yada 70 olabilir.   

gönderdiğiniz link i incelediğimde biz yeni kullanıcı olarak başlayacağız sanırım ve aylık 27$ dan yıllık 18 000 tl para yapıyor işin doğrusu pek mantıklı gelmedi bana  

Gönderildi : 12/01/2012 18:13

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ben şu an kendim için değerlendirme aşamasındayım 100 kişi var şu anda. Coca Cola- Starbucks bu sistemi kullanan büyük firmalardan bazıları :))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2012 18:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ben şu an kendim için değerlendirme aşamasındayım 100 kişi var şu anda. Coca Cola- Starbucks bu sistemi kullanan büyük firmalardan bazıları :))

100 kişi yıllık 50.000 tl yapar ben yanlış mı hesaplıyorum. 

Gönderildi : 12/01/2012 18:30

(@www-rizasahan-com)
_

Sanırım :)) Burada Ofis 365 te web apps, lync,ofis profesional plus, share point ve exchange var.

Sadece exchange ve mesela 10 kişi için lync alabilirsiniz. Fiyatlar 6$ ila 10$ arasında olması bekleniyor. 100 kişi için ayda 10 dolar verseniz ayda 1000 dolar yapar.Yılda 12000 dolar yapar. Siz içeriye exchange kurabilmek için sağlam donanım, lisans almalısınız.Soğutma giderleri server, yönetme, yedekeleme gibi sistemleri katmıyorum bile.Birde bunu dag yapısına alayım derseniz zaten iyi bir masraf yapacaksınız.

Bu masraflarla sistem en fazla 5 yıl gidecek sonra yeni işletim sistemi yeni exchange versiyonu derken astarı yüzünden pahalı olacak.Tabiki bu benim fikrim siz nasıl bir sistem planlıyorsanız bu sisteme kadar verecek olan sizsiniz.

Gönderildi : 12/01/2012 18:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sanırım :)) Burada Ofis 365 te web apps, lync,ofis profesional plus, share point ve exchange var.

Sadece exchange ve mesela 10 kişi için lync alabilirsiniz. Fiyatlar 6$ ila 10$ arasında olması bekleniyor. 100 kişi için ayda 10 dolar verseniz ayda 1000 dolar yapar.Yılda 12000 dolar yapar. Siz içeriye exchange kurabilmek için sağlam donanım, lisans almalısınız.Soğutma giderleri server, yönetme, yedekeleme gibi sistemleri katmıyorum bile.Birde bunu dag yapısına alayım derseniz zaten iyi bir masraf yapacaksınız.

Bu masraflarla sistem en fazla 5 yıl gidecek sonra yeni işletim sistemi yeni exchange versiyonu derken astarı yüzünden pahalı olacak.Tabiki bu benim fikrim siz nasıl bir sistem planlıyorsanız bu sisteme kadar verecek olan sizsiniz.

ewt video yu izlerken gayet mantıklı geldi bana peki bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve bu yapıya geçmek için nasıl bir yol izlemeliyiz. sistemimizde DC var ve entegrasyonu da yapılıyormuş bu işlemleri kimler yapacak nasıl olacak bununla ilgili bilgileri nerelerden alabiliriz. 

Gönderildi : 12/01/2012 18:44

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Rıza hocam, Office 365`in trialı varmı?

Deneyib bakmak için? 

Gönderildi : 12/01/2012 18:48

(@www-rizasahan-com)
_

Çok büyük kurumlarda mesela 1000 kullanıcınız var bunların hesaplarını ofis 365 üzerine açmak için ntegre edebilir veya merkezdeki 500 kişi exchange üzerinden 500 kişilik dış şubelerde ofis 365 üzerinden çalışabilsin şeklinde uyarlama yapabiliyorsunuz. Sizin kullanıcı sayınız az bence bu olaya girişmeden kullanıcıları iki dakikada tanımlamak en mantıklısı.

Ferhad hocam şu an Türkiye için test edilebilir durumda. 3-4 ay gibi süre içinde isteyenler satın alıp kullanabilir olacak. Bu  https://portal.microsoftonline.com/Signup/MainSignUp.aspx?&OfferId=83EE89EA-B6D4-42b0-A6A8-792D0000775B&dl=LITEPACK&culture=en-us&Country=US&xid=AI:%7C%7DRI:%7C%7DW1:www.google.com.tr%7C%7DW2:%7C%7D&ali=1   linkten girip üye olarak test edebilirsin.

Saygılarımla.

Gönderildi : 12/01/2012 19:06

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Hocam, çok teşekkür ederim!

Trial versiyonda üye oldum.Azerbaycan yok idi, siyahıda bende Türkiye olarak kayıt oldum.

Bu konuda sorularımla İnşAllah geri dönecem. 

Gönderildi : 13/01/2012 11:02

(@www-rizasahan-com)
_

Zaten yönetim paneli İngilizce şu anda. Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım bende şu anda test edip öğreniyorum.

Gönderildi : 13/01/2012 12:07

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Zaten yönetim paneli İngilizce şu anda. Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım bende şu anda test edip öğreniyorum.

Bu Konuda Senden Bir Makale İstesek Rıza Hocam Kullanım Ve Yapılandırma İle Alakalı :))) Çok Eziyet Etmiş Olmayız inşallah... 

Gönderildi : 13/01/2012 14:09

(@www-rizasahan-com)
_

Bu çok kapsamlı bir ürün ancak video ile anlatılabilir makalesi biraz zor olur. Bu ürünü Hakan hocam inceliyor eğitimini v.s verecekler zaten. Dünyada ilk olarak bu ürünlerin Server8 v.s. eğitimi Çözümpark tarafından verilecek.Ara ara değinecek sanırım Hakan hocam.

Gönderildi : 13/01/2012 14:23

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

İnşallah Bu Konu Çok Dikkat Çekici Bir Konu Bende Sabırsızlıkla Bekliyorum. :)))

Gönderildi : 14/01/2012 15:50

(@www-rizasahan-com)
_

İnşallah Bu Konu Çok Dikkat Çekici Bir Konu Bende Sabırsızlıkla Bekliyorum. :)))

Türkiye üzerinde satışı başlanması ile birlikte ofis 365 çok rehabet görecek gibi geliyor bana. Hakan hocam zaten ofis 365 konusunda bizleri Microsoft binasındaki eğitim tadında konferansta bilgilendirmişti. Ürünün satışa başlaması ile birlikte sanırım daha bolbol bilgi öğreneceğiz. Ürün için bir çok test yaptım bence google apps kadar tutacak.

Gönderildi : 14/01/2012 23:27

Paylaş: