Forum

DNS Server üze...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Server üzerinden site engelleme

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,889 Görüntüleme
(@SedatERGUVAN)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Kurumumuz da win03 dns server mevcut. Duydugum kadarıyla DNS server üzerinden siteler engellenebiliyormuş. Bir kaç tane engellemem gereken site var. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum

Gönderildi : 04/01/2012 17:21

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Eğer tüm pcler sizin DNS server'ınız üzerinden çıkış yapıyorsa engellemek istediğiniz web siteleri için zone kaydı açmanız gerekmektedir. Daha sonra bu siteleri iiste bir sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu siteye erişim yetkini yoktur vs.  bilgiler içeren.

Ama bu yöntem sizin DNS inizi kullanmayan pcler için geçerli olmaz. Yani 8.8.8.8 DNS yazan pc yasakadığınız sayfaya erişecektir.

Gönderildi : 04/01/2012 17:51

(@AliCevik)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba.

DNS den site engelleme için ortamda DC varsa sistem daha sağlıklı çalışıyor. Ben bu yöntemle 20 client'ın erişimini yasakladım.

Arkadaşımızın bahsettiği gibi yeni bir zone olurturup için de www diye A kaydı yarat ve herhangi bir ata 127.0.0.1 klasik olanı :)) Client'ların 1. DNS adreside server olacak.

Örnek olarak mynet.com   domain'ini yasakladığın zaman  video.mynet.com veya mynet.com\finans.. gibi uzantılarda yasaklanıyor.

Gönderildi : 04/01/2012 19:08

(@SedatERGUVAN)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler arkadaşlar

Gönderildi : 04/01/2012 21:11

(@hasanGOKSU)
Gönderiler: 75
Estimable Member

arkadaşlar yasaklanabilecek site isimleri yada kendi dns inizden yasakladıklarınızın bi listesini resim olarak yükleyebilirmisiniz acil lazım güvenlik cihazımız sorun çıkardığı için mecburen burdan yapacaz ama net bi liste yok elimizde birde ben siteleri engelledim ama hep kendi local lerine dönüp sayfa görüntülenemiyo hatası verdiriyo o sitelerde biz kendi sitemize nasıl yönlendiririz o siteleri açmaya çalışanları acaba yani yapmak istedigim bizim server üzerindeki local sitemize toplu kullanım saglayıcıları yönetmenligini yükleyip bu yönetmenlik dogrultusunda açmak istediğiniz site engellenmiştir diyecez nasıl yaparız

Gönderildi : 01/08/2012 14:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

arkadaşlar yasaklanabilecek site isimleri yada kendi dns inizden yasakladıklarınızın bi listesini resim olarak yükleyebilirmisiniz acil lazım güvenlik cihazımız sorun çıkardığı için mecburen burdan yapacaz ama net bi liste yok elimizde birde ben siteleri engelledim ama hep kendi local lerine dönüp sayfa görüntülenemiyo hatası verdiriyo o sitelerde biz kendi sitemize nasıl yönlendiririz o siteleri açmaya çalışanları acaba yani yapmak istedigim bizim server üzerindeki local sitemize toplu kullanım saglayıcıları yönetmenligini yükleyip bu yönetmenlik dogrultusunda açmak istediğiniz site engellenmiştir diyecez nasıl yaparız

dns kaydı olusturuken A kaydı yerine alias olarak olusturup alisı kendi sitenizin kaydına yonlendirebilirsiniz 

Gönderildi : 01/08/2012 14:14

(@hasanGOKSU)
Gönderiler: 75
Estimable Member

çok teşekkür ederim anlamadım cevabınızı ama karıştırırken hallettim peki yasaklı sitelerin listesini verebilecek olan varmı kolay gelsin şimdiden iyi günler

Gönderildi : 01/08/2012 14:49

(@MehmetAliTiRYAKi)
Gönderiler: 3
Active Member

Gayet başarılı şekilde çalışıyor bu yöntem. Ama ben tüm siteleri tek tek eklemek yerine şu komutu vermek istiyorum. Bütün gelen sorguları engelle yada erişimini durdur. Sadece abc.com sorgusunu yanıtla demek istiyorum. Yani teorik olarak sadece tek bir siteyi açacak başka hiçbir site açılmayacak. Bunu DNS serverdan nasıl yapabileceğimi anlatabilecek arkadaşa şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 17/12/2014 12:39

Paylaş: