Forum

NTFS izinleri

Bildirimler
Hepsini Temizle

NTFS izinleri

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@EmreTastekin)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba şirketimdeki domain user olan kullanıcıların program files ve winows kalsörlerini NTFS izinlerine baktığıma SERVER OPERATORS grubunu görüyorum POWER USERS grubu yok nedeni ne olabilir winowsun çalışmasın da bir sorun yok bu şekliyle?

Gönderildi : 12/07/2008 13:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Emre bey ,

Domain de  bir domain usera  verilen  server operators yetkisi  user ın kullandığı pc nin localinde = power users  demektir

bilginize

Gönderildi : 12/07/2008 13:49

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

özgür bey cevabınız için tşk.ederim yalnız şu anda domain user ların hiç biri server oprators grubuna üye değil domain ortamında domain users grubunan başka bir gruba üye değiller bundan olayı sormak istedim?

Gönderildi : 12/07/2008 14:02

(@cozumpark)

Merhaba Emre

Active Directory ortaminda power users grubu yoktur. Sadece stand alone, member server professional bilgisayarlari uzerinde bulunur. Acitve Directory icerisinde power users grubunun yerini Server Operators, Print Operators, Account Operators gibi gruplar alir.

client pc de  power users  grubunu hiçmi göremiyorsun ?

yeni bir paylaşım vermek isterken ?

Gönderildi : 12/07/2008 22:51

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

clientlarda power users grubunu görebiliyorum fakat şöle bir durum var iki client ı karşılaştırıyorum birinde windows ve program files klasörünün ntfs izinlerinde SERVER OPERATORS grubu yer alıyor diğerinde ise POWER USERS gurubu gözüküyor buna anlam veremedim xp nin çalışamsında bir problem yok neden olabilr?

Gönderildi : 15/07/2008 19:05

(@cozumpark)

pc yi domainden düşürüp tekrar aldığınız da sonuç nedir ?

ek olarak  local users and groups kısmındaki grupların üyelerini gözden geçirebilirsiniz

Gönderildi : 15/07/2008 23:33

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

yani bu o usera verilen server operators yetkisiyle user program kurabilir .. yani ben bir user a program kurma yetkisi vermek istediğimde bu yetkiyi verecegim hangi makinadan login olursa olsun lock power user olacak ve program kurabilecek

peki localdeki power userdan ßæşka farkı varmı ?server operator cunku server yönetme anlamına gelio dc dedeayrıca baska haklara sahip oluyormu ?

Gönderildi : 16/07/2008 03:00

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Sanırım arkadaşın dediğini yanlış anladınız siz tabiki program kurdurmak istediğiniz kullanıcıyı server operators grubuna almıyacaksınız bu grup server üzerindeki paylaşımlara müdahale edebilirler en önemlisi servere localden logon olup kapatabilirler. Workgrup üzerinde işlemler ve izinler AD kadar komplike olmadığı için power users grubu vardır AD üzerinde izinler yetkiler çok çeşitli olduğu için yapacağınız işe göre gruplar ve yetkiler vardır burda sadece bir benzetme vardı kolay gelsin.

Gönderildi : 16/07/2008 03:16

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

özgür bey SERVER OPERATORS grubu gözüken kullanıcının pc sini domainden düşürüp tekrar aldım fakat sonuç aynı klasör izinlerinde ADMINISTRATORS-AUTHENTICATED USERS-SERVER OPERATORS-CREATOR OWNER-SYSTEM gözükmekte

Gönderildi : 16/07/2008 16:52

(@cozumpark)

merhabalar

ortalık biraz karışmış galiba arkadaşlar :)) emre bey tam olarak yapmak istediğiniz nedir acaba?

NTFS izinleri ile ilgili olarak yaşadığınız sorun nedir?

kolay gelsin

Gönderildi : 16/07/2008 17:13

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mümin bey merhaba yapmak istediğim değilde sorun şu domainde bulunan iki clientım var bunların windows ve program files klasörlerinin ntfs izinlerini karşılaştırıyorum birinde domain/power users,domain/users grubları gözükürken diğerinde az önceki postumda belirttiğim grublar gözüküyor nedenini bulamadım bir türlü?

Gönderildi : 16/07/2008 17:20

(@cozumpark)

merhabalar

net bir bilgim yok ancak sadece fikir yürüteceğim;(gerekli denemeyi ve araştırmayı da en kısa zamanda yapacağım)

biliyorsunuz ki Program Files klasörü içerisinde kullanıcıların kullanmak zorunda oldukları uygulamaların dosyaları var. dolayısı ile kullanıcıların bu klasörde belirli izinlere sahip olması gerekir.

windows klasörü altında ise normal sefil kullanıcı olarak tabir ettiğimiz domain userların hakları kısıtlı olacaktır.

dolayısı ile windows klasöründeki ntfs izinlerine sahip gruplar farklı olacaktır.

benim düşüncem ve fikrim bu yönde.

ancak detayını da araştıracağım.

Gönderildi : 16/07/2008 19:32

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba sorunumu printscreen olarak göndermek istedim nasıl olduğunu çözemedim bir türlü?

Gönderildi : 23/07/2008 22:53

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar,

Bu bahsettiğiniz 2 istemcide aynı işletim sisteminemi sahip ?

Lokalde durumunuz için kontrol yaptım.Client ın Windows klasörüne istediğim halde Server Operators ü ekleyemedim, listede çıkmıyor.Server üzerinde ise bu grup çıkıyor ve ekleniyor.Login olan kullanıcıyı, PC yi, managed by kısmını Server Operators kısmına ekledim yinede XP üzerinde çıkmıyor.İşletim sistemlerini bu yüzden merak ettim.

** Bilgiğim şu, yanlışım varsa bilen arkadaş düzeltebilir.

Server Operators sadece sunucularda yetkilidir.Client üzerinde nüfuzu yoktur.Domaindeki PowerUsers grubudur.Server restart edebilir..

Gönderildi : 24/07/2008 04:59

(@EmreTastekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,sorunum aşağıdaki link sayesinde düzelmiştir NTFS izinlerini default hale getirebiliyorsunuz burda windows 2000 için yazılmış ama xp pro içinde geçerli...

http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Ben-us%3B266118&x=9&y=8

Gönderildi : 26/07/2008 19:50

(@cozumpark)

Merhaba ,

geri bildirminiz için Teşekkür ederiz .

Gönderildi : 26/07/2008 22:01

Paylaş: