Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Time server

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
735 Görüntüleme
(@yebachhe)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Fabrikada mola lar icin zil sistemi var ve bu zil sistemi bilgisayar uzerindeki program ile calisiyor ama bu bilgisayarin saati  hep degisiyo  bu bilgisayara dc uzerinden refeans  verdim ve  time server olarak DC yi gösterdim. 1 hafta kadar saat ayni kaldi ama suanda yine saat dc   makinanin saatinden farkli + -  5 dk oldugunu biliyorum ama bunu devamli dc ye nasil esitlerim??

Gönderildi : 07/03/2008 16:24

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba

İşletim sistemini ve bios update etmeyi denedinizmi ?

Gönderildi : 07/03/2008 16:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Default olarak domain icerisindeki time senkronizasyonu Domain Controller bilgisayarindan gerceklesir. Dolayisiyla domain ortamina katilan bir client bilgisayarin saati de otomatik olarak DC uzerindeki saate gore kendi saatini gunceller. Bu otomatik olarak gerceklesir.

Client uzerinde  w32tm /monitor komutunu calistirarak time server’I listeleyebilirsiniz.. Bu komut sonucunda donecek RefID client’in time senkronizasyonu yaptigi time server bilgisayaridir.

Ayrica  net  time  /setsntp:DCBilgisayarAdi   komutu ile client uzerinden saat senkronizasyonunu manuel baslatabilirsiniz. Bu islemden sonra client bilgisayari yeniden baslatin ve domaine logon olup durumu gozlemleyin.

Windows 2003’de Time Server ayarlari ile ilgili olarak http://support.microsoft.com/?id=816042 adresindeki makaleyi inceleyebilirsiniz. Eger domain yapiniz Windows 2000 ise http://support.microsoft.com/?kbid=216734    adresinde Windows 2000’de Time Server ayarlari ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

İsterseniz bu komutu bat yapıp zamanlanmış görevlere atabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2008 16:45

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Belirli araliklar ile calisan bir batch file olusturabilirsin. (her gun mola'dan once bir kere senkronize edebilirsin mesela) 

NET TIME /DOMAIN:domainname /SET /Y

Gönderildi : 07/03/2008 16:47

(@yebachhe)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim bat dosyasi olusturdum  zamanlanmis gorewlere attim.

Gönderildi : 07/03/2008 17:28

(@OrcunAKTAS)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Selamlar;

Domain yapımda saat konusunda tüm clientlar dc den saati alıyor fakat dc nin saatini manuel elle ayarlasam bile hergün 8 dakka ileri atıyor kendini bios saatini güncelledim windows saatinide güncelledim fakat bu sorun hala devam ediyor.Yazınızı ve verdiğiniz linkleri inceledim fakat bir çözüm bulamadım bu konuda bir öneriniz olabilir mi?

Gönderildi : 19/11/2008 13:55

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Hakan hocamın verdiği link üzerinde tanımlaması mevcut gözden kaçırdınız sanırım

Sorun Giderme

Windows Saati hizmetinin düzgün çalışabilmesi için, ağ altyapısının düzgün çalışması gerekir. Windows Saati hizmetini etkileyen en sık karşılaşılan sorunlar şunlardır:

* TCP/IP bağlanılabilirliğinde çalışmayan bir ağ geçidi gibi bir sorun var.

* Ad Çözümleme hizmeti düzgün çalışmıyor.

* Yüksek gecikmeli geniş alan ağı (WAN) bağlantıları üzerinden eşitleme gerçekleştiğinde ağda özellikle yüksek oranda gecikmeler yaşanıyor.

* Windows Saati hizmeti hatalı saat kaynaklarıyla eşitleme yapmaya çalışıyor.

Ağla ilgili sorunları gidermek için Netdiag.exe yardımcı programını
kullanmanızı öneririz. Netdiag.exe Windows Server 2003 Destek Araçları paketinde yer almaktadır. Netdiag.exe ile kullanabileceğiniz komut satırı parametrelerinin tam listesini görmek için Araçlar'da Yardım'a bakın. Sorununuz hala çözülemezse, Windows Saat hizmeti hata ayıklama günlüğünü etkinleştirebilirsiniz. Hata ayıklama günlüğü çok ayrıntılı bilgiler içerebileceğinden, Windows Saati hizmeti hata ayıklama günlüğünü etkinleştirdiğinizde Microsoft Ürün Destek Hizmetleri ile bağlantı kurmanızı öneririz.

Gönderildi : 20/11/2008 12:45

Paylaş: