Forum

Orta Ölçe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Orta Ölçekli Firma için Kişisel Firewall

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
432 Görüntüleme
(@ErcanYildizdogan)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arakdaşlar çalıştıgım firma için kendi firewall güvenliğimi yapmak istiyorum bu konuda bana yardım etmenizi sizlerden rica ederim tecrübelerinizi deneyimlerinizi bana aktarırsanız çok memnun olurum.

35 bilgisayarlı 2 sunuculu bir firma  firewall için bir bilgisayar tahsis etmek istiyorum  nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Windows üzerinde firewall yapma imkanım varmı bilmiyorum varsa iyi olur  genelde linux için duyardım yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 10/12/2011 23:57

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba Arakdaşlar çalıştıgım firma için kendi firewall güvenliğimi yapmak istiyorum bu konuda bana yardım etmenizi sizlerden rica ederim tecrübelerinizi deneyimlerinizi bana aktarırsanız çok memnun olurum.

35 bilgisayarlı 2 sunuculu bir firma  firewall için bir bilgisayar tahsis etmek istiyorum  nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Windows üzerinde firewall yapma imkanım varmı bilmiyorum varsa iyi olur  genelde linux için duyardım yardımlarınızı bekliyorum.

Microsoft TMG Bakarmısınız... 

Gönderildi : 11/12/2011 00:15

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Microsoft TMG Bakarmısınız... 

TMG ile ilgili çok kapsamlı türkçe kaynaklara ulaşamadım acaba bunda böyle site engelleme kelime gibi işlemler yapılabiliyormu yada neler yapabilirim bu TMG ile yardımlarınız için tşekkür ederim. 

Gönderildi : 11/12/2011 01:04

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

TMG ile ilgi bizde kaynak çok olması lazım. Hakan hocanın videoları filan var bence video kısımlarınada bir göz at.

TMG ile ilgili sorduğuna gelince ISA 2006 kullandım bir süre ama devamı olan TMG kullanma fırsatım olmadı. Ve ISA 2006 yı GFI Webmonitor ile bilirkte kullanmıştım ve gayet başarılı sonuçlar almıştım.

Varolan ihtiyaçların için GFI Webmonitör'e ihtiyacın olabilir. Ürünü bir incelemeni öneririm.

http://www.gfi.com/isa-server-monitoring-security

Benim önerime gelirsem ben şahsen bu yapı için TMG önermem. Fortigate, Sonicwall, Draytek veya benzeri firmaların giriş seviyesi UTM cihazları işini görecektir. Hem bence sana bu cihazlar TMG den daha az efor sarfettirecektir. Ek olrarak TMG (GFI ile birlikte düşünürsek) den daha az bir sahip olma maliyetine sahip olacaktır bu ürünler.

Gönderildi : 11/12/2011 02:54

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

TMG ile ilgi bizde kaynak çok olması lazım. Hakan hocanın videoları filan var bence video kısımlarınada bir göz at.

TMG ile ilgili sorduğuna gelince ISA 2006 kullandım bir süre ama devamı olan TMG kullanma fırsatım olmadı. Ve ISA 2006 yı GFI Webmonitor ile bilirkte kullanmıştım ve gayet başarılı sonuçlar almıştım.

Varolan ihtiyaçların için GFI Webmonitör'e ihtiyacın olabilir. Ürünü bir incelemeni öneririm.

http://www.gfi.com/isa-server-monitoring-security

Benim önerime gelirsem ben şahsen bu yapı için TMG önermem. Fortigate, Sonicwall, Draytek veya benzeri firmaların giriş seviyesi UTM cihazları işini görecektir. Hem bence sana bu cihazlar TMG den daha az efor sarfettirecektir. Ek olrarak TMG (GFI ile birlikte düşünürsek) den daha az bir sahip olma maliyetine sahip olacaktır bu ürünler.

Fortigate, Sonicwall ve labris  daha önce kullandım Fortigate çok iyi idi bu konuda sonicwall ve labris bana sorun çıkarıyordu sürekli fortigste almayı düşündüm lisans maliyeti yüksek benim yapım dahada büyüyecek ben geçiş dönemi için geçici beni idare edecek bişey arıyorum 1 sene kadar en düşük maliyetle bu 1 seneyi geçirmem lazım Farklı önerisi olanlarıda Bekliyorum TMG içinde Teşekkür ederim araştıracağım biraz daha.

Gönderildi : 11/12/2011 03:34

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

TMG nin lisans maliyetleri ile ilgili bilginiz var mı? Şahsen benim yok birileri mutlaka cevap verecektir fakat sahip olma maliyeti/kabiliyet açısından bence Fortigate ten daha pahalı bir ürün. TMG ye sadece yazılım gözüylede bakmamak gerek. Sonuçta çalışması için bir Windows Server lisansına ve birde kendisine ev sahipliği yapacak bir sunucuya ihtiyacı var. Bunları göz ardı etmeyiniz lütfen.

Ayrıca maliyette önemli konunuz ise Smoothwall ve Pfsense ürünlerinide incelemenizi öneririm.

Gönderildi : 11/12/2011 03:45

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Kardeşim

Smoothwall ve Pfsense ürünlerine baktım biraz netten Ara yüzleride kullanılabilir fakat linux için nette bir sürü firewall mevcut maliyet açısından en uygun linux olacak gibi bana desteğini netten en rahat bulabileceğim bir linux sürümü ve en iyi firewall önerisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Smoothwall ve Pfsense nasıldır kardeşim  

Gönderildi : 11/12/2011 05:14

(@barisinceisci)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Selamlar,

Daha önce linux ile çalıştıysanız Pfsense'i tavsiye ederim. 

Onun haricinde endian firewall'ada bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 11/12/2011 05:24

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Linux ile çok fazla tecrübem yok çok kısa bir zaman kullandım red hat sürümünü bir projede 

Pfsense iyi gibi görünüyor birazdaha araştırayım bakalım. 

Gönderildi : 11/12/2011 05:39

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Linux ile çok fazla tecrübem yok çok kısa bir zaman kullandım red hat sürümünü bir projede 

Pfsense iyi gibi görünüyor birazdaha araştırayım bakalım. 

Pfsense İyidir 2.0 release Sürümü Var Şimdi Layer 7 Seviyesinde App Kontrol Eklemişler Biraz Denedim Ücretsiz Olan Bir yazılım İçin Çok Güzel Bir Özellik Eğer Kullanırsan Burdan Elimizden Geldiğince Destek Veririz Tüm Yazar Ve Ekip Üyesi Arkadaşlarımız Yakından tanırlar Pfsense'i...

Gönderildi : 11/12/2011 17:00

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Allah razı olsun çok sağolun  biraz onla ilgili çözüm park makaleleri topluyorum şimdi kurmaya ve kullanmaya başlayacam  yardımlarınızada ihtiyacım olacak herşey için teşekkür ederim çok sağolun.

Gönderildi : 11/12/2011 19:07

Paylaş: