Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns 2008

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

ad ortamı kurduk dns server çalışıyor. bir client nete cıkıyor www.cozumpark.com cache yazılıyor vs. isim çözümlemesi yapıldı. peki dns olmayan bir ortamda mesela firmada ben www.cozumpark.com giderken dns server olan bir ortama göre dahamı yavaş o siteye ulaşırım. yani dns olan ortamla olmayan bir ortamda son kullanıcı nasıl etkilenir. (hata varsa düzeltin lütfen)

teşekkürler.

Gönderildi : 26/11/2011 19:40

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Nereden bağlantı kurmak istersen iste isim çözümlemesi için DNS'e bağımlılığın vardır.

DNS internal ortamda olduğu zaman daha hızlı cevap alabilme kabiliytin olacaktır.

Gönderildi : 26/11/2011 22:05

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Konu başlığını dns görünce bir iki kalemde ben yazmak istedim.

www.xxx.com.tr bir siteye girmek isteyince arka tarafta dns server e bir sorgu gönderilir x bir yerden bu sorguya cevap gelir ve o siteye ulaşmaya çalışırsınız ya işte o sorguya gelen cevap takriben 1k ama ortalama bir web sayfası 500k dersek yavaşlık olursa bu dns den dolayı değil web sitesine olan baglantınızın yavaşlıgından yada içindeki bir objeye ulaşamamanızdan kaynaklanabilir.

Gönderildi : 27/11/2011 00:55

(@erenkarakas)
Gönderiler: 61
Trusted Member

Fatih hocama bende katılıyorum internal oratamdaki dns size daha hızlı cevap verir tabi keşinde olmayanlarda ilk etapta biraz geç cevap verebilir çünkü bilmediklerini root dediğimiz http://en.wikipedia.org/wiki/Root_name_server  13 root server'a sorar.

Gönderildi : 27/11/2011 00:56

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Konu başlığını dns görünce bir iki kalemde ben yazmak istedim.

www.xxx.com.tr bir siteye girmek isteyince arka tarafta dns server e bir sorgu gönderilir x bir yerden bu sorguya cevap gelir ve o siteye ulaşmaya çalışırsınız ya işte o sorguya gelen cevap takriben 1k ama ortalama bir web sayfası 500k dersek yavaşlık olursa bu dns den dolayı değil web sitesine olan baglantınızın yavaşlıgından yada içindeki bir objeye ulaşamamanızdan kaynaklanabilir.

Teorik Yaklaşım Eser Hocam Beğendim :)))) 

Gönderildi : 27/11/2011 23:42

Paylaş: