Forum

dns _msdcs kayıtlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns _msdcs kayıtlarını nasıl temizlerim

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba , sistemimizde yaklasık 100 tane dc vardı ve bunların 90 tanesini ortamdan kaldırdık ve bu dc'leri aynı isimlerle member sever olarak domaine dahil ettik. Şimdi de dns_msdcs kayıtlarını dns üzerinden temizlemek istiyoruz. Bu işlemi manuel olarak sorunsuzca gerçekleştirebilmek için ne yapmam gerekir. Ya da bu işlemi otomatik olarak yapabileceğim bir yol var mıdır? Teşekkürler

Gönderildi : 15/11/2011 14:32

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://support.microsoft.com/kb/870695/tr

umarım işinize yarar 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 15/11/2011 16:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

maalesef burada anlatılanlar 2003 üzerinde. Benim yapımda ise sadece 2008 r2 dc'ler var.

Gönderildi : 15/11/2011 16:43

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Adcleri dcpromo ile kaldırdıysanız ve active directory site and serviceste diğer dcler görünmüyorsa dns üzerinde scavenging işlemi yapınız.

aging scavenging dns

Yukarıdaki gibi scavenging için gün sayısı defaultta 7 gündür. Bunu ayarlayın dns üzerinde eski kayıtları oradaki belirlenen gün sayısı sonunda temizleyecektir. 

Eğer active directory site and serviceste diğer dcler görünüyorsa önce bunu metadatacleanup ile kaldırıp, sonra bu işlemi yapmalısınız. 

Gönderildi : 17/11/2011 22:39

(@YakupCELEN)
Gönderiler: 34
Eminent Member

Peki 2003 DC lerden 2008 DC lere migration işlemi gerçekleştirilirken oluşan birkaç hatadan dolayı sistemden dcpromo ile kaldırılamayan DC lerin kayıtlarını manuel silmek adına neler tavsiye edersiniz?

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/11/2011 05:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Adcleri dcpromo ile kaldırdıysanız ve active directory site and serviceste diğer dcler görünmüyorsa dns üzerinde scavenging işlemi yapınız.

aging scavenging dns

Yukarıdaki gibi scavenging için gün sayısı defaultta 7 gündür. Bunu ayarlayın dns üzerinde eski kayıtları oradaki belirlenen gün sayısı sonunda temizleyecektir. 

Eğer active directory site and serviceste diğer dcler görünüyorsa önce bunu metadatacleanup ile kaldırıp, sonra bu işlemi yapmalısınız. 

Uğur Hocam bu işlemi gerçekleştiremiyorum. Şu anda şubelerdeki dc'ler kaldırılmaya devam ediyor ve bazı gerekli kayıtları da scavenge siliyor. Daha önce denedim ve sorun yasadım. Bu yüzden baska bir yöntemi olup olmadığını öğrenmek istemiştim. Ancak kaldırılması gereken dc'lerin işi bitinceye kadar beklemek durumunda kalacağım sanırım. 

Gönderildi : 19/11/2011 17:32

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Peki 2003 DC lerden 2008 DC lere migration işlemi gerçekleştirilirken oluşan birkaç hatadan dolayı sistemden dcpromo ile kaldırılamayan DC lerin kayıtlarını manuel silmek adına neler tavsiye edersiniz?

Saygılarımla.

Eğer normal şekilde kaldırma işlem olmuyorsa, logları takip edip, çözüm yoluna gidebilirsiniz. Ancak her türlüde olmuyorsa metadataclenaup işlemi yapmalısınız. Makaleyi  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/30/ula-lmyan-additionel-domain-controller-in-active-directory-den-kald-r-lmas-ntdsut_3101_l-tools-with-metadata-cleanup.aspx  inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 21/11/2011 04:04

(@ugurdemir)
Illustrious Member

aging scavenging dns

Uğur Hocam bu işlemi gerçekleştiremiyorum. Şu anda şubelerdeki dc'ler kaldırılmaya devam ediyor ve bazı gerekli kayıtları da scavenge siliyor. Daha önce denedim ve sorun yasadım. Bu yüzden baska bir yöntemi olup olmadığını öğrenmek istemiştim. Ancak kaldırılması gereken dc'lerin işi bitinceye kadar beklemek durumunda kalacağım sanırım. 

Dns tarafında bu işlemi 1 kereye mahsus yaparsanız ve şubedeki dcleri kaldırdığınızda, ilgili kayıtlar temizlenmiş olacaktır. Tüm şube dc kaldırma işlemleri sonrası kontrol edilecek adımlar . AD site and services kısmında kaldırılan dcler görünmüyorsa, dnsteki scavenging işaretlendiği için dns kayıtlarını kontrol edin. 

Gönderildi : 21/11/2011 04:08

Paylaş: