Forum

Server 2008de İnter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008de İnternet Kısıtlaması

14 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
577 Görüntüleme
(@omeraksu)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ben aranıza dün kayıt oldum ve bugün üyeliğim onaylandı şimdiden tüm çözümpark çalışanlarına teşekkür ediyorum hemen konuya giriyorum arkadaşlar

Ben izmir altındağ da bir okulda bilgi işlemde çalışıyorum her türlü bilgisayar konusunu bilmeme rağmen tek eksiğim server konusu arkadaşlar okulumuzda meb ağı yok sadece yönetici ağı var ve her türlü siteye giriyor. Benim yapmak istediğim okulda kurmuş olduğum Server 2008 Enterparise de okuldaki çalışma grubundaki bilgisayarlara sosyal sitelere erişimi kısıtlamak ve torrent ve benzeri programların download etmesini engellemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim internette çok araştırdım ama hepsi server 2003 de isa server kurularak yapılanlar var okulumuzun lisanslı server 2008 lisansı var yardımcı olursanız sevinirim.Tekrar söylüyorum hiç server bilgim yok

şimdidi den teşekkürler ömer aksu saygılarımla

Gönderildi : 23/10/2011 23:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba bu dediğiniz işi ücretsiz olarak linux taradınfa ücretli olarak ise donanımsal veya isanın yeni versiyonu olan Tmg gibi yazılımsal firewallar ile yapabilirsiniz.Kısacası bu işi iyi bir firewall ile yapar kullanıcıları kontrol altına lır ve her türlü raporlamayı yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/10/2011 23:54

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bende isa server 2006 da var ama server 2008 de uyumsuzluk yaratıyo linuxa çeviremem server bilgisayarı kullandığımız bilsa mesem programı sadece windows ta çalışıyor son versiyonuda 2003 ve 2008 server olarak destekliyor eğer server 2003 de dediklerin server 2003 de olur diyorsanız eski lisans olarak server 2003 ü yükleyebilirim

Gönderildi : 24/10/2011 01:18

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

2008 server kalabilir ayrıca 2003 kurabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/archive/2008/09/20/_3101_sa-y-workgroup-da-cal-st-rarak-g-venligi-artt-rmak.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/10/2011 11:34

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

PC ler domain de mi? Eğer PC ler domain ortamında ise server 2008 e IIS kurup DNS konsolundan engellemek istediğin siteler ile ilgili kayıtları oluşturduktan sonra IIS te yayınladığın ve basit html kodlardan oluşan "ENGELLİ SİTE" sayfasına yönlendirebilirsin.Ancak bunun dezavantajı bütün siteleri tek tek tespit edip DNS te kayıt oluşturman gerekecek ve kullanıcınlar uyanıklık yaparak bu engelleri aşabilecek.Örneğin www.facebook.com u engelledin ama kullanıcı tr-tr.facebook.com yazarak yine siteye giriş yapabilir.En sağlıklı sistem donanımsal bir firewall utm cihazıdır.Web content filter özelliği ile bu işi çok rahat ve kesin olarak çözebilirsin.Kolay gelsin iyi günler.

Gönderildi : 24/10/2011 15:44

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Bence bir vmware workstation üzerine pfsense firewall kurun, free bir yazılımdır. Linux tabanlı bir fw, kurduktan sonra web panelinden konfigüre edebiliyorsunuz.

Makale  http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2008/11/02/pfsense-kurulum-ve-ilk-ayarlar.aspx

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 24/10/2011 21:24

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar dediklerinizi tek tek yapacam yarın sabah okuldaki odam da kendi xp pc mi formatlayıp server 2008 e çevirecem sonra dediklerinizi tek tek yapacam inşallah becerebilirim hepinize çok teşekkür ederim

Gönderildi : 24/10/2011 21:31

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

rıza arkadaşım merhaba dediğin bu uygulamanın resimli anlatımını client bilgisayarlardamı yapacam ben bir açıklama yaparmısın

Gönderildi : 25/10/2011 17:06

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar şuanda okuldaki bilgisayarımdan yazıyorum server 2008 enterprise yükledim bilgisayara tüm güncellemeleri yaptım bir tek isa server tmg yi nerden indireceğimi bilmiyorum bu isa tmg denilen şey isa forget uygulamasımı bu tmg nin full sürümünü sitemizde bulabilirmiyim

birde arkadaşalr size okulun ağ yapısını anlatayım hemen daha iyi yardımcı olun bana şimdi okulumuzda workgroup mesem izmem olmak üzere 3 çalışma grubu var ben bu gruptaki personel ve öğrenci bilgisayar laboratuarlarına benim pc den yetki vermek istiyorum sosyal ağları yasaklayacam ve sadece öğrenci bilgisayarlarına sosyal ağlar dışında usb bellek ve program yüklemeyi engelleyecem ben bunları yapacam okulun netinin yavaşlamaması için

Gönderildi : 25/10/2011 19:08

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Öncelikle Tmg indirirseniz trial 120 gün kullanım olur.Tmg zamanı dolunca lisanslanmalıdır.Lisanlama tipi işlemci başına yapılmaktadır. Öncelikle bunun maliyet araştırmasını yapınız.

Flash bellek engelleme , program kurma engelleme için okadar pc olan yerde çok uğraşırsınız. Bu işleri yapmanın en iyi yolu merkezi yönetim sistemi olan active directory yapısına geçmenizdir.

Gönderildi : 25/10/2011 20:12

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar peki isa server olmadan bunu halledemezmiyim ona alternatif program yokmu yönetim acil çözüm bekliyor benden

Gönderildi : 25/10/2011 21:15

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

ISA server'ı bir yazılımsal güvenlik duvarı olarak tanımlayabiliriz. Bu talepleriniz için iç ağınızdan dış ağınıza (Internet) giden trafiği yönetmeniz gerekir. Bunun microsoft'taki karşılığı ISA server ve Windows Server lisansının dışında ayrıca lisanslanan bir ürün (SQL Server gibi). Uğur bey'in de belirttiği gibi mevcut sunucu üzerinde bir sanal platform oluşturarak bu iş için özelleştirilmiş linux dağıtımlarını kullanabilirsiniz (Endian, Monowall, Pfsense vb.). Her ne kadar tavsiye edilmese de bütçe problemini aşıncaya kadar üzerinde 2 adet ethernet kartı bulunan bir PC yi de bu iş için kullanabilirsiniz. İşlem kapasitesi olarak çok yüksek donanıma sahip olması gerekmiyor. Linux firewall kullanarak bir proxy sunucusu, paket filtreleme (Port bazında izinler), içerik filtreleme (kumar, uyuşturucu vs.), 5651 loglama yapabilirsiniz. Kurulumu 10-15 dk. sürecektir, yapılandırma kısmı ise web arayüzünden yapılmaktadır. Soru ve sorunlarınızı Linux & Unix ( http://www.cozumpark.com/forums/35/ShowForum.aspx ) formuna sorabilirsiniz. 

Dostlukla... 

Gönderildi : 26/10/2011 00:47

(@omeraksu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar dediklerinizi yaptım ve sorunu sorun yaşamadan çözdüm hepinize çok teşekkür ederim iyiki varsınız. 🙂

Gönderildi : 02/11/2011 17:18

(@www-rizasahan-com)
_

Geri bildirim için teşekkürler.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 02/11/2011 21:10

Paylaş: