Anasayfa » Forum

Sanal Disk Belleği ...
 
Bildirimler

Sanal Disk Belleği miktarı  

  RSS
malik.ahmet
(@malik.ahmet)
Üye

Selam,

Server 2008 R2 64bit Enterprice yüklü bi server kurdum yalnız, yüksek performans için sanal disk belleğini nasıl ayarlamam gerekir sistemde 6x300sata Raid 1+0 ve 96Gb Ram var

teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 13/10/2011 16:29
SerkanTaş
(@SerkanTas)
Üye

Fizikselde Ne Kurulu Ne Kullanıyorsun Bununla İlgil Daha Detaylı Bilgi Verirsen Şu Kadar Fiziksele Ayır Kalanıda Sanallara Paylaştır Diyebiliriz.

Ama Genelde Ben Fiziksel İçin 12 Gb Ayırıp Geri Kalanı Sanallara Paylaştırıyorum... Tabi Bu Değişken Bişi İşin İçine SQL Ve Exchange Gibi Çok Ram İsteyen Mimari Gİrince Bu 36 Gb Bile Olabiliyor...

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2011 18:34
malik.ahmet
(@malik.ahmet)
Üye

Dostum sanal disk belleği derken Sanallaştırmadan bahsetmiyorum     Windows'un kullandığı sanal bellekten bahsediyorum: pagefile.sys dosyası

windows'un kendi ayırdığı yaklaşık 100GB  Dediğim gibi Fiziksel bellek 96GB Sanal belleği daha düşük tutmamın performansa bir yararı olurmu, işletim sistemine zararı olurmu. şuan işletim sisteminin kendi ayırdığı sanal bellek miktarı çok fazla geldi bana

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2011 20:25
Burak Vardar
(@burakvardar)
Üye

Merhaba önerilen fiziksel ram miktarının 2 katı olmasıdır, burda ortaya çıkan bir durum daha var, uygulamalarınız hakikaten o kadar kaynak kullanıyor mu? 96 gb bir pagefile'a sahip iseniz sanırım 48 gb gibi bir ram var... Sistemi bir monitor edin... Ona göre değeri düşürebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2011 20:32
malik.ahmet
(@malik.ahmet)
Üye

Selam,

Serve'in kurulumu yeni yaptım Updateler Sp1 vs. üzerinde şuan herhangi bir uygulama yazılımı yok dediğim gibi 96GB fiziksel bellek var ben sadece standar proseduru merak ediyorum yani bu server sizde olsa bu kadar sanal bellek kullandırırmısınız yoksa manuel ayarlayıp değerini kaç yapardınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2011 21:17
Hakan YUKSEL
(@hakanyuksel)
Üye

Merhabalar,

Konu hakkında kısaca bilgi vermek isterim;

32 Bit ortamlarda memory'nin adresleyebileceği alan binary olarak hesaplandığında (1-0) 2 üzeri 32 kadar bir alan adreslersiniz buda 4 milyar adres yapar bunun memory olarak karşılığı 4 Gb tekabül eder bu sebeple 32 bit üzerinde 4 Gb. limitler vardır. Boot.ini üzerinde belli parametrelerle oynayarak 3 Gb user mem. 1 Gb. kernel mem. kullanması şeklinde kullanmak için aksiyonlar almak gerekir idi.

64 Bit ile birlikte bu limit 16 terabaytlara kadar çıkmış artık sunucularda sizdeki gibi yüksek oranda memory kullanılabilir duruma gelinmiştir.

Page file kullanma oranları uygulamalara göre değişir genelde swap işlemi memory'de yer kalmadiği zaman yapildiği düşünülse bile bu şekilde olmayip uygulamanın davranışına göre değişiklikler göstermektedir. Mesela AD ve DFS replication kullanıyor iseniz cacheleme ihtiyaçları sebebi ile page file kullanmak zorundasınız.

Peki nekadar page file kullanmaliyim sorusunun cevabı için sunucu üzerinde ne barındıracaksanız onun deployment guide dökümanını okumanızı yada üretici firmadan bu konuda bilgi almanız en iyisidir. Hatta bazı yazılımlar performans gerekçesi ile policyler üzerinden swap yapma ayarı  yaptırmaktadır. Swap kullanım oranını tespit etmek için performance counterlardan Pages/Sec, PageFile\%Usage gibi değerlerden yararlanmanız gerekmetkedir.  Bu bilgileri ulaşamıyor iseniz eskiden gelen bir kültür olan fiziksel Ram'in 1,5 katı yada ram oranınız çok yüksek ise system managed ayarı ile kullanabilirsiniz.  1.5 kat meseleside olurda bir gün mavi ekran ile karşılaşırsanız MS çağrı açtığınızda sizden memory dump ister full memory dump alabilmek için page file değerleriniz bu oranda olmalidir.

Umarim açıklayıcı olmuştur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2011 23:08
SerkanTaş
(@SerkanTas)
Üye

Pardon Yanlış Anlaşılma Olmuş Biz Genelde Ram Miktarının 2 Katı Olarak Tutarız...

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/10/2011 12:30
oktay kumaş
(@oktaykumas)
Üye

Merhaba,

Hakan beyin de dediği gibi bazen fiziksel ram ne kadar çok olursa olsun swap memory kullanan uygulamalar vardır. Size 2 önerim var. tercih sizin.

1. Sisteminizden daha fazla peformans istiyorsanız takas alanını  Server'ın birinci diskine değilde diğer disklere ayarlama yapardım sisteminiz daha performanslı olurdu.

2. manuel ayarlayıp min=2048 max=12288 olarak 1. diske ayarlardım ve sistemin stabilitesini gözlemlerdim.

kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/10/2011 14:49
Paylaş: