Forum

Dns Server Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns Server Sorunu

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
989 Görüntüleme
(@ahmetdeniz)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar deneme amaçlı kendi bilgisayarıma server 2008  kurdum asp.net  framwork 4 altyapısını kullanan  bi site yaptım iis i kurdum site calısıyor modemden nat yönlendirmede yaptım simdi dışardan  ip yazınca siteye giriyor domainine ns1.xxx.com ns2.xxx.com seklinde yönlendirdim fakat site ismi ile acılmıyor dns ayarlarında bi yerde hata yapıyorum galiba bu konuda yardımcı olurmusunuz. Şimdiden Tesekkürler. 

Gönderildi : 13/10/2011 15:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Dns server içeridemi hosting üzerindemi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/10/2011 16:17

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Eğer içerideyse Host A kaydı oluşturmanız gerekiyor domain adınızın altında.

Gönderildi : 13/10/2011 16:33

(@ahmetdeniz)
Active Member
Konu başlatıcı

zone olusturdum a kaydı olusturdum name server kaydı olusturdum fakat olmadı bir cok yerde anlatılmıs adımları tek tek uyguladım yine olmadı

Gönderildi : 13/10/2011 17:17

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Bu İşlemleri Hangi Servis Üzerinden Yapıyorsun IIS mi yoksa Başka Bir Programmı ASP Dediğin İçin Sordum Eğer IIS ise Default Web Site ye Yönlendirir Senin Orda Bir Site Oluşturup İndekleri Göstermen Gereklidir Yok Başka Bir Program Aracılığıyla Yapıyorsan IIS Kurulu Olmamalı Die Biliyorum Birde Hosting Firmandan DNS Kayıtlarını Değiştirmişsin Site Yönlendirmeni Direk İp Adresine Yapmayı Denesen bence Daha Başarılı Olursun ...

Gönderildi : 13/10/2011 18:31

(@ahmetdeniz)
Active Member
Konu başlatıcı

ııs kurulu dısardan birisi ip adresine tıkladııgnda siteyi görüyor yani ııs de sorun yok buraya kadar calıstıgına göre öyle degilmi  benim sorunum dns server ayarlarında  bana bu konuda yardımcı olurmusunuz kac gündür ugrasıyorum olmadı

Gönderildi : 13/10/2011 19:00

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

sana yardımcı olabilmemiz için konuyu biraz daha açmalısın. bizde biliyoruz sorun DNS Serverda fakat IIS Şirketin içindemi ? yani web sitesini şirket içindenmi yayınlıyorsunuz? nsx diye başlayan dns ler nerde ? bir hosting firmasında mı

Gönderildi : 14/10/2011 02:22

(@serkantas)
Prominent Member

En Kötü Bağlanıp Bakalım Nerde Hata Olduğuna Kendine Sıkıntı Etme ...

Gönderildi : 14/10/2011 12:33

(@ahmetdeniz)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam server icerde  denemek icin kendi pc me kurdum server 2008 işletim sistemini  domainide name server yönlendirmesi yaptım ns1.xxx.com ns2.xxx.com seklinde  kendi ip me yönlendirdim  domain kendi ip me yönlenmis durumda

Gönderildi : 14/10/2011 17:06

(@www-rizasahan-com)
_

O halde bu alan adı gerçek dünyada var ise isim ile girebilirsiniz.Yoksa zaten giremezsiniz.Örneğin alan adı abc.com olsun bu abc.com alan adını aldığınız yerde ns kayıtlarını varsa oradan bir a kaydı açıp kendi statik ip adresinize yönlendirerek bu işi yapaiblirisiniz.

Yok ben bunun dnsinide kendi tutacağım derseniz eğer alan adını aldığınız yere ns olarak kendi serverinizi tanımlatmanız gerekir.Modem üzerinden gerekli portları açmanız gerekir.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/10/2011 17:30

(@ahmetdeniz)
Active Member
Konu başlatıcı

şu anda sorunu domanin dns ayarlarından hallettim yardımlarınız icin tesekkür ederim bi sorum daha olacak simdi bir site yayınlıyorum oluyor ikinci siteyi yayınlayacak olursam nasıl bi işlem yapmam gerekir

Gönderildi : 14/10/2011 19:36

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

IIS tarafında aynı ipyi kullanarak iiste header bölümü ile birden fazla sitesi ismini yazarak tek ip üzerinden yayınlayabilirsin.

Gönderildi : 14/10/2011 21:38

(@ahmetdeniz)
Active Member
Konu başlatıcı

Yok ben bunun dnsinide kendi tutacağım derseniz eğer alan adını aldığınız yere ns olarak kendi serverinizi tanımlatmanız gerekir.Modem üzerinden gerekli portları açmanız gerekir.

hocam bu satırda tam olarak ne demek istediginiz anlamadım domaiini aldıgım sirketle ne gibi bir temasa gecmeliyim,Düsüncem bir domainin dns i üzerinden onlarca site yayınlamak

Gönderildi : 15/10/2011 14:20

(@www-rizasahan-com)
_

Bence siz alan adlarını aldığınız yerde ns kayıtlarını tutun. Şimdi adım adım gidelim localde iis üzerinde birden fazla site barındırıp bunları sorunsuzca yayımlayabilirsiniz.Bunun için http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/archive/2008/03/29/_3101_sa-server-zerinden-oklu-web-sayfas-yay-n-web-publish.aspx  bu mantıkla localde birden fazla site yayımlama adımını gerçekleşitirin.Localde mesela explorer üzerinde bu makalayi kullanarak oluşturduğunuz www.ali.com ve www.veli.com adreslerine girebiliyorsanız eğer daha sonra modem üzerinden 80 portunu bu iis kurulu makinaya yönlendirin.

Hostheader kullandığınız için bir ip üzerinden birden çok site yayımlayabilir hale geleceksiniz ki böyle olmasa hosting firmaları her siteye bir ip ayırmak zorunda kalırdı ve şu an bitmek üzere olan ipv4 havuzu yıllar önce sona ererdi.

Bu aşamadan sonra örneğin www.ali.com alan adını aldığınız hosting ile irtibata geçin veya online yönetim paneli var ise eğer www.ali.com alan adınızı sisin makinanızdan görmesi için aşağıdaki gibi iki kayıt tanımlayın.

A           81.81.81.81 (modemin statik ipsi)
Cname   www.ali.com

Yukarıdaki ayar için online panel yok ise irtibata geçerek kayıtları açtırın onlar zaten siz anlatınca anlar hallederler.Sonra www.ali.com adresine ping attığınızda sizin modemin statik ip adresi karşılık olarak dönerse kayıt aktif olmuş demektir.Bu işlemden sonra test edebilirsiniz.Kaydın aktif olması 6-48 saat zaman almaktadır.Bu sürede global dns sunucular güncellenmektedir.Com uzantılarda bu süre kısa zamanda tamamlanmaktadır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/10/2011 20:33

(@serkantas)
Prominent Member

Rıza Hocam Söyleyecek Bişi Koymamışsın Eline Sağlık...

Gönderildi : 17/10/2011 13:24

Paylaş: