Forum

Farklı ip grupları ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Farklı ip grupları ve ağ bilgisayarı görünmeme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,174 Görüntüleme
(@metinselcuk)
Gönderiler: 340
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Farklı ip gruplarından logon olunan bir domain ortamım mevcut. İlk yapılandırmamda 192.168.0.x bloğunu kullanmıştım fakat şuan 10.1.1.x, 10.2.2.x ve 10.3.3.x bloklarından domaine logon olan bilgisayarlar bulunmakta. Tüm ip bloklarından logon olunabilir durumda fakat 192.168.0.x bloğu haricindeki bilgisayarlar ağ bilgisayarlarında görüntülenmiyorlar.  Ayrıca dns serverdan 192.168.0.x bloğu haricindeki bilgisayarların ip'lerinide elle verdim. Fakat halen ağda görüntülenemiyorlar. Fakat \\pcXX şeklinde problem yaşanmıyor. İlk domain kurulumunda 192.168.0.x bloğunu kullanmıştım ve domain sunucusu ethernet yapılandırmasında da aynı blok mevcut. Nedeni sizce ne olabilir?

(Not: İp grupları arası erişim poicy route ve policy'ler yardımıyla fortigate ile yapıldı.)

Gönderildi : 28/09/2011 16:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Ortamda vlan var herhalde değil mi ?

Öncelikle makineler logon oluyor ise dns lerindeki 192 li network' e erişebiliyor demektir, bu da onların dns için kayıt olmalarına yeterli, dns üzerinde dynamic update açık mı ? Eğer açık ise 10 lü networkten bir makine seçin ve ipconfig /registerdns ile kayıt oluşturmayı deneyin.

\\makineismi ile ulaşıyorsanız benzer şekilde \\x.x.x.x ip adresi ilede ulaşıyorsunuz demektir.

Sorun olan bölüm Network altında diğer pc leri isim ile göremiyor olmanız mı ? İstemciler windows xp mi windows 7 mi ? karşılıklı olarak birbirlerini göremiyorlar mı yoksa sadece windows 7 ler xp leri veya xp ler 7 leri mi göremiyor ? biraz inceleme yapıp bilgi verirmisin ?

windows 7 makineler var ise aşağıdakileri denermisin ?

1. Click Start menu and open Control Panel.

2. Open "Network and Sharing Center" and click "Change advanced sharing settings" option in the left panel.

3. In domain profile, please select "Turn on Network discovery" and save the settings.

4. Click Start menu

5. Click "Start", go to run, type "services.msc" (without quotation marks) in the open box and press Enter.

6. Click Continue button to verify the administrator permission.

7. Right click Computer Browser Service and choose Properties.

8. On General tab click Start.

9. Choose Automatic next to Startup type.

10. Click OK.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2011 21:01

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

IP blokları arasında routing yapmışsın ki 192 li bloktan diğer bloga \\isim şeklide ulaşabiliyorsun.Galiba network taraman kapalı.Ağ paylaşım merkezinden Gelişmiş Paylaşım ayarları altından ağ bulmayı açarsan sorunun çözülecektir diye tahmin ediyorum.Tabi client ların windows 7 ise.Hakan Hocamın önerdiklerini deneyip dönüş yapabilir misin?

Gönderildi : 28/09/2011 22:36

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ortamda vlan var herhalde değil mi ?

Öncelikle makineler logon oluyor ise dns lerindeki 192 li network' e erişebiliyor demektir, bu da onların dns için kayıt olmalarına yeterli, dns üzerinde dynamic update açık mı ? Eğer açık ise 10 lü networkten bir makine seçin ve ipconfig /registerdns ile kayıt oluşturmayı deneyin.

\\makineismi ile ulaşıyorsanız benzer şekilde \\x.x.x.x ip adresi ilede ulaşıyorsunuz demektir.

Sorun olan bölüm Network altında diğer pc leri isim ile göremiyor olmanız mı ? İstemciler windows xp mi windows 7 mi ? karşılıklı olarak birbirlerini göremiyorlar mı yoksa sadece windows 7 ler xp leri veya xp ler 7 leri mi göremiyor ? biraz inceleme yapıp bilgi verirmisin ?

windows 7 makineler var ise aşağıdakileri denermisin ?

1. Click Start menu and open Control Panel.

2. Open "Network and Sharing Center" and click "Change advanced sharing settings" option in the left panel.

3. In domain profile, please select "Turn on Network discovery" and save the settings.

4. Click Start menu

5. Click "Start", go to run, type "services.msc" (without quotation marks) in the open box and press Enter.

6. Click Continue button to verify the administrator permission.

7. Right click Computer Browser Service and choose Properties.

8. On General tab click Start.

9. Choose Automatic next to Startup type.

10. Click OK.

Hakan bey öncelikle ilginize tşk ederim.

Ortamda vlan mevcut değil.192 li ve 10'lu her iki blokdan birbirlerine //bilgisayarismi //ip adresi şeklinde erişebiliyor. Fakat her blok arasındaki cliet'lar network altında birbirlerini göremiyorlar. 10'lu blok içerisinde şuan için xp ve vista mevcut durumda ve her iki OS içinde aynı durum söz konusu.

Adımlarını belirttiğiniz yönergeyi 192'li blokdaki bir Windows 7 ile denedim. Servislerden  "Bilgisayar tarayıcısı" servisini otomatik başlıyacak şekilde ayarladım ve başlattım. Bu tarafta bir problem yok. Fakat "In domain profile, please select "Turn on Network discovery" and save the settings." yönergesini uygulamama rağmen kontrol ettiğimde otomatik olarak kapalı duruma gelmekte.

Ayrıca dinamik güncelleştirme "Yalnızca güvenli" olarak ayarlı.

Henüz bir sonuca ulaşamadım.

Selamlar.

Gönderildi : 30/09/2011 17:05

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Halen umudum var 🙂

Gönderildi : 06/10/2011 16:28

Paylaş: