Forum

data backup dusuk p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

data backup dusuk performans sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@umittas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

windows server 2003 uzerinde 2 adet RAID5 olarak yapilandirdigim

( 1. Raid5 + 4 Disk Isletim sistemi, 2.Raid5 + 4 Disk Datalar olmak uzere )

disklerin herbiri 10.000 RPM ve Datalari barindirdigim disk uzerinde Shadow Copy ozelligi calisiyor.

data diski uzerinde 300-400GB data var,

Yedekleme cozumu icinde IOMEGA 8TB (Raid5, 5.5TB ) NAS storage kullaniyorum serverda ve NAS drive uzerinde 1Gbit Ethernet var + switchlerimizde ayni sekilde 1Gbit

ama backup alirken 7-12mb/s gibi bir performans aliyorum. ve full backup almam icin 25 saate ihtiyacim oluyor.

bu sistemin hizlanmasi icin bir cozumunuz var midir? NAS storage ve windows server 2003 ile daha iyi bir performans almam icin ne yapmam gerekir?

simdiden tesekkurler..

Gönderildi : 19/09/2011 19:11

(@BeytullahGENC)
Gönderiler: 35
Eminent Member

IOMEGA iSCSİ özelliği varsa bir alternatif olarak SAN olarak bir disk tanımlaması yapıp test edebilirsin.

Server üzerinde ethernet kartlarını Network ve iSCSi olarak ayrıman iyi olacaktır (Var ise)

Switch Gbit olabilir, ama hangi swtich olduğu çok önemli.(Cisco,Hp olsa iyi olacaktır)

Benzer bir yapı da Server 2008R2 üzerinde Windows Backup ile QNAP e iSCSİ (SAN) ile aldırıyorum. 1.5TB Full Backup 9-10 Saat sürüyor, Incremental olarak aldıklarım 10-15dk sürüyor.

Bir ölçü olabilir diye yazıyorum.

Gönderildi : 19/09/2011 21:03

(@umittas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

selam,

switchler 3com , 1.5TB icin 9-10 saat demek benim isimi 3-4 saatte gormesi demek ve cok iyi bi rakam olurdu benim icin 🙂 

server uzerinde 4 adet Network card var ISCSI denemeye calisirim,

fakat Data diskim uzerinde bir klasorden baska bir klasore buyuk capta bir dosya kopyalamaya calistigimda bile 18-20mb/sn islem yapiyor bu cok dusuk bi transfer hizi acaba nerde sorun var. 🙁

Gönderildi : 20/09/2011 00:40

(@BeytullahGENC)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Merhaba,

Write işlemi yaptığın disk sayısı nedir? IOMEGA disk  interfaceleri SATA mıdır? 7200RPM ise min.6-8 disk ile nisbî yüksek write işlemi sağlayabilirsin.

IOMEGA kullanmadım. Fakat min. 2 Adet 1Gbps porta ihtiyacın olacaktır. NAS ile alabileceğin değerler bellidir. Yüksek hız için bu yapı için iSCSI SAN kullanmanı tavsiye ederim.

Server da NIC teaming yapmayı deneyebilirsin. 4 Adet Port gayet yeterli.

Gönderildi : 20/09/2011 01:24

Paylaş: