Forum

Password Policy

Bildirimler
Hepsini Temizle

Password Policy

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
426 Görüntüleme
(@SerdarEREN)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

herkese slm;

1 - Default Domain Policy den yaptığım password  policy ler Domain administrator a etki eder mi? Çünkü admin şifresi ile çalışan servisler var.

2 - Client lara etki eden bir policy var.Server 2008 R2 üzerindeki tüm policy lere baktım hepsi tanımsız.Araştırtan sonra gpedit.msc den Local computer policy den yapıldığını gördüm ve bir anlam veremedim.Server Local policy ile uo nun ne alakası var?

Gönderildi : 19/09/2011 20:43

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

1. Evet

2. Anlamadım. Bütün Clientlar üzerinde Local GPO' mu uygulanmış. Rsop.msc ile hangi politikalar uygulanmıştır.

Gönderildi : 20/09/2011 01:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba,

1-Default domain policy tüm kullanıcıları etkiler.
2-Local policy kullanıcının localinde olan bir policy olup client tarafından değiştirilmiş olabilir.Çünkü siz server tarafından böyle bir policy basılmadığını söylüyorsunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/09/2011 01:15

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

1 - Domain admin bu policy den etkilenmemesi lazım.Sanırım ayrı bir ou ya alıp block inherit yapıcaz.

2 - Şimdi şöyle izah edeyim.Yeni bir user oluştururken en az 6 haneli şifre oluşturmamı istiyor.Ben bu policyi nereden aldığına bakmak istedim.

Fakat tanımlı tüm policylere baktım böyle bir ayar yok.En sonunda AD server üzerinden gpedit.msc yaptığımda local group policy de tanımlı olduğunu gördüm.Yani client lara buradan geliyor ve tüm ou lara etki ediyor.

Gönderildi : 20/09/2011 11:49

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet test ettim AD Server üzerindeki local group policy i değiştirince tüm ou lar etkileniyor.Ama neden?

Gönderildi : 20/09/2011 17:11

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Default domain policy domainden aşağı doğru uyfulandığı çin o domain altındaki tüm user ve computerlar policyden etkileneceklerdir.

Gönderildi : 21/09/2011 00:41

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

birinci resim Default Domian Policy. Ve görülüyorki Pasword policy (domain ortamını etki edecek bütün politikalar) düzenlene bilir durumda.

ikinci resim Local Policy. Pasword policy ve diğer domain ortamına etki edecek diğer politikalar gibi düzenleme yapmanıza müsade etmeemktedir.

mevcut yapınızı kontrol etmenizi öneriyorum.

[img] [/img]

[img] [/img]

Gönderildi : 21/09/2011 00:51

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey günaydın.

Bizim Default Domain Policy  Not Defined olduğu için Local policy üzerindeki password policy ou lar üzerinde geçerli oluyor.

Domain Admin şifresinin Default Domain Policy den etkilenmemesi için ne yapabiliriz?

Not:Def.Dom.Pol. enforce durumda.. 

Gönderildi : 21/09/2011 11:58

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Block
inheritance Policy yapabilirsiniz.

Gönderildi : 21/09/2011 23:42

Paylaş: