Sadece exchange yed...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sadece exchange yedekleme  

  RSS
Gündüz Noyan
(@GunduzNoyan)
Üye

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/10/31/windows-server-backup-ile-exchange-server-2007-yedek-almak.aspx


yukarıdaki konuda bize anlattığınızı aynen uygulayarak yedekleme yapıyorum. Fakat benim exchange datalarım da C de . Eskiden exchange de sorun olduğu zaman yine sizin sitenizden edindiğimiz bilgilerle exchange kurtarıyorduk ve en kötü rahatlıkla aldığımız yedekten geri yüklüyorduk.


Benim öğrenmek istediğim yukarıda anlatıldığı gibi tüm sistem yedekleniyor. Olur da exchange çökerse bir sorun yaşarsak sadece exchange datalarını bu yedekten yüklemek mümkünmü?


Teşekkür ederim


Gündüz BELİBAĞLI

Alıntı
Gönderildi : 12/09/2011 18:37
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Yukarıdakş makale exchange backup üzerine.Exchange verilerinde bir sorun olduğunda geri dönebilmeniz için.Siz exchangeninde üzerine kurulu olan sistemde bir sorun olduğunda tamamını geri dönmek istiyorsanız sistemi imaj şeklinde yedeklemelisiniz volume bazında.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2011 19:22
Gündüz Noyan
(@GunduzNoyan)
Üye

Rıza bey evet yukarıdaki makale aslında aslında exchange tekbaşına bir yerde kurulduğu düşünülerek yazılmış. Fakat benim sistemimde exchange c directory sinde diğer yazılımlarımda ..


Eskiden Microsoft Information Store u durdurarak exchange yi yedekliyebiliyorduk. Yeni server'da Small Business Server 2008 yüklü içeriğinde olan exchange sürümüde Microsoft Exchange Server 2007 . ben zaten her akşam sistemin full image ını alıyorum. Ama eskiden olduğu gibi MIS servisini durdurup exchange i yedekliyemiyorum. Örneğin ****.edb uzantılı üç dosya için kullanılıyor hatası alıyorum.


Sormak istediğim sadece Exchange directory sini herhangi bir sorun olduğunda geri dönebilmek için nasıl yedekliyebilirm.


Teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2011 19:40
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Siz sadece exchange yedeklemesi yapacaksanız eğer makaledeki gibi yedeklemelisiniz.Sizin sorunuz sanırım biri mail sildi mailbox silindi geri dönmem nasıl olacak konusunda.Exchange zaten silinen öğeleri default 14 günde geri çağırma imkanı verir.Tek bir kişiyi geri dönmek için recovery database mantığını kullanabilirsiniz.Bu ön bilgilerden sonra ben sadece exchange verilerini yedekelemek isterim derseniz yukarıdaki makale sadece bu işlem için yeterli. Burada kafanıza takılan nokta nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 12:12
Gündüz Noyan
(@GunduzNoyan)
Üye

Şöyle belirteyim benim excange directory im yaklaşık 26 Gb.. Alınan back up 112 Gb büyüklüğünde bir imaj dosyası..


Diyelimki bugün şirkete geldik yaklaşık 50 kullanıcı telefon açıyor outlook çalışmıyor.


Sizde MIS sizde bu servisi tekrar stop start ediyorsunuz ama yine kullanıcılar exchange server a ulaşamıyorlar.


Eskiden http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/25/exchange-zerinde-eseut_3101_l-kullan-m.aspx  buradaki bilgilere göre ben defalarca exchange datalarımı kuratabildim. En kötü daha evvel yedeğini almış olduğum dir.edb, priv,edb, pub.edb dosyalarına geri döndum.


Umarım ne öğrenmek istediğimi anlatabilmişimdir.. Bugün benim kullanıcılarım outlook larını açamıyorlarsa yapacağım nedir..

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 13:06
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba windows server 2008 r2 ile gelen backup sisteminde exchangenin bulunduğu log ve database klasörlerini yedeklerseniz maillerdeki bir sorunda bunları geri dönmeniz yeterli olacaktır.Fakat exchange kurulu olan makinada herhangi bir sorun olursa sistemi komple geri dönem için ne yapmam gerekir diyorsanız bunun içinde exchange makinasının windows backupla imajını alırsanız sorun klamaz.Windows backupla yedek alıp geri dönme test edilmiş senaryolar ve sorunusuz çalışıyor. Ayrıca her yedekle loglar siliniyor ve yer açılıyor diskinizde.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 18:41
Gündüz Noyan
(@GunduzNoyan)
Üye

2008 r2 ile gelen backup sisteminde exchangenin bulunduğu log ve database klasörlerini yedeklerseniz .. demişsiniz işte bunu nasıl yapacağm.. Onu öğrenmek istiyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 19:08
Taner Sencan
(@TanerSencan)
Üye

Merhaba

Data protection manager 2010 ile backup alsanız almış olduğunuz backupları veya mailboxları  yedeklerini cok daha rahat geri dönebilirsiniz.  Sistem backuplarını vs. vs.  Benim önerim daha hızlı daha verimli olur . İyi çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 20:06
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Ayrıca dpm güzel öneri fakat paralı çözüm. Siz test makinasına bir exchange kurun o senaryoyu deneyin geri dönün bu sizin içinizi rahatlatan şey olacak gibi:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2011 20:26
Paylaş: