Forum

Windows 2008 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 Server ile Sistem Yapısı Olusturma Hakkında

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
371 Görüntüleme
(@BarisTabaklar)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar defter kitap üzerinde biraz çalıştıktan sonra bazı noktalarda birazda orucun etkisi ile çözüm üretemedik acıkcası. Aynı Network Üzerinde Çalışan Ortak Bazı Servis, Storage Ve İnternet Hizmetini Kullanan 2 Farklı Ünvana Sahip Olan Fakat Şu An Sadece Bir Firma Üzerine Domain Yapısı Kurulmuş Bir Yapımız Var Şirketimizde..

Mevcut sistemimizde bir adet 2003 server sunucumuz üzerinde DC,DNS,AD servisleri ve Exchange 2007 Kuruludur. Bu Sisteme Dahil Olan Firma İçindeki Kullanıcıların Yarısı Domain Üzerinde Yarısıda Workgroupda Çalışmaktadır.

Ayrıca Birde Ortak Sunucumuz Mevcut Ve Worgroupta Çalışmakta Servis Olarak da DHCP,Hyper-V ve Symantec Endpoint Manager Hizmeti Vermektedir.

Şimdi Öncelikli Olarak 2003 Olan Sunucumuzu 2008 e Upgrade Edip Üzerinde Exchange 2007 İle Eski Rolüyle Güncel Olarak Yoluna Devam Ettiricez.

Fakat Workgrupta Çalışan Makinalarımızıda İkinci Ünvanımız Dahilinde Domain,AD,Exchange Kurup Geri Kalan Kullanıcılarıda Bu Domaine Dahil Edeceğiz.

Fakat Bu Durumda Aynı Network İçinde Çoğu Şeyden 2 Tane Olması Gerekiyor DNS,AD,Exchange Hatta WSUS Server Ve Aklıma Şu An Gelmeyen Belki Diğer Servisler. Mantık Olarak Symantec Manager Ve DHCP Servisi Herhalde Bize 2 Domainli Yapıda Sorun Çıkartmayacaktır Diye Düşünüyorum Yani İki Domainede Hizmet Edebilir Aynı Anda Herhalde.

Ayrıca Sistemimizde 2008r2 sbs versiyonunuda kurabiliriz iki yapı için fazla kullanıcı olmadıgı için enterprise olayınada girmemiz pek anlamlı olmaz herhalde.

Bu Bilgileri Baz Alarak Bana Yapı Konusunda Tavsiyeniz Ne Olacaktır Networkü Ayırmadan Kolay Yolu Varmıdır Yoksa Var Ama Uzun Sürer En İyisi Networkü Ayır Mı Dersiniz Ne Dersiniz Görüşlerinizi Bekliyorum..

Not : Umarım Forumda Yanlış Yere Konuyu Açmamışımdır.. 

Gönderildi : 21/08/2011 17:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32998
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Her iki şirket mutlaka ayrı isim altında mı anılması gerekiyor ?

örneğin halic.com diye bir alan adın seçin altına istanbul.halic ve ankara.halic şeklinde child kurun, bu yani bu belki size pek alışık olmadığınız için garip gelebilir ancak domain isimleri hayali isimlerdir aslında, illaki firma ismi olması gerekmez.

sizin markanız cozumpark.com dur ancak domain isminiz halic.com hiç fark etmez.

Burada asıl karar bu iki çalışan gurubu tek bir domain altında çalışamaz mı ? Neden ayırma ihtiyacınız var ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/08/2011 18:53

(@BarisTabaklar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Her iki şirket mutlaka ayrı isim altında mı anılması gerekiyor ?

örneğin halic.com diye bir alan adın seçin altına istanbul.halic ve ankara.halic şeklinde child kurun, bu yani bu belki size pek alışık olmadığınız için garip gelebilir ancak domain isimleri hayali isimlerdir aslında, illaki firma ismi olması gerekmez.

sizin markanız cozumpark.com dur ancak domain isminiz halic.com hiç fark etmez.

Burada asıl karar bu iki çalışan gurubu tek bir domain altında çalışamaz mı ? Neden ayırma ihtiyacınız var ?

Hayır öyle bir kural yok tabiki fakat işin sorun yaratan kısmı mail sunucu tarafı yani child domainde ben diğer firma için exchange yapısını nasıl kurabilirim yada hepsini tek sunucudan nasıl yönetebilirim Domain,Exchange,Child Domain,Exchange gibi bir sonuç çıkmazmı böyle bir durumda.

Diğer sorunuzu bende kendime sordum fakat yine mail sunucu kısmı işi bozdu yani aynı DC altındaki exchange sunucusuna ikinci bir domainin mail sunucusu olması görevini verme imkanım varsa tabi neden olmasın. sanırım burdaki karın ağrısı ikinci firma için ikinci exchange kullanmak istemem o olmasa sorun ortadan kalkıcak gibi..

Gönderildi : 21/08/2011 19:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tek sorun mail ise bu sorun değil, tek domin altındaki exchange birden çok mail domainleri için hizmet verebilir ( ad domainleri için değil ).

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/08/2011 20:29

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Tek sorun mail ise bu sorun değil, tek domin altındaki exchange birden çok mail domainleri için hizmet verebilir ( ad domainleri için değil ).

Abi bu söylediğinden deli makale çıkar 🙂

Gönderildi : 22/08/2011 01:58

(@BarisTabaklar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

geçenlerde sitede bir makale incelemiştim exchange altında farklı domainden mail gonderme alma gibi bir makaleydi ancak tam manası ile ilk mail domaininin çalıştığı mantıkla çalışmıyordu hatta kullanıcının mailbox ayarlarından yapılan bir ayarla falan aktif ediliyoru demek istediğimi anlamışsınızdır zaten peki tam manası ile kullanabileceğimi anlatan bir makale varmıdır yada öneriniz nedir..

Gönderildi : 22/08/2011 02:03

(@BarisTabaklar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

heh bende tam o makaleden arıyordum :)) benden çok yaşıcaksın sanırım 🙂

Gönderildi : 22/08/2011 02:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

heh bende tam o makaleden arıyordum :)) benden çok yaşıcaksın sanırım 🙂

Aslında sistem çok basit, siz exchange üzerine bir domain tanımlıyacaksınız, eğer exchange ana domaine bağlarsanız ecxchange tüm alt domainlerdeki kullanıcıları görebilir. Bu şekilde onlara da mail adresi tanımlayabilirsiniz. Yani adamın domain uzantısının bir önemi yok piyasada ki eğitimlerde genelde aynı yerden alındığı için moda mod eğitimle veriliyor buda Exchange gibi devasa bir sistemin sadece bir domaine bağlı çaşılabilen bir sistem olduğu sanılıyor halbu ki exchange üzerinde aynı kullanıcı için yüzlerce mail tanımlanabilir ve yüzlerce şirket tek bir noktadan yönetilebilir. Hakan Hocanın tanımladığı yapıda şu alttaki gibi bir şey.

Measela sizin yapı buna benziyor ki exchange çok daha karmaşık yapıları kaldırabilecek bir sistemdir.

Gönderildi : 22/08/2011 02:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu hafta içi yazarım.

Gönderildi : 22/08/2011 03:08

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum hocam 🙂

Gönderildi : 22/08/2011 13:40

Paylaş: