Forum

Server 2008 Ad Upn ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Ad Upn Suffix

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
768 Görüntüleme
(@YusufSengor)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serverları yenileme çalışmasında Server 2003 Ad yapsını server 2008 e yükseltik ve tüm rolleri 2008 server üzerine aldık.

ama mevcut yapıda olan 2003 serverları henüz devre dışı bırakmadık. Burda hiçbir problem yok.

Server 2008 Ad deneme çalışmalarımızda (yapıdan farklı bir ortamda) server 2008 Ad ye Upn Suffix tanımladık.

20 karakterden uzun kullanıcı ismi olan bir kullanıcı açarak bu kullanıcı ile upn son ekini kullanmadan login olmayı başardık.

Ama sistemi mevcut yapıya kurduğumuzda ilk başta anlattığım gibi upn son eki eklemeden 20 karakterden uzun kullanıcılar login olamıyor.

problem nerden kaynaklanıyor olabilir.

yada upn son ekini kullanıcılara zorunlu hale getirmenin bir yolu varmı yani her kullanıcı domainde login olurken isim.soyisim@cozumpark.com olarak giriş yapsın istiyorum Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 02/08/2011 11:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Yusuf bey,

Öncelikle siz 20 karakterden fazla bir logon name ile logon oluyorsanız zaten UPN kullanıyorsunuz demektir, neden derseniz pre-windows 2000 için istesenizde zaten 20 den fazla karakter yazamıyorsunuz .

Burada merak ettiğim kendi domain ismini ilemi yoksa ek bi upn ile mi logon oldunuz ( test ortamında ), ve yine logon olduğunuz işletim sistemi windows xp mi yoksa windows 7 mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/08/2011 12:52

(@YusufSengor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Test ortamında tek upn kullandım ve Xp işletim sistemnde @cazumpark.com yazmadan 20 karakterden uzun kullanıcı ile login oldum

evet kendi domain ismi ile login oldu. 

bahsettiğim gibi çalışan sistemi 2008 upgrade ettikten sonra @cozumpark.com yazmadan login olamadım  bu durumda ya upn suffix i zorunlu hale getirecem yada çözüm bulmaya çalışacam.

Aklıma şu geldi aslında Curren domain functional level ile alakası varmıdır

2008 server üzerinde görünen resimdeki gibi

http://tinypic.com/r/v8ngc3/7

Gönderildi : 03/08/2011 00:54

(@YusufSengor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam

Problem çözüldü

aslında sadece yanlış ve eksik not almaktan kaynaklanmış

upn suffix @cozumpark.com olarak değil domain adı olarak girmek gerekiyormuş yani @local gibi

bu durumda  20 karakterden uzun kullanıcılar @local ekini kullanmadan login olabiliyorlar 

Yardımlarınız için teşekkür ederim... 

Gönderildi : 03/08/2011 12:46

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 03/08/2011 13:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Selam

Problem çözüldü

aslında sadece yanlış ve eksik not almaktan kaynaklanmış

upn suffix @cozumpark.com olarak değil domain adı olarak girmek gerekiyormuş yani @local gibi

bu durumda  20 karakterden uzun kullanıcılar @local ekini kullanmadan login olabiliyorlar 

Yardımlarınız için teşekkür ederim... 

Yoğunluktan bende geç dönüyorum,

lab ortamında bunu nasıl yaptığınızı ben anlayamamıştım zaten çünkü bu 20 karakter olayı DFL veya FFL ile ilgili değildir, 20 den fazla yazma durumunda mutlaka upn kullanmak zorundasınız. sizin cevabınızı ise ben tam olarak anlayamadım domain adı girmek gerekiyor kısmını ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2011 16:44

(@YusufSengor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Amacımız domain kullanıcılarından 20 karakterden fazla olanların login isimlerinin tam kulllanılmasıydı.

Upn suffix tanımlı oldmadığı için eski sistemde giriş yapılamıyordu upn suffix eklendikten sonra 20 karakterden uzun kullanıcılar tam login namelerini yazarak login oldu.

benim yanlışı yaptığı yer upn suffix domaini tam olarak yazmaktı aslında yanlış değil kullanıcılar [email protected] domainine login oldu ama amacım @local.cozumpark.com ekini kullanmadan login olabilmeleri idi.

upn suffix'i sadece local olarak eklediğim de kullanıcılar sadece login namelerini (20 karakterden uzun kullanıcılar) yazarak login oldular @local.cozumpark.com yazmalarına gerek kalmadı 

Gönderildi : 03/08/2011 21:05

Paylaş: