Forum

Windows 2008 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 Server Özel DNS Kurulumu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
431 Görüntüleme
(@sinan.caylak)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Soracağım sorunun tam adını bilmediğim için konuya bu şekilde yazma zorunda kaldım. DNS ve Active directory yapımızı windows 2003 server dan 2008 servere geçireceğiz. Şu anda elimizde windows 2008 server enterpirise versiyonu lisanslı olarak mevcut active directory ve dns kurulumlarını değerli hocalarımız makalelerinde çok güzel bir  şekilde anlatmış.

yapmak istediğim kurumun web ve mail server için bulunan dnslerini tek sunu altında toplamak yani anlatmak istediğim şudur. ben dns ve active directory mi örneğin cozumpark.com altında çalıştırmak yani ben client bilgisayarlarımı domaine alırken cozumpark.com adı altında domaine almak cozumpark.local adı altında almak istemiyorum. web ve mail sunucularımda aynı dns server üzerinde çalışmasını istiyorum. şuanki mevcut yapımda 2 tane dns server çalışıyor. 1 tanesi sadece web sayfası ve mail için dns olarak çalışıyor. 2'ncisi dns ise clientlerimin domain ortamında çalışması için  kullanılıyor. ben bu işlerimin tek sunucu üzerinden yürütmek istiyorum. Yeteri kadar açıklayıcı anlattım mı bilmiyorum. Bu Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 13/07/2011 01:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Migration yapacaksanız zaten domain cozumpark.local olacak, bunu değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz ?

Yani mevcut yapıyı ( cozumpark.local ) 2003 den 2008 e taşıyacaksınız, birde domain rename mi yapacaksınız ?

neyse bunlar sizin seçiminiz, sorunuzun cevabı ise,

cozumpark.com zone altında iki tane A kaydı açın

www   x.x.x.x

mail y.y.y.y birde MX record açmanız yeterli

bunu dns makalesini okuyarak yapabilirsiniz

Buradaki x.x.x.x ve y.y.y.y sizin dışarıda bulunan mail server ve web server ip adresleriniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2011 01:52

(@sinan.caylak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam Sıfırdan Sistem Kuracağız 2 tane makine düşünün birisinde cozumpark.com var bunun üzerinde cozumpark web sitesi ve mail server çalışıyor. diğerinde ise active directory kurulu client bilgisayarlar ona bağlı oda cozumpark.local yani domaine yeni bir xp client eklediğimizde cozumpark.local yazarak domaine alıyoruz. biz bunu bu şekilde değil hem active directory hemde web dnslerinin cozumpark.com altında çalışmasını istiyoruz.

Gönderildi : 13/07/2011 02:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961

anladım,

domain adı cozumpark.com olacak ve yine yukarıda yazdığım gibi iki kayıt ekleyeceksin ama artık MX kaydına gerek yok ( çünkü şirket içinde MX kaydını sorgulayacak başka bir mail server yok ) ve x.x.x.x ile y.y.y.y artık iç ip adresi olacak DC olmayan makine ip adresi yani.

Ayrıca eğer mail server içeride ise sizin alan adı için name server kimse ona zaten MX, PTR, SPF açtırmıştın zaten değil mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2011 11:50

(@sinan.caylak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam demek istediğinizi şu şekilde anladım yani ben 2 adet www için record A kaydı açacağım bi tanesinin record kayıtlarının bir tanesine internet statik ip mi yani root serverlarda kayıtlı ip adresimi (212.x.x.x) diğer record A kaydı içinde bu makinede kurulu olan ip adresi (192.x.x.x) adresi yazdığımda hem web ve mail için dns yönlendirmem çalışacak hemde clientlerimi active directorye eklerken aynı isimle domain ekleyebileceğimi anladım.mail sunucu için MX kaydınıda burada açmam gerekmiyor mu? PTR ve SPF kayıtlarının telekom üzerinden açmak gerekiyor diye biliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/07/2011 01:35

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Konuyu biraz farklı bakmak istiyorum eğer yanlış anlamazsanız. Şuanki yapınızda xxx.com olan zone bilgilerin durdugu dns dışarı açıkmı ? Eğer açıksa güvenlik açısından zaten bu zone local networkte tutmanız sakınca ama yok ben türküm bana bir şey olmaz diyorsanız hem xxx.local hemde xxx.com zone larını barındıran bir dns olur ve bu dns dışardan içeri natlanır dışardan gelen 53 udp isteklerine cevap vererek çalışıyor olur.

PTR kaydını ISP, SPF kaydınız siz açacaksınz.

Gönderildi : 14/07/2011 02:05

(@sinan.caylak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Eser Hocam Zaten şuan ki yapım anlattığınız şekilde zaten xxx.com zone bilgilerin durduğu dns dışarı açık ben dns sunucu için 2 farlı bilgisayarda dns kullanmak istemiyorum. sadece istediğim dışarıdan xxx.com dns ve içeride clientlerimin xxx.com altında çalışması istiyorum. ben active directory kurulumda dns yapılanmasını otomatik yapıyor. ben dışarıdan da xxx.com u DC makinamda çalıştırmak istiyorum. ayrı ayrı 2 adet DNS kullanmak istemiyorum.

Gönderildi : 15/07/2011 00:58

Paylaş: