Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server yedek

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@RamazanSivri)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Çalıştığım firmada 2008 yüklü bir server var,benim merak ettiğim şu server 2008 çökse bile aynen kaldığı yerden bire bir kopya ile devam etmek istiyorum.Bununla ilgili ne tavsiye edersiniz.veya nasıl yapılandırabilirim.teşekkürler

Gönderildi : 04/07/2011 13:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu Server üzerinde hangi roller yüklü ? Ne tür hizmetler veriyorsunuz kullanıcılara ? Buna göre çözümler değişecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2011 13:33

(@SelcukKurt)
Gönderiler: 60
Estimable Member

Merhaba.

Yapı ile ilgili bilgi vermemişsiniz. Eğer bu server DC ise, bir tane ADC kurarsınız bunlar birbiri ile replike olur. DC çökerse ADC ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 04/07/2011 13:34

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhabalar oncelikle yapiniz ne sekilde dir.Server Konfigrasyonu nedir ? Eger serveriniz RAID desketli ise sorununuzu cozebilirsiniz.

Ek bilgi olarak

RAID 1 (Mirroring)

Evet diğer RAID sistemimiz ise RAID 1, diğer adıyla disk “aynalama”.
“Aynalama” teriminden tahmin edeceğiniz üzere şu anlam ortaya çıkıyor :
2 veya daha fazla diskiniz var ve bu disklerin birisindeki bilgiler,
diğerine eş zamanlı olarak kayıt ediliyor. %100 veri güvenliği amaç
edinilmiş. Aniden disk göçtü diyelim. Hiç telaş yok. Bilgilerin
aynalandığı diskten dosyaları tekrar yeni ana diskinize kopyalayarak
olayı çözümleyebiliyorsunuz. Gördüğünüz üzere, RAID 1 sisteminin
diskten veri okuma performansına bir katkısı yok. Sadece, ECC (Hata
Bulma & Düzeltme ) işleminden dolayı yazma işlemi, yalnız başına
kullanılan tek diskli konfigürasyona göre bir yavaşlık gösterebilir.
Anlayacağınız üzere, performansın pek önemli olmadığı, verilerin önem
arz ettiği konumlarda RAID 1 sistemi çok işe yarıyor. Zaten bu
sisteminde tek amacı veri güvenliği.

RAID 0 + 1 ( Striping + Mirroring )

Yukarıda anlattığımız her iki yöntem, bu sistem çatısı altında
toplanmış. Hem veri güvenliği en planda tutulurken, performans artışı
da ihmal edilmemiş. Bu RAID konfigürasyonunu oluşturabilmeniz için en
az 4 diske ihtiyacınız var. İki disk bir dize oluştururken, diğer iki
disk bunların aynası oluyor yani eş zamanlı olarak yedeğini alıyor.
RAID 0 + 1 konfigürasyonunu kullandığınız sistemin veri güvenliğinin
yanı sıra, yazma ve okuma hızları iyileştiriliyor. Fakat fiyat
açısından bakıldığında, min. 4 diske ihtiyaç duyması pek de ucuza bu
işi halledeceğimiz anlamına gelmiyor. En az 4 disk dediğime bakmayın
IDE RAID kontrolcüler ile bu iş sadece 4 disk ile yapılabiliyor.

ALINTIDIR

Gönderildi : 04/07/2011 13:38

(@RamazanSivri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sistem den kısaca bahsedeyim;

yeni yapılanan bir yer eski bir server i var ama tüm sistem yenilenicek,1 server hp düşünüyorum (marka model tavsiye ederseniz sevinirim) ve 50 adet client olucak sistemde yani yeni yapılanan bir yer.Tek amacım server göçtüğünde hiç duraklamadan sistemin devam etmesi.teşekkürler

Gönderildi : 04/07/2011 14:34

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Hakan beyin de sordugu gibi ne tur islevi olacak bu server in ? 50 client olduguna gore AD olacaktir muhtemelen.bunun yaninda File Sharing yada Folder Rediraction ....vs vs ne yapmak istiyorsunuz tam olarak. ki buna gore cozumler uretebilelim.. hem sizin zamaninizi almayalim hemde sizi en iyi sekilde yonlendirebilelim.Bu arada server icin kabinet durumunuz nedir.

Gönderildi : 04/07/2011 14:38

(@RamazanSivri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tabi dc olucak ,serverde sql database yüklü ve ftp yi de serverda düşünüyorum.birde firewall olarak ne önerebilirsiniz.

Gönderildi : 04/07/2011 16:49

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Benim sahsi gorusum olarak FTP icin farkli bir yol dusunurdum server uzerinde yogunluk istemezdim sahsen Ornegin NAS olabilir en maliyetsizi FreeNAS olabilir onu mount edebilirsin.Hem de tum verilerin tek noktada durmaz.Firewall konusu cok daha detayli incelemen gerekli olan bir nokta ama giris seviyesi olarak benim onerim Cisco ASA5505 isini gorur.

Gönderildi : 04/07/2011 16:59

(@RamazanSivri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ftp derken aslında yapmak istediğim şu istanbul ve ankara arasında güvenli bir şekilde farklı userler kendi aralarında dosya transfer yapmak zorundalar bunun oto control ünü ben yapmak istiyorum. 

Gönderildi : 04/07/2011 17:19

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Guvenli sekilde birbirleri ile konusmalarinin en iyi yolu sizin orneginizde bence Site-to-Site VPN kurmaktir.

Gönderildi : 04/07/2011 17:44

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Site to Site ile şube ve merkez birbirine bağlanılır.Yeni sunucu ve eski sunucu organizasyona göre yapılandırılır.Hangisi uygun görülürse sunuculardan birisine file server rolü yüklenir.Paylaşım klasörleri oluşturulur.Klasör yetkilendirmeleri yapılır(Sistemde Active Directory olursa daha iyi ve kolay olur).Sunucuları paylaşım ile yormak istemem derseniz de bir adet NAS alınır,yapılandırılır ve sistem sağlıklı çalışır.Sisteminizi biraz daha açarsanız daha kapsamlı bir şekilde yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/07/2011 15:18

(@RamazanSivri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler bende nas düşünüyorum.yeni sunucuyu ibm mi hp mi karasız kaldım.tavsiyeniz nedir

Gönderildi : 06/07/2011 15:32

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Biz IBM satıyoruz ancak HP nin giriş seviyesi sunucularını beğeniyorum.HP nin teknik desteğide çok güzel.Profesyonel seviye sunucularda tabiki IBM ancak o kadar yatırım yapamayacağım dersen HP yi öneririm.Bu arada sunucuda sql rolü olacak demiştin. Daha önce bir yere kurduğum sistem şöyle idi.

1. sunucuda AD,DHCP,DNS,RRAS rolleri ve SQL 2000 kullanan bir otel otomasyonu vardı.

2. sunucuyu ADC yaptım.SQL 2000 i kurdum ve diğer database ile replikasyon yaptırdım. Dolayısı ile 1. sunucu tamamiyle çökse bile sql kendisini replike edip diğer sunucunun database ine de yazım yaptığından veri kaybı söz konusu bile olamaz.Bire bir yedek sunucu olmuştu.Böyle birşey düşünebilirsin kendi yapın için.

Gönderildi : 06/07/2011 16:09

(@RamazanSivri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

büyük bir proje olucak fikirleri değerlendiriyorum 3 senedir bu meslekten uzak kaldım haliyle su durmuyorsa teknolojide durmuyor.sağlam yapısal bi sistem olsun diye taze bilgilerden istifade ediyorum.sunucu da ibm gerçekten güzel o kadar yapı kurdum daha arıza yapanını görmedim

Gönderildi : 06/07/2011 17:24

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Yapınızda Hp server kullanmanızı öneririrm. Yaptığım projelerde hp server öneriyorum ve sağlma yapı. Ek olarak eğer maliyet sorun olmayacaksa hyper-v üzerinde failover yapısnı kullanabilirsiniz. Host makinelerden biri down oldugunda guest vmler diğerine geçecek ve yapı çalışmaya devam edecektir. Ayrıca 2008r2 enterprise lisansı alırsanız host içerisine 4 guset os kurabiliyorsunuz. 2008 r2 datacenter lisansı alırsanız ise istediğiniz kdar os kurabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 11/07/2011 02:32

Paylaş: