Forum

GPO ile domaindeki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ile domaindeki oyunları yasaklama

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
704 Görüntüleme
(@TahsinSahin)
Gönderiler: 163
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

GPO ile domaindeki oyunları yasaklama işlemini nasıl yapabilirim.Teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2011 15:31

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

oyundan kastınız windowsun üzerinde gelen oyunlar mı yoksa 3. parti kurulan veya online oyunlar mı?Biraz açabilir misiniz konuyu?

Gönderildi : 07/06/2011 19:42

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Restirction Policies ile Windows oyunlarının Path bilgisini girere engelleyebilirsiniz.

https://i0.wp.com/cozumpark.com/mklresim/GroupPolicyGPO_A9/clip_image029_thumb.jpg?w=1220&quality=89

Gönderildi : 07/06/2011 19:46

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki hocam yazmış olduğun yeni sertefika kuralının yolunu ne gösterdin. Bende şimdi senin disable ettiğin cmd.exe ..... başlayan alan yok bunu kendim oluşturmak zorundayım. yolu ne göstereyim.

Gönderildi : 13/06/2011 14:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Default Dom. policyde User Config-Administrative Templates'in içerisinden Don't Run Spesified windows application gibi bir sey olacak, orayı enable edip exe adlarını yaz, istedigin herhangi bir uygulama açılmaz.

Path veya hash rule ile de yapabilirsin ama path rule'ları oyunun pathini değiştirerek kolayca aşarlar, şahsen bana bi policy uygulansa oyunu bi yere kopyalar ordan açarım 🙂

Gönderildi : 13/06/2011 19:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba

hocam tam yerini söylermisiniz 

Gönderildi : 15/06/2011 01:13

(@cozumpark)

Start - Programs - Adminsitrative Tools - Group Policy Management - Group Policy Objects -  Default Dom. policyde User Config-Administrative Templates'in içerisinden Don't Run Spesified windows application

Gönderildi : 15/06/2011 14:41

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Alper hocam ben yerini derken onu kastetnmedim. Dediğiniz alanı biliyorum. Benim sistemimde orada yeni bir kural oluştur diyor. ben yeni bir kural oluşturacam fakat şunu diyor yeni yazılım ilkesi oluştur burada da yasaklayacağımız şeyin yolunu göstermemi istiyor. onu bulamadım.

Gönderildi : 20/06/2011 18:30

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Kimin bilgisayarında kurulu ise \\bilgisayarismi veya IP\c:\program files\vs... path gösterin yeter.

Gönderildi : 20/06/2011 18:38

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ufuk hocam ben ip yazdımc c:\spider.exe yazdım ama yemedi. başka ne yazabilirim. açık yazabilirmisiniz.

Gönderildi : 20/06/2011 23:03

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Eğer yolu doğru yazdıysanız bağlanmanız gerekir kesin olarak ip deneyin olmazsa isimle deneyin

Kolay gelsin.

Gönderildi : 21/06/2011 04:37

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki ufuk hocam toplu bir şekilde nasıl yapacam. tüm domaindeki makinalrı

Gönderildi : 21/06/2011 12:18

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Yasaklama yapmak istediğin userları OU altına toplayıp , policy uygulamanız yeterli.

Ayrı OU'lara da yapabilirsiniz. Muhasebe ayrı , Satış ayrı gibi vs..

Gönderildi : 21/06/2011 12:27

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

işte hocam bu policy ne olacak bana örnek gönderebilirmisin. hatta resmini çekiip te olur. ben bunu bir türlü yapamadım. sistemde zaten organize unitedler var .

Gönderildi : 21/06/2011 12:32

(@cozumpark)

* Yeni bir OU aç ve yasak uygulamak istedigin bilgisayarları buraya taşı

* OU'ya sağ click properties, group policy'ye geç ve create a new policy deyip bir isim ver, örnegin: block games.

* Policy üzerinde çift click veya tek click , Edit yaparak Group Policy Management' ı aç.

* Computer Configuration --> Windows Settings --> Software Restriction Policy sağ click New Software Restriction Policies

* Sağ tarafta ilgili  alanları göreceksin, Additional Rules'a gir, sağ tarafta boşlukta Sağ click: New Hash Rule'a bas

* File information kısmına istedigin herhangi bir şey yaz, yazmasan da olur

* Security Level : Disallowed olacak

* Browse' a tıkla, network path kabul etmez, kendi bilgisayarındaki oyun path' i neyse onları gir. Yukarıda yazdığımdan da yola çıkabilirsin.

Gönderildi : 22/06/2011 14:11

Paylaş: