Forum

ADC windows server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ADC windows server 2008 R2 hakkında.

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapımız da 1 adet windows server 2003 sp2 DC bulunmakta.1 adet w2k8 r2 sp1 kurulumu yaptık ve DC de  adprep ile schema updatelerini yaptık.Benim kafama takılan bir konu var.Şimdi 2008 serverı ADC olarak yapılandırdıktan sonra 2003 DC down olduğunda 2008 ADC devreye girmesi icin ADC yi sadece global catalog yapmam yeterli olucak mıdır?Çünkü FSMO rollerini hemen tasımıcam totalde 25 adet server bulunmakta daha sonra 2008 serveri DC yapıcam.Global catalog yapmam halihazırda ki 2003 server DC de bir sıkıntı (DNS,DHCP...) oluşturur mu?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/05/2011 16:40

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

2008 ADC niz eğer client larınıza dhcp üzerinden ikinci dns olarak ip lerini dağıtıyorsanız zaten devrededir. 2008 ADC nizi de Global Catalog olarak belirleyin. 2003 DC niz uçtuğunda rolleri zorla üzerine almanız (sieze) yeterlli olacaktır. Bu işlemin ardından 2008 ADC niz üzerinde DNS, Global Catalog ve diğer roller olduğunda client larınız ve sunucularınız sorunsuz olarak çalışmaya devam edecektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/05/2011 17:28

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam merhaba,

Bu şekilde ayarladığım durumda birincil dns gene 2003 serverin olucaktır yani eski ip den sorgulamalar devam edicek ve diğer FSMO rollerini iler ki zamanda tasıdıgımda da DHCP den dns olarak 2003 kaldırdıgımda kullanıcı tarafında bi sıkıntı yasanmıcak fakat serverlarda ve security urunlerinde elle duzeltmeleri yapmam gerekicek diye anladım doğrumudur hocam.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/05/2011 17:41

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam merhaba,

Bu şekilde ayarladığım durumda birincil dns gene 2003 serverin olucaktır yani eski ip den sorgulamalar devam edicek ve diğer FSMO rollerini iler ki zamanda tasıdıgımda da DHCP den dns olarak 2003 kaldırdıgımda kullanıcı tarafında bi sıkıntı yasanmıcak fakat serverlarda ve security urunlerinde elle duzeltmeleri yapmam gerekicek diye anladım doğrumudur hocam.Ayrıca 2003 server daki DNS server da  forward lookup zonelarda zone transfer de yeni 2008 adc yi only the following server secip eklemem gerekir mi?

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/05/2011 17:44

(@m-hakancan)
Noble Member

DHCP den silmenize gerek yok aslında, ikincil dns sunucu olarak 2008 sunucunuzun ip adresini verebilirsiniz. Client lar dns den ilk adrese ulaşamadıklarında ikinci dns adresini deneyeceklerdir. Sadece elle ip verilen sunucularınızda ikincil dns bölümünde 2008 Adc nizin ip adresini eklemeniz gerekecek.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/05/2011 18:30

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

BU yapıda sadece global catalog ve dns kurulumu yapıyorum ADC de .FSMO ları taşımıyorum benim birincil DNS serverim hala eski server olucakdır değil mi? 

Gönderildi : 24/05/2011 18:32

(@m-hakancan)
Noble Member

Doğrudur Adc kurulumunuzda DNS kurulumunu da yapın yada kurduysanız DNS rolünü ekleyin. FSMO ları taşımanıza gerek yok. İsterseniz rolleri paylaştırabilirsiniz. İlk DNS sunucunuz Primary DC niz olacak ikinci DNS sunucunuz Additional dc niz olsun. Tabi dc lerinizin de ikincil dns lerine birbirlerinin ip lerini girmeyi atlamayalım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/05/2011 18:51

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

Bilgi için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 24/05/2011 18:52

(@m-hakancan)