Forum

Active directory Ro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active directory Rol Aktarma

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
765 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar...Sistemimizdeki server ın a.d.rollerini yeni makinaya aktardık.Eski server ı biz çıkarmak istiyoruz.Bunuda denedik fakat çıkardıgımız zaman sistemde bazı kullanıcılarda ag üzerine erişimde gözle görülür yavaşlıklar meydana geldi.Bunun nedeni nedir?A.D. i uninstall mi etmemiz gerekir?

Gönderildi : 23/05/2011 15:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullanıcılarınızın dns adreslerini yeni sunucu olacak şekilde değiştirdiniz mi? Ortamdan çıkarmak derken nasıl çıkarmaya çalışıyorsunuz?5 rolü aktardıktan sonra eski dcyi dcpromo ile ortamdan kaldırmayaı denedinizmi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/05/2011 15:54

(@Anonim)

bu aktarım nasıl yapılıyor biraz detay verirmisisn rıza hocam

Gönderildi : 23/05/2011 16:14

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Active Directory'i kurduğunuz gibi  uninstall  edebilirsiniz  roller  otomatik  olarak diğer additional dc ye  taşınacaktır ..

Gönderildi : 23/05/2011 16:36

(@Anonim)

Aktarım yaptıgın serverın global catalog oldugundan emin ol.Active directory site and services üzerinden manuel replikasyon gerçekleştir.1-2 gün bekle sonra eski dc kaldır.

Gönderildi : 23/05/2011 16:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Videoyu http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-active-directory-rollerinin-fsmo-ta-nmas.aspx  incelermisiniz. Adım adım anlatılmaktadır.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/05/2011 17:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim.biz sistemdeki a.d yi kaldırmadık,server ı tamamen çıkardık farklı bi görevde kullanmak için.Acaba bu yüzden olabilir mi yavaşlık?

Gönderildi : 23/05/2011 19:48

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

• Çıkardığınız serverı formatladınız mı?
  • Eğer öyle ise Active directory site and services kısmında eski serverı görüyorsa repilkasyon yapmak istiyor ve bulamıyor olabilir.
  • Bu durumda metadata cleanup yapmalısınız. Eski serverı ortamdan kaldırmak için.
  • Makaledeki işlemleri yapabilir ya da buradaki scripti kullanabilirsiniz. Seçim size kalmış.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/05/2011 19:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Server ı formatlamadık daha.Site and Services kısmında server şu anda hala baglı oldugu için ikiside görünüyo.Çıkardıktan sonra burda görünmemesi gerek sanırım.

Gönderildi : 23/05/2011 20:04

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Şöyle anlatayım. Ortamdan çıkarmak istediğiniz server 2 olsun. Yukarıda verdiğim gibi rolleri server1 e aktardıysanız. Bu durumda server1 dc, server 2 adc olmakta. Siz server2 yi ortamdan çıkarmak isityorsanız dcpromo ile önce kaldırmalısınız. Burda dikkat edeceğiniz nokta,

ADC serverimizi domainimiz üzerinden kaldırırkne Bu sunucu etki alanındaki son etki alanı denetleyicisi dir kutusunu işaretlemememizdir. http://www.cozumpark.com/forums/thread/252310.aspx  Bu işlemden sonra server2 yi çıkarıp kullanbilirsiniz.

Bir önceki postta belirttiğim metadata cleanup ise bu servera ulaşılamıyor yada siz direkt olarak ortamdan ladınız ve formatladınız şeklinde bir işlem olduysa kullanabilirdiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/05/2011 20:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

çok teşekkürler ugur.denicez

Gönderildi : 23/05/2011 20:35

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Rica ederim. Buradan geri döüş yaparsınız.

Gönderildi : 23/05/2011 20:36

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar

dcpromo komutunu çalıştırdıgımızda bize son kısımda şu hatayı veriyor :

"the specified domain either does not exist or could not be contacted"

bu hatanın nedeni nedir?

Gönderildi : 24/05/2011 18:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı