Forum

Server 2008 TS Kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 TS Kullanıcı Masaüstü

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,094 Görüntüleme
(@BurakDALYANDA)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle iyi günler dilerim;

Son zamanlarda Windows Server 2008 üzerine çalışmaya başladım. Domain, Uzak Masaüstü ayarları, Group Policy ayarları ile ilgili bütün ayarlamamı yaptım. Server a RDP bağlantılarım sorunsuz.

Benim yapmak istediğim şey RDP ile bağlantı yapan "Remote Desktop User" grubuna üye herbir kullanıcımın bağlantıdan sonraki masaüstü simgelerini ayarlamak. Örneğin server üzerinde mevcut bir dosyanın kısayolunu, yüklü bir programın kısayolunu vs. belli bir grubun her kullanıcısına aktarmam gerekli. Ancak nasıl yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok....

Bu konuyla alakalı araştırma yaptım yanlız hiç ip ucu bulamadım...

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 12/05/2011 14:14

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

tüm kullanıcılar için kısayolları C:\Documents and Settings\All Users\Desktop buraya atarsan olur. (not:2003 ts için yazdım 2008 için yerine bakıznız)

özellikle bir OU yada gruba nasıl derseniz kısayol kopyalamalı bir batch file ile olur sanırım site içerisine bakar mısın ?

Gönderildi : 12/05/2011 19:34

(@BurakDALYANDA)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkürler. 

Server 2008 R2 de Ortak bölümünde Desktop klasörü mevcut değil. Bu nedenle başlangıç scripti uyguladım. Site içerisinde mevcut.

Sorunu çözmüşken anlatmamak ta olmaz. Aynı şeyi arayanlar vardır belki.

Öncelikle sunucu yöneticisinde daha önce oluşturduğumuz GPO yu düzenlemek için açıyoruz. Ben kullanıcı bazında çalışma yaptığım için;

Kullanıcı Yapılandırması \ İlkeler \ Windows Ayarları \ Komut Dosyaları (Oturum açma/Kapatma) \ Oturum Aç yolunu izledim.

Açılan pencerede Ekle tuşuna basıp aşağıda kodlarını verdiğim Visual Basic Script'ini ekliyoruz.

KODLAR:

set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
strDesktop = WshShell.SpecialFolders("Desktop")
set oUrlLink = WshShell.CreateShortcut(strDesktop & "\Ortak.lnk")
oUrlLink.TargetPath = "d:\Ortak"
oUrlLink.Save

________________________________________________________________________________

Bu kodları bir not defterine yapıştırıp masaüstü.vbs olarak kaydedin.

NOT: Eğer birden fazla kısayol eklemek isterseniz masaüstü.vbs scripti kodlarının en altına aşağıdaki kodu ekleyip düzenleyin.

KODLAR:

set oUrlLink = WshShell.CreateShortcut(strDesktop & "\Ortak.lnk")
oUrlLink.TargetPath = "d:\Ortak"
oUrlLink.Save

Gönderildi : 13/05/2011 17:59

Paylaş: