Forum

Shut Down butonunu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Shut Down butonunu kaldırmak

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
7,537 Görüntüleme
(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Kullanıcıları administrator grubundan cıkarmadan shutdown butonunu nasıl kaldırabilirim.

Not : Makina üzerinde 2003 kurulu domainde fakat adc değil.

Gönderildi : 16/06/2008 16:28

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba Murat, Gpo bilgisayar ayarları - güvenlik ayarları -  yerel ayarlar - kullanıcı hak atamalarından bilgisayarı kapat ( shut down the system ) ayarında ki administrators grubunu çıkarıp sadece pc yi kapatmasını istediğin kullanıcıları ekleyebilirsin.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 16/06/2008 17:07

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serhat. mükerrer bir post actıgımın farkında değilim kusura bakma. Fakat bu dediğini yaptım.olmadı. henüz serverı restart etme sansım olmadı. edeyim yazacagım buraya.

Gönderildi : 16/06/2008 18:12

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serhat. mükerrer bir post actıgımın farkında değilim kusura bakma. Fakat bu dediğini yaptım.olmadı. henüz serverı restart etme sansım olmadı. edeyim yazacagım buraya.

Serhat Bey ;

sizin söylediğiniz gibi yaptım fakat kullanıcılar o servera domain accountlarıyla giriyorlar. sizin dediğiniz ayarlar serverın localinde gecerli galiba. local olarak kimse baglanmıyor. domain ortamındayken sadece bu serverın shut down butonunu kaldıracak baska bir yöntem varmı acaba ?

Gönderildi : 16/06/2008 19:25

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Siz, kullanıcıların kendi pcleri üzerindeki shut down butonunu mu kaldırmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 16/06/2008 21:49

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hayır Serhat Bey Kullanıcıların kendi pcleri üzerindekini değil. serverlarımdan bitanesinin üzerinde ki shutdownu kapatmak istiyorum. Bu servera baglanıp IK programı kullanıyorlar. yanlıslıkla sürekli makinayı ya restart ediyorlar yada shutdown ediyorlar program calısırken aniden kapanması DB ye büyük zarar veriyor.

Gönderildi : 17/06/2008 11:56

(@serhatakinci)
Famed Member

Ok Serkan'ın yularıda vermiş olduğu ayar ile yapabilirsin bunu.

Server üzerinde Başlat>  Çalıştır> gpedit.msc

Serkanın vermiş olduğu yerde "Sistemi kapat" ayarındaki tüm gurupları sil ve sadece server'ı kapatmasını istediğin kullanıcıyı buraya ekle (administrator ve ya diğer kullanıcılar). Sonra bir kez server'ı yeniden başlat.

Verdiğin kullanıcılar dışında kimse server'ı kapatamaz. Kapat butonunu görürler ama tıkladıklarında kapat fonksiyonu gelmez.

Gönderildi : 17/06/2008 12:39

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ok Serkan'ın yularıda vermiş olduğu ayar ile yapabilirsin bunu.

Server üzerinde Başlat>  Çalıştır> gpedit.msc

Serkanın vermiş olduğu yerde "Sistemi kapat" ayarındaki tüm gurupları sil ve sadece server'ı kapatmasını istediğin kullanıcıyı buraya ekle (administrator ve ya diğer kullanıcılar). Sonra bir kez server'ı yeniden başlat.

Verdiğin kullanıcılar dışında kimse server'ı kapatamaz. Kapat butonunu görürler ama tıkladıklarında kapat fonksiyonu gelmez.

Serhat bey yukarıda sizin anlattığınızı yapıyorum. serverın kendi localinde işe yarıyor fakat domaindeki bir accountla yada domain admin accountla log on olduğumda  ' shut down' kaldırılmamıs olarak görüyorum. domaindeki bir accountla log on olunduğunda shut down fonksiyonu deactive olabilir mi ?

Gönderildi : 17/06/2008 13:51

(@serhatakinci)
Famed Member

Localinde işe yarıyor diyorsun. Peki işe yaramayan durum nedir??

Yani kullanıcıların nasıl oturum açıyor da işe yaramıyor onu anlayamadım. Uzak Masa Üstü bağlantısi ile mi oturum açıyor? Gidip serverın konsolunda mı oturum açıyor? Ayarı doğru uyguluyorsan her iki şekilde de butonun çalışmıyor olması lazım.

Gönderildi : 17/06/2008 14:15

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Localinde işe yarıyor diyorsun. Peki işe yaramayan durum nedir??

Yani kullanıcıların nasıl oturum açıyor da işe yaramıyor onu anlayamadım. Uzak Masa Üstü bağlantısi ile mi oturum açıyor? Gidip serverın konsolunda mı oturum açıyor? Ayarı doğru uyguluyorsan her iki şekilde de butonun çalışmıyor olması lazım.

Size şöyle anlatayım o zaman

- makine domainde kullanılacak,

- kullanıcılar shut down yapamayacak,

- Admin yetkileri silinmeyecek,

Localde gp den kaldırdım shutdown u, local user local admin vs accountlarda shutdown yok. Fakat Domain accountla girince shutdown cıkıyor. domain GP den yapamıyorum o zaman btün makinelerde shutdown olmayacak. Çözüm Önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 17/06/2008 16:24

(@serhatakinci)
Famed Member

🙂 senin atladığın bi nokta var.

Bu işlem basittir. Hem local hesaplara, hemde domain hesaplarına etki eder. Yeterki policy içinde uygun gurubu yada kullanıcıyı göster..

Sen policy içerisinde, bu bilgisayarı sadece Murat kullanıcısı kapatsın dediysen, enterprise admin de logon olsa, domain adminde logon olsa kapatamaz!!

GP olayı ise; yeni bir OU oluşturup, kapatılmasını istemediğin computer account'u bu OU altına taşı ve bu OU ya bir Policy bağlayarak ayarı uygulu. Böylece sadece bu PC'e etki eder.

Bu arada öncedende söylediğim gibi; ayarı uyguladıktan sonra kapat butonu görünüyor olabilir ama tıkladığın zaman "sistemi kapat" seçeneği gelmez!!! 

Gönderildi : 17/06/2008 17:11

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

🙂 senin atladığın bi nokta var.

Bu işlem basittir. Hem local hesaplara, hemde domain hesaplarına etki eder. Yeterki policy içinde uygun gurubu yada kullanıcıyı göster..

Sen policy içerisinde, bu bilgisayarı sadece Murat kullanıcısı kapatsın dediysen, enterprise admin de logon olsa, domain adminde logon olsa kapatamaz!!

GP olayı ise; yeni bir OU oluşturup, kapatılmasını istemediğin computer account'u bu OU altına taşı ve bu OU ya bir Policy bağlayarak ayarı uygulu. Böylece sadece bu PC'e etki eder.

Bu arada öncedende söylediğim gibi; ayarı uyguladıktan sonra kapat butonu görünüyor olabilir ama tıkladığın zaman "sistemi kapat" seçeneği gelmez!!! 

Hocam Sonunda Ufak bir püf noktayla olayı çözdüm tesekkür ederim sizlere.

Gönderildi : 17/06/2008 18:25

(@serhatakinci)
Famed Member

Neymiş peki o ufak nokta ?

Gönderildi : 17/06/2008 19:52

Paylaş: