Forum

Tüm kullanıcıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tüm kullanıcılara Varsayılan yazıcı eklemek

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
419 Görüntüleme
(@kenangunay)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Etki alanında bir bilgisayarda birden fazla kişi kendi kullanıcısı ile oturum açınca doğal olarak her birine teker teker tanımlamak gerekiyor.

örneğin example kullanıcısına \\10.34.1.22 deki yazıcıyı bağlıyoruz ama sonra o bilgisayarda studen kullanıcısı oturum açınca ip den bağlanmasına gerek kalmadan direkt olarak varsayılan yazıcısı olmasını nasıl sağlarım ?

Microsoftun makalesi var fakat onda yapamadım 🙂 

http://support.microsoft.com/kb/252388/tr

Yapamadım bunu 🙁 Teşekkürler. 

Gönderildi : 07/04/2011 02:41

(@handbreake)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba,

Aynı sorunu ben de yaşamıştım, şu şekilde çözdüm.
Öncelikle bu yazıcıyı bir makine üzerinden paylaştırmanız şart. Makine üzerinden paylaşım derken bunun ip printer olduğunu ve buna gerek olmadığını düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum. Ancak ip üzerinden bağlamak için de olsa bir makineye bunu eklemelisiniz. Ben DC üzerinde yaptım bunu.

DC'de add port diyerek yazıcının ip adresini girdim ve bu port üzerinden tanıttım, daha sonra additional driverlarla birlikte yazıcımı paylaşıma açtım.

GPO'da kullanıcılar için point and print yeteneğini enable ettim. Ve yine policylerde Preferences > Control Panel Settings > Printers kısmına bu yazıcıyı bir kullanıcıya tanıtır gibi tanıttım. 

Bu işlemlerden sonra yazıcı eklemek isteyen kullanıcı add network printer dedikten sonra karşısına bu yazıcı otomatik olarak çıkıyor. Kullanıcı tıklayıp next diyor ve yazıcı kurulmuş oluyor. Yazıcı kullanıcıya kurulduktan sonra portunu kontrol ederseniz yine yazıcının network ip'sini görürsünüz. Böylece kullanıcı printer'a direk network ipsi ile bağlanmış oldu. Yani paylaşıma açtığımız bilgisayardaki printerı sadece printer kurulum aşamasında kullandık, bundan sonraki print işlemlerinde arada sunucu olmadan direk printera gitmiş olacak işlemlerimiz. 

Gönderildi : 07/04/2011 13:11

(@kenangunay)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

nasıl yani tam anlayamadığım şu nokta ?

Makkine üzerinden paylaşım derken bunun ip printer olduğunu ve buna gerek olmadığını düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum. Ancak ip üzerinden bağlamak için de olsa bir makineye bunu eklemelisiniz. ??

açabilrimiyiz biraz ?

Gönderildi : 07/04/2011 21:24

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Yazıcılarınızın tipi ne (LPT , Network) ? 

Sunucu üzerine yazı eklemelerini Administrator hesabıyla console olarak bağlanıp yaptığınızda bu sorunu yaşamamamız gerekiyor. Fakat burada yazıcının tipi çok önemli bazıları bunu desteklemekte.

Bizde çok fazla kullanıcı sirkilasyonu ve printer olduğundan  bu işi user logon script ile çözdük. Aşağıda yazdığımız script i ekledim. inceleyin isterseniz.

Dim NewPrinters(10)
Set WshNetwork = CreateObject("WScript.Network")
Set oPrinters = WshNetwork.EnumPrinterConnections
NewPrinters(1) = "\\sunucu\printer1"
NewPrinters(2) = "\\sunucu\printer2"
For i = 0 To oPrinters.Count - 1 Step 2
    If Left(oPrinters.Item(i + 1), 2) = "\\" Then
        PrinterPath = oPrinters.Item(i + 1)
        PrinterVar = False
        For j = 1 To UBound(NewPrinters)
            If PrinterPath = NewPrinters(j) Then
                PrinterVar = True
            End If
        Next
        If PrinterVar = False Then
            WshNetwork.RemovePrinterConnection PrinterPath, True, True
        End If
    End If
Next
For j = 1 To UBound(NewPrinters)
    PrinterVar = False
    For i = 0 To oPrinters.Count - 1 Step 2
        If Left(oPrinters.Item(i + 1), 2) = "\\" Then
            PrinterPath = oPrinters.Item(i + 1)
            If PrinterPath = NewPrinters(j) Then
                PrinterVar = True
            End If
        End If
    Next
    If PrinterVar = False Then
        WshNetwork.AddWindowsPrinterConnection NewPrinters(j)
        If Right(NewPrinters(j), 3) = "printer1" Then
            WshNetwork.SetDefaultPrinter NewPrinters(j)
        End If
    End If
Next

Gönderildi : 07/04/2011 23:09

Paylaş: