Forum

Hangi Server İşleti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi Server İşletim Sistemini Seçmem Lazım ?

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
501 Görüntüleme
(@SebahattinYUREKLi)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ....

Uzun zamandır siteyi takip ediyorum ve hocalarımızın yazdığı makaleleri okudukça yeni bilgiler edinmek gerçekten mutluluk verici. Benim hocalarımıza ve bilgili olan diğer arkadaşlarımıza bir kaç sorum olacak. Çalıştığım şirkette yeni bir yapılandırılmaya gidiyoruz bu yüzden de bilmediğim bir kaç konuyu açıklığa kavuşturmam lazım. Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

1 - Serverlar internet ortamına açılmamış. Bunları internet ortamına açmam için ne gibi yapılandırmalar yapmam gerek ?

2 - Serverlar da Windows SBS 2003 kurulu 2008 R2 ye upgrade etmem gerek mi ? Gerekse Nasıl bir lisanslama satın almam lazım ?

3 - Serverlarda Logo Muhasebe Yazılımı kullanılmakta ? 2 tane şubeyi ana merkezde ki Logo yu kullanmalarını sağlamam gerek ? Bunu nasıl yapabilirim ?

4 - Dışarıda ki elemanların server üzerinden logoya bağlanıp sipariş geçmeleri , ödeme girmeleri veya müşteri bilgilerini  görmeleri gibi olaylar var . Bunu cep telefonundan nasıl gerçekleştirebilirim ?

Bu sorulara cevap vererek beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim.

Saygılarımla

Sebahattin YÜREKLİ

Gönderildi : 19/03/2011 23:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba.

1-Serverleri internet ortamina acmak icin oncelikle bir firewall ile disaridan gelecek salsirilara karsi onlem almaniz gerekir.Bu firewall utm juniper,watchguard olabilece[i gibi yazilimsal tmg veya farkli firewallar olabilir.
2-Bu secenekte upgrade sansiniz varmi bilmiyorum 0212 33 66 999 nolu telden Microsoft Turkiye'yi ararsaniz net yanit alirsiniz.
3-Subelerin merkezdeki programi kullanmasinin farkli yollari var vpn,terminal servis,direct access bunlardan hangisi uygun ise arastirip hareket etmelisiniz.
4-Logo programiniz eger ceptelefonu uzerinden kullanilabiliyor ise bunu program saticinizla gorusup sistem tarafinda ne gibi gereksinimleri saglamaniz gerekir ogrenmelisiniz.

Bunlar benim gorusum daha degerli bilgiler fikirler olabilir.Saygilarimla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2011 00:28

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim. server üzerine exchange server ve rds server kurmayı düşünüyorum bunları düşünmemin sebebi ise giden maillerin takibi ve uygulamaları uzaktan çalıştırmak. yaptığım araştırmalarda bunları yapmam şart gibi gözküyor. firewall cihazı almayı düşünüyorum ve bir de antivirus yazılımı ama hangisini alcağıma daha karar veremedim. Kasparsky mi yoksa esed nod 32 mi ?

Şubelerin merkeze bağlanması içinde vpn server mantıklı gibi geliyor ama tek sorun internet bağlantısı koparsa ne yapacam ?

Gönderildi : 20/03/2011 00:47

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Nod32 yazılımını iş yerinde ve evde kullanıyorum tavsiye ederim.İnterneti sağlam bir kuruluştan alırsanız pek sorun yaşamazsınız her şeyde ufakta olsa risk var neticede.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2011 00:52

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey... 

esed nod 32 yi bende kullanıyorum bende bır sorun yaşamadım açıkçası ama bunu şirkette kullancağım zaman bir araştırma yapmak zorunda kaldım nedense 🙂 Her şey de risk var orası da doğru ama bu riski bu firmada göze alırsam işimden olurum gibi bir şey . çünkü parekende satış yapıldığı için logoya bağlanılmazsa büyük sorunlar oluyor. İnterneti türk telekomdan sağlıyoruz normal adsl iş yeri paketi olarak gshadsl mi ya da onun gibi özel bir aht tanımlama filan varmış bu konuda da tam hakim değilim açıkçası. Öyle bir şey yapsak daha iyi olmaz mı acaba?

Gönderildi : 20/03/2011 01:03

(@www-rizasahan-com)
_

Adsl son zamanlarda baya iyi sonuclar veriyor kesilmiyor ama bulundugunuz yere ve maliyetlere bagli olarak farkli alternatiflere yonelebilirsiniz. Vdsl,ghdsl,metro ethernet .fiber gibi bir cok secenek var sizin lokasyonlarda bunlarin hizmetinin sunulup sunulmadigini ve maliyetlerinin uygun olup olmadigini arastirmanizda yarar var.Superonline kocnet veya telekom ozal cozumler ile size gerekli yardimi saglayabilir.

Gönderildi : 20/03/2011 23:04

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim ilginiz için dün gece sizden sonra gerekli araştırmayı yaptım ve yarın ilk iş olarak bağlı bulunduğumuz telekoma soracam. gshadsli uygun gordum hem maliyet açısından hemde hız bakımından bana mantıklı geldi açıkçası. 100 MBS aylık 350 Tl gibi bir fiyatı var.

Gönderildi : 21/03/2011 03:22

(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Merhaba..

G.hdsl  fiyatını yanlış bakmışınız sanırım. 1mb  kullanmaktayım ve aylık 212.tl tutarı bulunmakta.

Bu linkten tam fiyatları görebilirsiniz. 

Saygılarımla.

http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/buyuk-isletmeler-ve-kamu/data-ve-genis-bant-hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/G-SHDSL/tarife

Gönderildi : 21/03/2011 12:37

(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba Sebahattin Bey;

Benimde bu şekilde şubeleri olan müşterim var orada uyguladığım sistemi anlatayım sizede tavsiyem o şekilde olacaktır. Öncelikle şubelerimi VPN ile merkeze ulaştırıyorum kullandığım hat GHDSL şubelerle bağlantıyı sağladıktan sonra ortamımda Windows Server 2008 Std. var üzerinde Terminal Server kurdum ve şubeler kullandıkları Logo Muhasebe programını TS üzerinden çalıştıryorlar böylelikle herzaman hızlı ve güvenli çalışmış oluyorlar. Ortamda Fortigate Firewall kulanıyorum aynı zamanda net kesilmelere karşı yedek hattımda mevcut çok nadir karşılaştığım bir durum ama yinede yedek hat bulundurmanı tavsiye ederim. Sizin artı olarak Exchange de istiyorsunuz bunun için lisas maliyetleri nedir bilmiyorum. Windows Server 2008 Std. 64 bit olduğu zaman üzerine exchange 2007 veya 2010 kurabilirsiniz sorun olmaz. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/03/2011 13:11

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

G.hdsl  fiyatını yanlış bakmışınız sanırım. 1mb  kullanmaktayım ve aylık 212.tl tutarı bulunmakta.

Bu linkten tam fiyatları görebilirsiniz. 

Saygılarımla.

http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/buyuk-isletmeler-ve-kamu/data-ve-genis-bant-hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/G-SHDSL/tarife

Evet  haklısınız yalnış bakmışım. link için teşekkürler superonlindan araştırıyorum şimdi. ttnete göre daha avantajlı olduğu söyleniyor.

Gönderildi : 22/03/2011 19:30

(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Merhaba..

Bulunduğunuz ortamda uydu net varsa fiyat olarak daha avantajlı ama performans açısından bir araştırmak lazım.

http://www.uydunet.net/tarifeler.html

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/03/2011 19:34

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sebahattin Bey;

Benimde bu şekilde şubeleri olan müşterim var orada uyguladığım sistemi anlatayım sizede tavsiyem o şekilde olacaktır. Öncelikle şubelerimi VPN ile merkeze ulaştırıyorum kullandığım hat GHDSL şubelerle bağlantıyı sağladıktan sonra ortamımda Windows Server 2008 Std. var üzerinde Terminal Server kurdum ve şubeler kullandıkları Logo Muhasebe programını TS üzerinden çalıştıryorlar böylelikle herzaman hızlı ve güvenli çalışmış oluyorlar. Ortamda Fortigate Firewall kulanıyorum aynı zamanda net kesilmelere karşı yedek hattımda mevcut çok nadir karşılaştığım bir durum ama yinede yedek hat bulundurmanı tavsiye ederim. Sizin artı olarak Exchange de istiyorsunuz bunun için lisas maliyetleri nedir bilmiyorum. Windows Server 2008 Std. 64 bit olduğu zaman üzerine exchange 2007 veya 2010 kurabilirsiniz sorun olmaz. İyi çalışmalar.

Merhaba Yahya Bey...

Mesajınız için teşekkürler. Evet yapmak istediğim sistemde bu şekilde sizin söylediğiniz gibi yapacam. superonline gshadsl kullanmayı dusunuyorum ve modelerın arkasına yedek hat olarak 3g modem koyacam. İnternet kesildiği anda sistem herhangi bir hata vermeden direk 3g üzerinden iletişime geçecek. İşletim sistemi olarak da 2007 R2 düşünüyorum. Siz Std. demişiniz arasındaki farkları biliyor musunuz ? Exchange server kurma işini de gelince de bizim istediğimiz tek şey giden maillerin de birer kopyasını almaktı. Onu da gmail ile yapabileceiğimizi öğrendim ve o sisteme geçiyorum. o yüzden exchange kurmaya gerek kalmadı. 

Ayrıca şimdi almam gerekenler :

1- Windows 2008 R2

2- Terminal Server Lisansı

3- Logo Muhasebe Programı için SQL Server Lisansı

4- GSHADSL

5- Firewall

6- Yedek internet hattı

diye sıralayabilir miyiz ?

Gönderildi : 22/03/2011 19:39

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

Bulunduğunuz ortamda uydu net varsa fiyat olarak daha avantajlı ama performans açısından bir araştırmak lazım.

http://www.uydunet.net/tarifeler.html

Saygılarımla.

Merkez dediğimiz yer Bayrampaşa da. Ama Şubelerden birisi Hadımköy tarafında orda da olacağını pek sanmıyorum 🙂

Gönderildi : 22/03/2011 19:41

Paylaş: