Forum

internet yavaşlığı

Bildirimler
Hepsini Temizle

internet yavaşlığı

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

ağa bağlı bazı makinelerde tv izlendiği veya oyun oynandığı yada büyük dosya indirildiğinden şüpheleniyoruz. bu işlemleri yani tv izleme,oyun oynama, dosya transferi gibi işlemleri nasıl kontrol edebiliriz. w2008 server kurulu. makineler bu serverdan ip alıyor. makine başına kota koyabilirmiyiz

Gönderildi : 14/03/2011 14:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu gibi işlemlerde önceklikle bir politika belirleyerek kısıtlamalara gitmenizde yarar var bu şekilde gereksiz gezinimleri ve indirimleri engelleyebilirsiniz bunun için bir utm yada proxy firewall tarzı ürün kullanabilirsiniz.İsa,web monitor,watch guard juniper v.s.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/03/2011 15:14

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

firewall en büyük çözümlerden birisi bence bilmiyorum kaç makinan var ama bir firewall kurarak bu işin üstesinden gelebilirsin. Ama tabi işin birazda maddi boyutu var. TMG gibi yada ISA gibi firewall lar sonuçta bir maddiyata dayanıyor. Yok arkadaş ben firewall mı ücretsiz kullanmak istiyorum dersende ipcop'u önerebilirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/03/2011 15:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ipcop hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Gönderildi : 16/03/2011 18:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ipcopu windows altına w2008 altına kurabilirmiyiz. bilgisayarda 2 adet ethernet kartımı olmalı. biri onboard diğeri harici olabilirmi

Gönderildi : 16/03/2011 18:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

ipcopu windows altına w2008 altına kurabilirmiyiz. bilgisayarda 2 adet ethernet kartımı olmalı. biri onboard diğeri harici olabilirmi

IPCop tek başına bir yazılım olmadığı ve linux sistemler üzerinde çalışmak üzere; zaten linux köküyle birlikte dağıtıldığı için hiçbir windows sürümleri altında direkt olarak kullanamazsınız. Ancak w2008 dahil herhangi bir windows sürümü altına sanallaştırılmış bir linux sistemi olarak kullanabilirsiniz.

Tek ethernet kartıyla da yapı kurulabilir. Her bir ethernet bağlantısına ipcop'ta leg (bacak) adı verilir. Gerekli olan ethernet kartı sayısı sizin kuracağınız yapı ile ilgilidir. Kartlardan biri ya da birkaçı ya da tümü onboard, diğeri ya da diğer birkaçı ya da tümü harici olabilir.

Gönderildi : 16/03/2011 19:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

server üzerinde vmware altına kurulumu nasıl gerçekleştirebiliriz. dosyayı nereden indirebiliriz. okulumuzda şiddetle böyle bir sisteme ihtiyacımız var. sistemi kontrol etmmemiz gerekiyor. internette download tv izleme msn oyun facebook kontrolleri ile birlikte ağ trafiğini kontrol etmek isityoruz. bunun için en uygun kaç bacak gerekir. tek etherntle yapmmaız mümkünmü acaba

Gönderildi : 16/03/2011 20:37

(@fethiulusoy)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Google üzerinden ücretsiz firewall sistemlerini biraz araştırmanız halinde, işinize yarayacak birçok dağıtım bulacaksınız. Bunların çoğunun vmware imajları, hatta bazılarının hyper-v imajları dahi mevcuttur. Çok çeşitli ve farklı alanlarda uzmanlaşmış sürümler olduğunu için en doğru olanını kendiniz bulmak durumundasınız. Döküman da bolca bulunmaktadır.

Gönderildi : 17/03/2011 12:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. okulumuzda şu an çok zor durumdayız. sorunu bulamadık. acilen böyle bir ssiteme geçmemiz gerekiyor. ancak zamanımız yok. bana uygulaması kolay bir sistemi ve gerksinimlerini önerirseniz memnun oluruz

Gönderildi : 17/03/2011 12:26

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

teşekkür ederim. okulumuzda şu an çok zor durumdayız. sorunu bulamadık. acilen böyle bir ssiteme geçmemiz gerekiyor. ancak zamanımız yok. bana uygulaması kolay bir sistemi ve gerksinimlerini önerirseniz memnun oluruz

Firewall kurulumları disiplinli ve uzun süre analiz yapılması gereken bir çalışma gerektirir. Dolayısıyla ön bilgi ve yetkinliğiniz olmadan yapacağınız ACİL kurulum size faydadan çok zarar getirecektir.

Dolayısıyla; madem bu kadar aciliyetli bir durum söz konusu, kesinlikle yapılandırmak istediğiniz sistem konusununda uzmanlaşmış kişi ya da kurumdan danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ediyorum.

Uygulaması son derece kolaydır, gereksinimi sadece aldığınız hizmetin karşılığıdır, artı olarak sizin yapacağınız yapılandırmadan çok daha güvenilir bir sisteme sahip olursunuz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/03/2011 12:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sadece kim msnye yada faceboo bağlanıyor. izinsiz download ediyor onu kontrol etmemiz gerekyor ne yapabiirirz acaba

Gönderildi : 19/03/2011 23:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

server üzerinde bir sanal pardus kurduk. ipcop dosyasının iso sunu indirdik. bundan sonra ne yapmalıyız acaba.

Gönderildi : 30/03/2011 17:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

pardus altına ipcop kuramıyormuyuz acaba

Gönderildi : 31/03/2011 12:16

Paylaş: