Forum

Cafede server ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cafede server üzerinden oyun oynamak

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,642 Görüntüleme
(@osmandemir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

36 makinadan oluşan bir cafem var

makinaları alalı 4 yıl oldu ve artık yenilemek gerekiyor

ancak bu büyük bir maliyet getirdiği için alternatif çözümler arıyorum.

bir sitede okudum ama açıklayıcı bir birgi verilmediği için burda paylaşıp bilen arkadaşların yardımını bekliyorum.

okuduğum yazıda kuvvetli bir server kurularak bütün oyunalrı buraya kurmak ve clientlere oyunalrın kısa yollarını koyarak sadece server yatırımıyla bu işi çözdüklerini söylemişler. ama nasıl yaptıkları hakkında bilgi vermemişler.

acaba bu mümkünmüdür

mümkünse nasıl bir bilgisayar almak gerekir ve buna işletim sistemi olarak ne kurmak gerekir.

clientlerin özellikleri.

amd 3000

512 550x asus ekran kartı

512 ram

belki sorum acemice oldu ama bu konularda çok bilgim yok.

yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

bu konudan ayrı olarak bir konu daha sormak istiyorum

dükkan doluyken ana makinadan film seyrederken donmalar oluyor

ana makinaya reset attığım taktirde 15-20 dakika bir problem olmuyor ama daha sonra tekrar takılmalar başlıyor

bu takılmaların sebebi ne olabilir nasıl çözerim.

ana makinanın özelliği

pentium 4 due 3000

4gb ram

1tb hd

Gönderildi : 14/03/2011 04:56

(@Ufkabakan)
Gönderiler: 2
New Member

Osman Bey,

Cafelere teknik destek  sunan birisi olarak söylemeliyim ki, bu bahsedilen olay sadece elinizdeki mevcut makinelerin sabit disklerinin yetersiz geldiği durumlarda çözüm üretir. Bahsedilen olayı çevremde bir kaç cafede uygulanmakta, örneğin elinizdeki makinelerin sabit diski 160GB, bu gün aktif oyun oynana bir cafede oyun çeşitliliğide göz önüne alındığında makinelerde ihtiuyaç duyulan alan 500GB ila 1TB arasında değişmekte. Eğer düzgün yapılandırılmış hızlı 1Gbitlik bir network yapınız varsa, sizin ana makina olarak tabir ettiğiniz makina gibi bir dosya sunucusu olarak ayarlanmış bir makinede bulunan oyun kurulumları, client makineler tarafından kullanılabilir. Bu sayede 500GB yada a1TB yer kaplayan oyunlar için her makinaya bu kapasitede disk almak zorunda kalmazsınız. Onun yerine hızlı bir network ve hızlı bir dosya sunucusu ile bu sunucu üzerinden oyunları çalıştırabilirsiniz.

Bu olayda dikkat etmeniz gereken nokta şu, bu olay sadece yeni disk masrafından kurtarır. Ama hali hazırdaki makinanızın normalde de çalıştıramadığı yada yeterli performansı gösteremediği yeni bir oyunu yine çalıştıramazsınız. Yüksek oyun performansı için çare öncelikli olarak yüksek performanslı yeni bir ekran kartı ve bu ekran kartına dar boğaz oluşturmuyacak Ram ve işlemci olacaktır. Sizinki gibi cafecilik açısından ömrü dolmuş bir makinayı ise upgrade etmek yerine kasayı tümden yenilemek çok daha doğru olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/03/2011 05:24

(@batuhandemirdal)
Gönderiler: 182
Reputable Member

mrb.

flim izlerken ana makinada donma sebebi;

bir flimin boyutu en az 1.5 gb ve 36 makinanın aynı bir makinaya yüklenmesi tabiki ağırlaştırma olucak ancak antivirüs prog. v.s. veya güvenlik duvarları bu yavaşlığı dahada tetikliyor denetimden geçmesi ister istemez ağırlık yapıyor benim ark. böyle bir olay gelmişti ;

25 makinası var müzikler ana makinada yüklü 25 makina aynı anda yüklenince müzik çalmaya ana makinada cd çekim v.s. int. sörf falan yapıyorsa ufakta olsa ağırlık kasmalar yapıyordu.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/03/2011 12:31

(@osmandemir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için için teşekür ederim.

anladığım kadarıyla oyun için makina yenilemekten başka bir çözüm yok ancak

donma ile ilgili WMP yapabileceğim bir ayar v.s. var mı?

dediğim gibi her resetten sonra 15-20 dakika bir problem yaşamıyorum.

Gönderildi : 14/03/2011 14:33

Paylaş: