Forum

Domain Admin şifres...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Admin şifresi değişikliğinden sonra user problemi

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,419 Görüntüleme
(@Valeron76)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.Windows server 2003 ve İSA 2004 kurulu bir sistemim var.Domain admin şifremi değiştirdim.Bu şifre değişikliğinden sonra eklemiş olduğum user lar domain e dahil oluyorlar.Ancak internet e çıkamıyorlar.Kullanıcı ekledikten sonra server ı açıp kapatıyorum.Fakat problem devam ediyor.Bu sorunu aşmak için ne yapabilirim.Yardımlarınızı bekliyorum..

Gönderildi : 23/01/2011 21:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sorunuz bir hayli karışık geldi bana , yani domain admin şifresi ile internetin ne gibi bir alakası var acaba ?

Kullanıcılar domain e giriyor derken herkes bu admin şifresini mi kullanıyor yoksa kendi kullanıcı adları mı var ki zaten durum bu ise admin şifresinin değişmesinin kullanıcı şifrelerine yansıması olmaz ?

özetle biraz daha detaylı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2011 23:19

(@Valeron76)
Active Member
Konu başlatıcı

Mrb Hakan Hocam.Açıkçası bende bu probleme bi yorum yapamıyorum.Aklıma hiç bir şey gelmiyor.Domain admin şifresi ile internet in bencede hiç alakası olmaması lazım.Yeni Admin şifrem ile yeni kullanıcı oluşturuyorum.Bu oluşturduğum kullanıcıyı normal user olarak tanıtıyorum ve Domain admin şifresinden farklı bir şifre veriyorum.Yani normal user.Bu yeni kullanıcı hesabı ile client bilgisayardan domain olabiliyorum.Ancak bu hesap ile internet e giremiyorum.Bu yeni user hesabı ile bir kaç client bilgisayarda deneme yaptım.Hiçbirinde internet e bağlanamadım.Aynı makinalardan daha önce tanımlanmış bir user ile internet e bağlanıyorum.Sorun Domain admin şifremi değiştirdikten sonra oluşturduğum kullanıcılarda.Bundan eminim.Şifremi değiştirmeden öncede pek çok kullanıcı oluşturdum ama hiçbirinde böyle bir problem yaşamadım.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim...teşekkürler.

Gönderildi : 24/01/2011 02:29

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

ISA loglarını kontrol ettiniz mi.

Gönderildi : 24/01/2011 02:38

(@Valeron76)
Active Member
Konu başlatıcı

Hayır hocam.İSA log larını kontrol etmedim.Bu işlemi nereden ve nasıl yapabilirim.Ayrıca İSA loglarında neye bakmam gerekli?Yani ne olmalı ne arayacağım?

Gönderildi : 24/01/2011 02:47

(@Valeron76)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam ben AD de yeni kullanıcı oluşturduktan sonra İSA da bu kullanıcı ile ilgili bir ayar yapmama gerek yok diye biliyorum.Acaba yanlış mıyım?Bu problemin ilginç yanı yeni kullanıcı hesabı ile domain olabildiğim halde internet e çıkamamak.Domain olamasam kullanıcı oluştururken bi hata yapıyorum diyeceğim.AD den yeni kullanıcı oluşturduktan sonra İSA üzerinde bu yeni kullanıcı ile ilgili herhangi bir işlem yapmam mı gerekli acaba?

Gönderildi : 24/01/2011 02:56

(@MuammerKOSEOGLU)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Merhaba, daha önce açtığınız kullanıcı ile aynı pc de logon olduğunuzda da aynı sorun devam ediyor mu acaba denediniz mi ?

Gönderildi : 24/01/2011 03:02

(@Valeron76)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet aynı pc de oturum açabiliyorum.Problem bilgisayarda değil.Yeni oluşturduğum kullanıcılarda.Bundan eminim..

Gönderildi : 24/01/2011 11:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Eski kullanıcılarda proxy tanımı var mı ?

Eski kullanıcılar ile yeni kullanıcıları aynı OU da mı açıyorsunuz ?

ISA Server üzerindeki ekran görüntüsünü alabilirmiyiz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2011 12:02

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Aşağıda ki örnekte görüldüğü gibi , isa üzerinde bir deny yiyorsa log üzerinde görebilirsiniz.

https://i0.wp.com/www.carbonwind.net/ISA/HTTPSig/ISA_Log_GT_Blocked_Indeed_Big.JPG?w=1220&quality=89

Gönderildi : 24/01/2011 12:15

(@ErcinDincer)
Active Member

Herkes gibi konuda çok belirsizlik var ama direk bir tahminde bulunabilirim. Admin şifresini eski haline getirip tekrar deneyin ve sorun giderse sorunun nedeni şu olabilir? Kurulu servislerden bazılarının çalışması servis account tarafından değil direk admin hesabı ile yapılmış (Routing servisi olabilir bu servis hatta) bu nedenle şifre değişikliğinde servis start olamıyordur.

Rica etsem bunu deneyebilir miyiz? Eğer nedeni buysa daha sonra servisleri kontrol edip probleminizi çözebiliriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/01/2011 12:51

(@Valeron76)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Öncelikle yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Eski kullanıcılarda proxy tanımı yok.

Eski kullanıcılar ile yeni kullanıcılar aynı OU içindeler.

İSA server üzerindeki görüntüyü almaya çalıştım ama beceremedim.Kusura bakmayın.

İSA loglarına baktım.Ama yeni oluşturduğum kullanıcılarla ilgili herhangi bir kayıt yok.Sanki yeni kullanıcı ile hiç oluşturmamışım ya da oturum açmamışım gibi.

Eski admin şifresini unuttum maalesef.Aynı şifreye dönemiyorum.

Server yönetme işinde acemiyim.Kusura bakmayın.Bahsetmiş olduğunuz teknik terim ve sorulara tam anlamıyla cevap veremeyebilirim.Ama domain e  eklenmesi gereken 10 kişi var ve benden haber bekliyorlar.Yani bu konu yüzünden epey bi sıkıştım anlayacağınız.Denememi ve yapmamı tavsiye edeceğiniz önerilere ihtiyacım var.Kolay gelsin..

Gönderildi : 24/01/2011 16:00

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Bu ve benzeri sorunların temelde ki sorunları ya Erdinç beyin dediği
gibi servislerin bu hesapla başlatılıyor olması ile ilgili yada
kullanıcıların Active Directory kimliklerini doğrulmaları için  bu
hesabın kullanılıyor olmasıdır.

Sorunun çözümü bu dediklerimize odaklamanız grekebilir.

Gönderildi : 24/01/2011 18:11

(@ErcinDincer)
Active Member

O zaman kısaca şöyle söyleyeyim. Yönetimsel Araçlardan hizmetleri bulun ve orada otomatik başla işaretli olupta başlamamış şeyleri çift tıklayın log on kısmında administrator yazıyorsa altına admin şifresini yazın tamam deyip start deyin.

Bu şekilde deniyebilir misiniz?

Gönderildi : 26/01/2011 19:58

Paylaş: